Levné handsfree s Bluetooth: Jak si z auta bezpečně zatelefonovat za pouhé tři stovky

Existuje více možností, jak bezdrátově připojit mobil k autorádiu staršího vozu. Řešení jsou ale buď drahá, nebo ruší neoriginalitou. Kolegové ze Světa motorů vyzkoušeli levné řešení, které zůstává očím skryto.

Klepněte pro větší obrázek

Průměrný věk aut v ČR se blíží patnácti letům, takže si většina majitelů může nechat o bezdrátovém připojení telefonu zdát. Jenže co dělat, když potřebujete být i na cestách na příjmu a policisté pasou po telefonujících řidičích?

V minulosti už jsme v redakci vyzkoušeli několik bluetooth handsfree, která dokážou i staré auto propojit s telefonem. A má to i další výhodu – můžete si přes originální audiosoustavu vozu pouštět hudbu z telefonu, aniž byste museli připojovat jakékoliv kabely.

Jenže to má obvykle háček! Většina neoriginálních periferií dává v autě na první pohled znát, že tam od výroby nepatří. Buďto vyměníte celé rádio za nepůvodní s bluetooth, ale je to drahé a pozměníte tím vzhled palubní desky. Nebo zvolíte levnější řešení a sáhnete po některé z chytrých krabiček, které se připojí do zástrčky autozapalovače, případně zásuvky USB. V obou případech pak trčí do interiéru a dopředu hlásají, že s nimi výrobce nepočítal. Pokud ale máte štěstí a vaše auto je vybaveno skrytým konektorem AUX, máte z poloviny vyhráno. V takovém případě totiž můžete adaptér schovat tak, aby nerušil vzhled interiéru.

Přesně takovou možnost jsme vyzkoušeli. Z široké nabídky známého čínského obchodu Aliexpress jsme vybrali bluetooth hudební přijímač s možností handsfree. Funguje až pro dva mobily současně na vzdálenost deseti metrů. Využití najdete nejen v autě, ale i doma třeba k hifi věži, která tím pádem zvládne přehrávat hudbu z telefonu. Je přitom nenápadný. Jak jsme ověřili, bez potíží si poradí se zavřenou schránkou. Pomocí multifunkčního tlačítka lze vyvolat znovu předchozí hovor nebo při přehrávání skladby přeskakovat na předchozí či další písničku. Pokud posloucháte muziku z mobilu, automaticky se zvuk přepne na hovor.

Bohužel má i nevýhodu – před zahájením hovoru musíte autorádio přepnout na vstup AUX. A po odchodu z auta adaptér vypnout. Sice se po odpojení mobilu dokáže uložit do spacího režimu, i tak ale spotřebovává nějakou energii a po čase se vybije.

Ceny začínají zhruba na stokoruně, my jsme se řídili hodnocením zákazníků a vybrali dražší za 12,10 dolaru, tedy tři stovky. Poštovné je zdarma, díky nízké ceně se nehradí DPH ani clo. Zato jsme museli pět týdnů čekat, než zboží dorazí. Příště bychom si jej objednali rovnou z některého domácího e-shopu, kde se dá také sehnat a vyjde jen o pár desetikorun dráž.

Co když nemáte AUX?

Za tři stovky lze koupit také miniaturní vysílač FM, na nějž nepotřebujete vstup AUX. Jednoduše se zasune do zdířky zapalovače a propojí přes Bluetooth s mobilem, který lze dokonce nabíjet vestavěnou zásuvkou adaptéru USB. Poté stačí na rádiu a adaptéru navolit společné frekvence, na kterých se spolu domluví. Není to ovšem tak snadné v zahlceném pásmu, nám se to podařilo až zcela na okrajovém. Ve finále to ovšem funguje perfektně včetně hlasové navigace z mobilu. A adaptér můžete také jednoduše přenést z auta do auta.

Plusy a minusy

+   Nízká cena
+   Jednoduchá montáž
+   Přenositelnost z auta do auta

-   Nutnost nabíjet a vypínat po odchodu z vozu
-   U některých aut bude mikrofon hodně utlumen

Diskuze (7) Další článek: Samsung vede trh s 5G smartphony. Huawei je těsně druhý

Témata článku: Příslušenství, Bluetooth, Čína, Pro řidiče, Vyzkoušeno, Auto, Jak, AUX, Levné řešení, Mobil, Česká republika, Telefon, Handsfree, Hovor, Adaptér, AliExpress


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 107

Levný Google Pixel 4a je konečně tady. iPhonu SE (2020) roste zdatná konkurence

Levný Google Pixel 4a je konečně tady. iPhonu SE (2020) roste zdatná konkurence

** Google s několikaměsíční prodlevou konečně oznámil Pixel 4a ** Novinka dostala stejný fotoaparát, jaký má výrazně dražší Pixel 4 ** Přímý konkurent iPhonu SE (2020) však bude stát jen 9 tisíc Kč

Martin Chroust | 57

Galaxy Watch 3: Nové funkce pro každého, titan pro fajnšmekry

Galaxy Watch 3: Nové funkce pro každého, titan pro fajnšmekry

** Nová generace hodinek od Samsungu staví na známých základech ** Na zápěstí se dostane ocel a titan s koženými a kovovými řemínky ** S měřením EKG a okysličením krve v Česku nepočítejte

Martin Chroust, Filip Kůžel, Jakub Michlovský | 33