Levný manažer - Panasonic EB-GD90

V nominaci do ankety Mobil roku 1999 mohlo překvapit, že telefon Panasonic GD90 byl nominován nejvyšší kategorie Hi-Tech, ačkoli jeho cena je nižší, než u mnohých telefonů zařazených do nižší manažerské kategorie. Při nominaci do ankety totiž nebyla nejdůležitějším měřítkem cena, ale možnosti.
V nominaci do ankety Mobil roku 1999 mohlo překvapit, že telefon Panasonic GD90 byl nominován nejvyšší kategorie Hi-Tech, ačkoli jeho cena je nižší, než u mnohých telefonů zařazených do nižší manažerské kategorie. Při nominaci do ankety totiž nebyla nejdůležitějším měřítkem cena, ale možnosti.

Nesahat
Nejprve jsem se polekal, že mi byl poslán jiný telefon, než jsem chtěl. Panasonic GD-90 je totiž všude prezentován ve svém stříbrném provedení a ve tmavě modré barvě, tak tmavé, že se až blíží černé, ve které je telefon také nabízen, vypadá úplně jinak. Jestli ale nemáte ke stříbrné odpor, musím doporučit toto provedení, protože na lesklém tmavém povrchu je vidět každý otisk prstu.

Panasonic GD-90 je malinký. Nenechte se zmást, že vypadá podobně jako starší telefony této značky, ve skutečnosti je kopií v menším měřítku. Zůstalo zachováno i ovládání telefonů známé z jiných telefonů Panasonic, zejména velké kurzorové tlačítko a zůstala i výhrada k němu – na hlavním displeji stále nemá žádnou funkci, poslouží jen v menu telefonu. I když je ovládání trochu odlišné od zvyklostí společných jiným telefonům, snadno se na něj dá zvyknou. Některé osobitosti, jako je například necyklické menu, kdy se z poslední položky nedostanete zpět na první jednoduše jedním krokem, by zde však být nemusely.

Příště se zaměřit na lokalizaci
Displej není z největších, je ale velice výrazně podsvětlený a je možné volit mezi zelenou a jantarovou (spíše oranžovou) barvou. Jedním tlačítkem je možné zapnout vibrační vyzvánění, trochu komplikovaným způsobem lze zvolit i kombinaci zvonění s vibrací. Pěti zvoleným číslům je možné přiřadit jiné vyzváněcí tóny a zdá se, že klasickým skupinám volajícím, se kterými přišla před lety Nokia, je už odzvoněno. Malé tlačítko na boku slouží k zaznamenání dvou patnáctisekundových hovorů.

Na české menu telefonu se hodí český výraz „otrocky přeložené“ – překlad jeho položek je sice správný, ale bohužel často bez ohledu ke kontextu. Slovo „Volná“ nyní z hlavního displeje nabádá k odblokování klávesnice, přitom anglické Free by se nejlépe vystihlo české Uvolnit, v jedné větvi menu jsou položky „Blok. hovoru“ a „Blokování hov.“ s rozdílnou funkcí … Česká diakritika navíc trochu zdeformovala písmo, takže pokud nemusíte, raději ponechte anglické nastavení.

Funkčně ale Panasonicu GD-90 není možné mnoho vytknout. Neoslňuje sice ničím výjimečným, všechno jsme už u jiných telefonů mohli vidět, to ale samozřejmě není důvod, proč bychom jej měli zavrhnout. Ze standardu vyniká možnost automatického vypnutí a zapnutí telefonu v nastavených časech, jednorázové nebo s denním opakováním. Telefon ale můžete automaticky zapnout jen tehdy, pokud svou kartu nechráníte kódem PIN – to se dá pochopit, ovšem s ochranou PINem nefunguje při vypnutém telefonu ani budík. Lahůdka na závěr – nastavujete-li něco v menu a v tom přijde hovor nebo textová zpráva, po jeho ukončení nebo přečtení SMS budete na stejném místě v menu, kde jste byli před tím.

Dvakrát měř
I když jde o (relativně) levný telefon, přitažlivý exteriér jej pasuje do vyšší třídy a vtírá se tak otázka, jestli za cenami dvacetitisícových telefonů je opravdu vyspělá technologie odlišná od levnější modelů, nebo jestli veškerý luxus spočívá jen ve vysoké ceně.

Tento článek byl napsán pro časopis Mobility

Váš názor Další článek: Bublina nebo zázrak? Mobilní telefon Nokia 7110

Témata článku: Panasonic, SMS, Anketa, Zelená barva, Nejvyšší kategorie, Starý telefon, Česká diakritika, Pán, Vypnutý telefon, Textová zpráva, Malé tlačítko, Telefon, České menu, Panasonic GD, Mobilita, Stříbrné provedení, Levný telefon, První krok, Manažer, Denní opakování, Modrá barva, Malé měřítko, Vibrační vyzvánění, Man, Poslední položka


Určitě si přečtěte