LG HB620T: telemobilní revoluce (video)

První a opravdu použitelný televizní mobil. Žádné složité nastavování, stačí vytáhnout anténku a sledovat. A hlavně: je to zdarma.

Minulý týden byl představen první televizní mobil u nás – LG HB620T. O tom, že LG s příjmem pozemního digitálního signálu DVB-T se bude prodávat i v Česku jste ale z MobilManie věděli už mnohem dříve. Ani my jsme však netušili, že vše půjde tak hladce a televizi v mobilu si naladíme ještě v polovině prázdnin. Nové televizní LG je v srpnové nabídce Vodafonu v základní nedotované ceně za 7 977 korun.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Takhle se křtil před týdnem první mobil s DVB-T u nás

Nenápadná a kompaktní minitelevize už dorazila do redakce na testování a ještě než vám nabídneme kompletní recenzi, dovolte mi, abych vás seznámil s prvními dojmy, které na mě zaoblené antracitové véčko po krátkém osahání zanechalo. Mám totiž pocit, že tento malý zázrak je trefou do černého a předpovídám mu hodně velký prodejní úspěch. Na dosah máme zařízení, které jsme dlouho pokládali za něco nedostupného a použitelného jen v akčních hi-tech seriálech.

TV v mobilu zdarma. Je to možné? 

Ano, je. Pro jistotu si ale ještě jednou upřesněme technologii. LG HB620T přijímá signál DVB-T (Digital Video Broadcasting – Terrestrial), tedy úplně ten stejný terestricky šířený televizní signál, který doma ladíte pomocí set-top-boxů nebo u novějších modelů přímo na samotnou televizi. Znamená to, že tato služba je zcela zdarma – žádné aktivace, žádné poplatky za data ani jiné skryté výdaje (platí se pouze ze zákona povinné koncesionářské poplatky, takže pokud se LG stane vaším prvním TV přijímačem v domácnosti, měli byste se k hrazení poplatků zaregistrovat) – a její dostupnost je omezena pouze rozsahem aktuálního pokrytí digitálním signálem. Oblasti, ve kterých už „proběhla digitalizace“ a plány, kde se tak má stát postupně do roku 2012, najdete na těchto stránkách. Obecně se dá říct, že vysílání prozatím probíhá ve dvou hlavních multiplexech A a B, které pokrývají velká města (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava) a oblasti na Ústecku a Domažlicku. V těchto místech je možné naladit kanály ČT1, ČT2, ČT4 Sport, ČT24, Nova, Prima, Z1, Óčko a Public TV.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
TV mobil v akci • zkouška rozlišení displeje: poznáte moderátorku na posledním obrázku?

Rozevírací telefon se v ruce drží jako oblázek. Tvar i velikost mají takové proporce, že by vás vůbec nenapadlo, že v ruce svíráte něco s tak mocnou technologií, jako je příjem TV signálu. Čekal bych, že se na přítomnosti televizního modulu podepíše alespoň hmotnost, ale ani ta se nevymyká normálu. Zkrátka dokud nevytáhnete teleskopickou anténku a nebudete se moc soustředit na tlačítko TV pod displejem, nikdo vás nebude podezřívat, že váš mobil umí něco neobyčejného.

Povrch je tvořen z převážné části matným černým plastem, v pásu napravo od vnějšího displeje dostal příležitost plíšek tmavého kartáčovaného kovu. Dohromady to vypadá skvěle a hlavně se to neumazává. Po otevření mi telefon nejdřív připomněl generaci původního Razru od Motoroly, a to hlavně šířkou a výrazným kruhovým směrovým tlačítkem. Celá klávesnice je zapuštěná, ale mačká se jistě, velikost tlačítek je více než dostatečná.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Anténka mu sluší

Tři speciální klávesy k ovládání televize jsou potom umístěny přímo pod displejem. Jejich nevýhodou je, že jim ve tmě schází podsvícení, ale jejich funkce si snadno zapamatujete a stisknete je i po hmatu. Tlačítko TV slouží k rychlému přístupu do televizní aplikace, dostat se k ní dá ale i z menu, hned z první položky. Sousední tlačítko zobrazí seznam dostupných televizních kanálů a slouží tak k oblíbenému přepínání. Pod pravé tlačítko si můžete uložit vlastní oblíbené kanály, což na malém českém televizním písečku není zrovna nezbytná funkce.

Signál i za jízdy perfektní

A teď k samotnému sledování. Už při prvním seznámení se specifikacemi při představení telefonu jsem si říkal, jestli může být vůbec únosné sledovat televizi na displeji s dvoupalcovou úhlopříčkou. Věřte, že to únosné je a velmi dobře. Jemné rozlišení QVGA na tak malé ploše zobrazí i detaily a na displeji si tak vychutnáte třeba i film s titulky. Nejvhodnější je ale telemobil pro sledování běžných spotřebních formátů, jako je zpravodajství, seriály nebo videoklipy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dvě aretační polohy výklopného mechanismu: první pro sledování TV, druhá pro telefonování

Vyhledávání kanálů probíhá automaticky po zapnutí, takže o tuto činnost se vůbec nemusíte starat. Po příjezdu do jiné lokality nebo státu můžete ladění aktivovat ručně z kontextové nabídky. Výhoda digitální televize spočívá v jednoznačném binárním režimu. Buď signál máte (1) nebo nemáte (0), tzn. nesetkáte se se žádnými zrnícími obrazy plnými „duchů“ a nekonečným laděním. Maximálně vás postihne chvilkové zamrznutí nebo rozkostkování obrazu a to je znamení, že jste se dostali mimo signál. Citlivost příjmu LG HB620T je na tak malou anténu obdivuhodná. V oblasti plně pokryté signálem dokázal mobil přehrávat obraz bez „záseků“ i za jízdy v autě. Na okraji oblasti bylo potřeba chvíli si pohrát s nasměrováním anténky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Takto se LG tváří jako obyčejný telefon

Při sledování si podle potřeby nastavíte jas displeje v televizním režimu a regulujete hlasitost. Zvuk z televize (nebo i digitálního rádia) můžete poslouchat buď na hlasitý reproduktor nebo do sluchátek. Ta mají bohužel atypický LG konektor a navíc jej sdílejí s nabíječkou, takže současný poslech do sluchátek a nabíjení nebude možné praktikovat. Přitom s nabíječkou bude telefon doslova srostlý. Pokud budete často využívat jeho televizní funkce, vybije se s dodávanou 1 000mAh Li-Ion baterií po zhruba třech hodinách. To je jediné slabé místo současného DVB-T v mobilech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
LG HB620T není úplným pionýrem TV mobilů, první televizní mobily LG se vyznačovaly zvláštní konstrukcí s otočným displejem

Zdá se, že konkurenční platforma DVB-H (Digital Video Broadcasting – Handheld) má své dny sečteny, a to nám ji operátoři v Česku ještě ani nepředložili. Je sice pravda, že nabídne formát přizpůsobený pro mobily a ty nebude trápit rychlá spotřeba energie v akumulátoru, ale komu by se chtělo za takovou službu platit, když víme, že to jde zdarma? A jak známe naše slavné operátorské trio a jejich ceníky, určitě nepůjde o žádné symbolické poplatky. DVB-H tak nejspíš padne do podobného propadliště dějin jako třeba Push to Talk nebo nakonec i stále málo používané MMS.

LG HB620T
Klepněte pro větší obrázekMalý telefon s pořádnou výbavou. Jako první u nás nabízí přijímač digitální DVB-T, což naznačuje anténa čnící ven z přístroje. Jako obrazovka poslouží malý na šířku položený displej QVGA a jako zdroj baterie o kapacitě 1 000 mAh. Navíc telefon podporuje HSDPA a má dvoumegapixelový fotoaparát.rozměry a hmotnost: 89 × 55 × 18 mm, 110 g
displej: 2'', aktivní TFT, 320 × 240, 262 tisíc barev
sítě: GSM (900/1 800/1 900 MHz), 3G, DVB-H
data: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA
konekt.: USB, Bluetooth
paměť: 60 MB, paměťové karty microSD
baterie: Li-Ion 1000 mAh
hudba: přehrávač hudby
fotoaparát: 2MPx (1 600 × 1 200), video
65 %
(214. místo z 911)
katalogpreview
cena: 8 180 Kč (koupit)
TIP: Tento článek je pouze prvním pohledem na nové televizní LG HB620T. Telefon teď podrobíme redakčnímu testování, při kterém vyzkoušíme i jeho další vlastnosti a běžné funkce mobilů. LG je totiž mimo TV modul dobře vybaven i po dalších stránkách. Pokud vás budou zajímat konkrétní detaily nebo máte otázky směřující na funkce televize v mobilu, neváhejte svůj dotaz položit v diskuzi pod článkem.

Diskuze (51) Další článek: KDDI: 12 superJaponců k nezapamatování

Témata článku: LG, LG HB620T, Pravé tlačítko, Malý zázrak, Velký prodej, Konkurenční platforma, Revoluce, Anténka


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40