LG F3000: říkejte mu Carrera GT (test)

Nové LG potěší každého fandu automobilů. Vypadá jako Porsche Carrera GT, vrčí, troubí a v nabídce je to samé auto. A také výkonem dokáže zaujmout, mezi prvky standardní výbavy patří dva barevné displeje, Bluetooth, podpora MP3 a megapixelový fotoaparát.
LG F3000: říkejte mu Carrera GT (test)

Vítejte v garáži

Po zapnutí už vás neuvítá roztomilý psík nebo mrož jako u starších modelů. Na displeji proběhne obrázek otáčkoměru a projíždějícího auta, úvodní melodii efektně zakončí zvuk vytočeného motoru. Na hlavním displeji jsou dominantním prvkem velké hodiny, dále zde najdeme řádek stavových ikon, datum, popisky kontextových kláves a název operátora (lze vypnout). Tapeta na pozadí může být animovaná.


Hlavní displej s různými tapetami

Funkce kontextových kláves jsou pevně dané – vlevo je vstup do menu, vpravo k nabídce kontaktů. Pevně nastavené jsou i funkce jednotlivých směrů navigační klávesy – dolů jsou kontakty, nahoru seznam oblíbených funkcí a při stisku horizontálních směrů se zobrazí malé pásové nabídky. Směr vlevo takto umožňuje rychle vybírat z vyzváněcích profilů, směr vpravo dává přístup k doručeným zprávám, k hlasové schránce, kalendáři a budíku. Funkce jednotlivých směrů jsou symboly označeny přímo na navigační klávese. Bohužel se nedá do nabídky vstoupit stiskem potvrzovacího středu – při krátkém stisku nedělá telefon nic, při delším se připojí k wapu.


Malé pásové nabídky pro rychlý výběr profilu nebo důležité funkce • seznam nejpoužívanějších funkcí


Takovou hlavní nabídku jste ještě neviděli

Hlavní nabídka je tvořena stylovými obrázky sporťáku přes celý displej a textovým popiskem. Mezi jednotlivými sekcemi se přepíná horizontálními směry. Dílčí nabídky jsou už jen textové, ovšem v atraktivním tmavě šedém grafickém tématu. Pokud by vás snad omrzelo, je možné nabídku telefonu přebarvit na tři jiné způsoby a také hlavní nabídku můžete přepnout do klasického maticového zobrazení.


Připravená grafická schémata

 
Hlavní nabídka v maticové formě • dílčí textová nabídka

A na co to vlastně koukáme? Na aktivní TFT displej s rozlišením 128 × 160 bodů a s podporou 65 tisíc barev. V dnešní době už jsou k vidění jemnější rozlišení, ale stále je to solidní zobrazovač. Neméně lákavý pohled je i na vnější displej, který se chlubí použitím technologie OLED, rozlišením 96 × 96 bodů a podporou rovněž 65 tisíc barev.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na hlavní displej je příjemné pokoukání • a takto do tmy září displej vnější

Na vnějším displeji můžete vidět zmenšenou verzi pohotovostního displeje se všemi důležitými informacemi. Tapeta se pro vnější displej nastavuje zvlášť. Displej samozřejmě zobrazí číslo a obrázek volajícího a slouží také jako zrcátko při pořizování autoportrétů. Při spuštěném MP3 přehrávači zobrazuje název přehrávané skladby a noty poskakující do rytmu.


Vnější displej: vyzvánění • informace o zmeškaném hovoru • MP3 přehrávač

Vnější displej má ovšem jednu zásadní chybu. Po několika vteřinách úplně zhasne a nezobrazí žádnou informaci. Snadno jej však rozsvítíte stiskem jakéhokoli bočního tlačítka. Poté se zobrazí „úsporný režim“ v podobě velkých digitálních hodin, data a stavových ikon v modré barvě. Více barev displej ukáže až po opětovném stisku klávesy.


Vnější displej: zobrazení po jednom stisku klávesy • a barevně po opakovaném stisku

Hraje skvěle, ale přehrávač to není

Nejen zevnějškem, ale také zvukem nové LG zaujme. Zvuky s automobilovou tématikou se přehrávají při každé příležitosti. Tak například otevírání a zavírání telefonu doprovází zvuk dveří automobilu při stejných úkonech. Každá položka v hlavní nabídce má svůj identický zvuk, takže při procházení se například nastartuje motor, projede kolem formule, zaskřípou brzy nebo se naprázdno protočí motor. Při příchozí zprávě může telefon například třikrát zatroubit. A troubit může i při každém stisku klávesy. Mezi zvuky kláves se nabízí i možnost slovního komentáře stisknutého tlačítka – v případě zadávání čísla zopakuje každou zadanou cifru ženský hlas, ovšem v angličtině.

Zvuk vycházející z dvojice reproduktorů je nečekaně sytý a rozprostírá se do celého okolního prostoru. Všimnete si toho zejména při vyzvánění nebo přehrávání MP3 skladeb. Neztrácí se ani basová složka. MP3 přehrávač nabízí ještě úpravu zvuku pomocí ekvalizéru, ale zásahy jsou to příliš hrubé a zvuk nepříjemně zkreslí. K telefonu budou dodávána i sluchátka, která jsme ovšem neměli k dispozici.

 
MP3 přehrávač poskytuje zajímavou podívanou

Rovnou ale zapomeňte na to, že byste LG F3000 používali místo MP3 přehrávače. Vnitřní paměť telefonu pojme pouze 40 MB dat a slot pro paměťovou kartu bohužel není k dispozici. A také samotný přehrávač není žádný zázrak. Při přehrávání sice nabízí úchvatné animace, ale přehrává pouze skladby nahrané do předurčeného adresáře a nelze jej minimalizovat.

   
Nastavení ekvalizéru • seznam skladeb je pouze jediný; zkrátka to, co v telefonu máte • paměťová karta by se hodila

K dispozici jsou základní funkce – přeskakování mezi skladbami, posun ve skladbě, náhodné a opakované přehrávání. Přehrávač lze ovládat i se zavřeným telefonem; tlačítky nalevo se reguluje hlasitost, speciálním tlačítkem se pozastavuje a spouští přehrávání, kolébkovou klávesou na pravé straně se přeskakuje mezi skladbami.

Fotoaparát

S kritikou bohužel musím pokračovat také u fotoaparátu. Ten nabízí megapixelové rozlišení 1280 × 960 bodů a poměrně pohodlné ovládání s pásem nástrojů v horním řádku displeje. Na něm však neuvidíte celou snímanou scénu, okraje si musíte domýšlet. V telefonu navíc neexistuje možnost, jak si nechat zobrazit celý obrázek a okraje tak zkontrolovat. Fotografie se vždy přizpůsobí velikosti displeje a na monitoru počítače pak budete překvapeni – viz. fotografie testovacího obrazce, který zabíral displej od kraje ke kraji.

 
Hledáček fotoaparátu • použití rámečku

Fotoaparát nabízí standardní funkce jako je samospoušť, nastavení kvality a rozlišení obrázků, barevné efekty, vyvážení jasů a vkládání rámečků. Postrádám ovšem vyvážení bílé. Digitální zoom je dostupný pouze při nižších rozlišeních a pracuje tedy na principu výřezů. Natáčení videa není možné, telefon umožňuje pouze rychlé sekvenční snímání několika obrázků za sebou.

Kvalita fotografií je podprůměrná zejména kvůli vysokému šumu a zrnitosti. Ostrost je docela v pořádku. Naprosto nepoužitelná je dioda pro přisvícení, jejíž světlo zasahuje přímo do čočky fotoaparátu. Využití tedy najde spíše jako nouzová svítilna.

Ukázkové snímky:

Klepněte pro větší obrázek 
Testovací obrazec zasahoval při fotografování k okrajům hledáčku

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Interiér • text je bohužel nečitelný

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Diodový blesk zasahuje přímo do čočky fotoaparátu • bez něj je ale fotoaparát v šeru úplně nepoužitelný

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Exteriér

V telefonu mi chybí nějaký univerzální prohlížeč souborů. Fotografie jsou dostupné z nabídky fotoaparátu, k MP3 souborům se zas dostanete z přehrávače a jedině javové aplikace spolu s připravenými či staženými zvuky a obrázky jsou na jednom místě v nabídce pod názvem Stažené soubory.

  
Prohlížení fotografií


Ve třetí kapitole se budeme věnovat těm užitečnějším funkcím telefonu, tedy adresáři, zprávám, přenosům dat a užitečným doplňkům.

Témata článku: LG, Recenze, LG F3000, CAR, Sportovní auto, Stejný poměr, Sporťák, Sportovní automobil, Test, Rychlý výběr, Odesílaný e-mail, Zajímavý doplněk


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi Band 5 má větší displej, pohodlnější nabíjení a pořád skvělou cenu

Xiaomi Mi Band 5 má větší displej, pohodlnější nabíjení a pořád skvělou cenu

** Náramek dostal větší, jemnější a jasnější displej ** Xiaomi zpřesnilo měřič tepu i spánku ** Cena je pořád skvělá, ale snížila se výdrž

Lukáš Václavík | 29

RECENZE: Apple iPhone SE (2020) – vstup do jablečného světa dlouho nebyl lákavější

RECENZE: Apple iPhone SE (2020) – vstup do jablečného světa dlouho nebyl lákavější

** Jedná se o nejdostupnější smartphone z nabídky Applu ** Starý design kompenzuje výkonným procesorem z iPhonu 11 ** Má sice jeden foťák, ale ostudu rozhodně neudělá

Martin Miksa | 178