LG chystá televizní mobil pro DVB-T, bude i v Česku

První telefon pro Evropu, který zachytí volně dostupný pozemní signál digitální televize. Neplaťte za televizi operátorům.
LG chystá televizní mobil pro DVB-T, bude i v Česku

Korejský výrobce LG chystá svůj vlastní televizní mobil jako odpověď na nedávno uvedený Samsung P960. Zásadním rozdílem ale bude podporovaný standard. Zatímco vysouvací Samsung je stvořen pro příjem televizního signálu DVB-H (H jako Handheld), LG vyrobí první mobil s podporou běžně šířeného digitálního TV signálu ve standardu DVB-T (T jako Terrestrial). A právě to bude největší zbraň nového, poněkud složitě pojmenovaného véčka LG HB620T: zatímco za DVB-H budou zájemci o digitální televizi v mobilu (v drtivé většině) platit operátorovi, DVB-T je jako náhrada starého televizního analogu vysílané zdarma (samozřejmě kromě placených kanálů).

V současné době je v Česku pozemní vysílání digitální televize v řádném provozu v rámci tzv. Multiplexu A v oblastech Prahy, Brna, Ostravy, Ústecka a Domažlicka. Experimentální vysílání v Multiplexech B a C probíhá v Brně a Praze. Podle plánu by měla být digitalizace na území republiky dokončena nejpozději do konce roku 2011. Podrobnější časový plán rozšiřování DVB-T najdete zde.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
První opravdový telemobil LG HB620T

Naše radost by ovšem nebyla ani zdaleka taková, kdyby se televizní LG nemělo přiblížit domácímu trhu. Opak je však pravdou. LG HB620T míří nejprve do Německa. U sousedů je totiž proces digitalizace mnohem dál než u nás, a tak o nový telemobil projevují vytrvalý zájem tři největší němečtí operátoři: T-Mobile, Vodafone a O2. Právě v jejich nabídce by se měl objevit nejdříve. A dále přichází od LG informace, která nás potěšila nejvíce: z dalších zemí, na jejichž trhy bude nový telemobil uveden, by měla následovat Francie, Rakousko, Řecko a... Česká republika! Vzhledem k tomu, že u nás působí sesterské pobočky všech tří jmenovaných německých operátorů, je pravděpodobné, že se dočkáme i my.

Klepněte pro větší obrázek
Slečny na fotografii už si anténku osahaly

Je známou věcí, že naši operátoři na zavedení digitální televize do mobilu spolupracují. Nejvíce testů a studií má za sebou T-Mobile, Telefónica O2 zase provozuje na území Prahy a Brna svůj pilotní projekt digitální televize v Multiplexu C. Licence na provozování televizní sítě pro mobilní telefony bude udělena až na podzim tohoto roku a ani v ní nebude určeno, kterou technologii musí vítěz tenderu použít. Podle našeho odhadu jsou dnes šance pro DVB-H a -T přibližně vyrovnané a vzhledem k tomu, že je LG se svým véčkem první, celkem pravděpodobně se s ním (nebo s některým z jeho nástupců) potkáme i u nás. Ze zdroje blízkého operátorovi víme, že si pánové v T-Mobilu zrovna v těchto dnech právě s tímto modelem hrají. Odhadovat ale, jestli se dostane až do magentových prodejen, na to je ještě skutečně brzo. 

Ze standardu vyčuhuje jen televizní anténa 

Samotný přístroj LG HB620T pochopitelně nebude jednoúčelové zařízení, které zvládne pouze příjem televize a volání. Má se jednat o vysokorychlostní 3G telefon s podporou HSDPA. K surfování a stejně tak ke sledování TV však bude muset stačit dvoupalcový displej s rozlišením 320 × 240 bodů. Z dalšího vybavení jmenujme 2Mpx fotoaparát, hudební přehrávač, konektivitu přes Bluetooth a rozšiřitelnost paměťovými kartami microSD. Vnitřní paměť bude mít kapacitu 60 MB. Žádné další detaily o přesnějším datu uvedení do prodeje ani ceně nebyly zveřejněny. Nás zajímá především, jak se výrobce popere s napájením a kapacitou baterie. O technologii DVB-T je totiž známo, že je energeticky 5× až 10× náročnější než standard DVB-H optimalizovaný pro mobilní telefony.

Diskuze (15) Další článek: Kupte si Nokii N95 za půl milionu, dostanete Renault zdarma

Témata článku: LG, LG HB620T, Samsung P960, Mobil, Německý operátor


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14