LG KB770: širokoúhlá TV v mobilu na vlastní oči

Nové televizní LG KB770 vypadá slibně. Na obrazovku konečně nemusíme koukat pod lupou. Jen slibovaná výdrž by mohla být větší.

LG představilo nejnovější model multimediálního telefonu LG KB770 s příjmem digitálního televizního vysílání DVB-T. Možná si vy vzpomenete na první mobil stejné značky, který tuto technologii jako první přinesl i do Česka. Bylo to véčko LG HB620T a naše zkušenosti s ním si můžete přečíst zde. Novinka je vybavena stejnou technologií, navíc však přináší pořádný kus plochy displeje navíc. Třípalcový TFT displej má rozlišení 400 × 240 bodů, je širokoúhlý a dotykový, za současné absence klávesnice to tak znamená kompletně jiný způsob ovládání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
LG KB770: oficiální fotky novinky

Jakub Švestka, PR Manager LG nám k novince řekl: „Kapacita baterie bohatě postačuje na sledování dvou fotbalových zápasů či několika dílů oblíbeného seriálu. Jistě oceníte komfortní funkce jako automatické zobrazování informací o právě vysílaném pořadu, elektronický program vysílání či paměť na uložení oblíbených stanic. Pokud nechcete zvukem z televize rušit okolí, jednoduše připojte sluchátka, která jsou standardně dodávána spolu s telefonem v balení.“

Tento přístroj je však kromě výše zmíněných vlastností také plnohodnotným mobilním telefonem. Pracuje kromě standardních sítí GSM (900/1 800/1 900 MHz) i v síti 3G (UMTS 2 100 MHz), pro rychlý interbet je k dispozici také EDGE a HSDPA. Své okolí je možné zdokumentovat díky 3,2Mpx fotoaparátu s autofocusem, nebo můžete natáčet video v rozlišení QVGA (320 × 240 bodů) s 15 snímky za sekundu. Soubory ve formátu MP3 je možné přehrávat také z microSD karty s nejvyšší kapacitou 4 GB. Novinka zvládne přehrát i video, na DivX se bohužel zapomnělo, i když jej jiné modely stejné značky umí. Samozřejmě nechybí internetový prohlížeč a e-mailový klient. S osobním počítačem a dalšími zařízeními telefon komunikuje prostřednictvím Bluetooth nebo USB kabelu, ten má bohužel v telefonu nestandardní konektor.

První telefon se širokoúhlým displejem a podporou DVB-T LG KB770 se objeví na českém trhu v polovině listopadu za cenu kolem 9 000 Kč. Zájemci o digitální televizi DVB-T v mobilu si tedy brzo budou moci vybrat, kromě novinky si stále mohou zakoupit už zmíněné véčko LG HB620T, jehož cena je o pěkných pár tisíc nižší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
LG nacpalo televizi do mobilu sympatických rozměrů. Jen ten displej mohl být klidně ještě o palec větší
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kloub antény vypadá velice subtilně, je ale dost pevný na to, aby anténu udržel ve vzpřímené poloze
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Čelní strana, to je jen displej, dolní proužek tří tlačítek, škvíra reproduktoru a průhled sekundární kamery
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Záběry několika detailů. Fotoaparátu chybí blesk, chválíme alespoň za autofokus. Výrobce u nové baterie uvádí fantastické hodnoty, ale pravdu ukáží až první praktické testy
Klepněte pro větší obrázek
Na tomto „screenshotu“ můžete vidět ovládací prvky televize. Když na žádné tlačítko neťuknete, asi po dvou sekundách se zase ztratí, aby nerušily obraz

Při představování telefonu jsme mohli krátce vyzkoušet jeho televizní funkce. Přístroje, které jsme měli možnost osahat, byly sice předprodukčními vzorky, ale do finálních kousků neměly daleko. V dotykovém prostředí telefonu, známém již z LG Viewty, je pro přístup k DVB-T televizi k dispozici ikona na záložce Multimédia nebo rychlá volba na hlavním panelu. Hardwarové tlačítko TV, kterým disponuje předchozí model HB620T, chybí.

Po spuštění si televizní aplikace automaticky vyhledá dostupné multiplexy a kanály v něm obsažené uloží do paměti. Poklepáním na jejich název se aktivuje vysílání. Práce s televizní aplikací na dotykovém displeji je jednoduchá a intuitivní, což nejlépe vystihne následující video:

 

Při poklepání na displej v režimu televizního přenosu se po stranách objeví ikony pro další akce. Můžete si napříklat obraz rozšířit do širokoúhlého formátu a zpět, nebo pořídit screenshot z právě vysílaného pořadu. Funkce nahrávání videosekvencí není bohužel podporována. Ikona info zobrazuje údaje k aktuálně sledovanému pořadu, po poklepní na symbol reproduktoru regulujeme hlasitost. Ikony po pravé straně slouží k vyvolání nabídky kanálů a přepnutí na jiný program.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázky screenshotů ze sledovaných pořadů

Televizní LG jsme testovali v uzavřených prostorách, kde občas došlo k zamrznutí obrazu. Při správně vysunuté a dobře polohované anténce byl ale přenos bez vad. Zástupci LG jsme byli ubezpečeni, že v oblastech pokrytých signálem z alespoň 30kW vysílače by neměl být se signálem problém ani uvnitř budov.

Tři díly Ordinace nebo fotbal?

Zásadním kritériem u telefonu s podporou DVB-T je jeho výdrž. KB770 je napájeno akumulátorem kapacity 1 000 mAh s výdrží, kterou zástupci výrobce poněkud šalamounsky přepočítali na „několik dílů vašeho oblíbeného seriálu nebo fotbalový zápas“. V praxi tedy počítáme se sledováním 2-3 hodin digitálního TV vysílání, tedy doba, po kterou vydržel při životě i předchozí model HB620T. U něj jsme se setkali i se zvýšeným zahříváním akumulátoru. KB770 tímto neduhem, alespoň po osáhání zadních krytů na vzorcích hrajících minimálně hodinu, nebude trpět.

Zběžně jsme vyzkoušeli také fotoaparát reprezentovaný 3Mpx čipem. K dispozici má standardní paletu funkcí, jako je citlivost, vyvážení bílé, efekty, samospoušť a další. Nechybí automatické ostření, na blesk už se bohužel nedostalo. Na ukázku přidáváme několik snímků pořízených jedním z předprodukčních vzorků, jejich kvalitu ale nebudeme hodnotit, neboť vlastnosti fotoaparátu se mohou u finálních kusů ještě změnit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

LG KB770
Klepněte pro větší obrázekMultimediální mobil s přijímačem klasické digitální televize DVB-T. Televizní obrazovku zastupuje velký displej s rozlišením 240 × 400 a třípalcovou úhlopříčkou, který je navíc dotykový. Telefon dále podporuje EDGE a HSDPA a má třímagepixelový fotoaparát.rozměry a hmotnost: 108 × 54 × 13 mm, 109 g
displej: 3'', aktivní TFT, 240 × 400, 262 tisíc barev
sítě: GSM (900/1 800/1 900 MHz), 3G, DVB-T
data: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA
konekt.: USB, Bluetooth (A2DP)
paměť: 100 MB, paměťové karty microSD
baterie: Li-Ion 1000 mAh
hudba: přehrávač hudby
fotoaparát: 3MPx (2 048 × 1 536), video (320 × 240), autofocus
69 %
(84. místo z 980)
katalogpreview
cena: 9 000 Kč

Diskuze (35) | Android je na trhu a už se to mele

Témata článku: LG, LG HB620T, LG KB770, LG Viewty, Mobil, Jakub Švestka, Televizní přenos, Uzavřený prostor

Určitě si přečtěte

Týden mobilně 369: O zahnuté budoucnosti a budoucím bestselleru od Xiaomi

Týden mobilně 369: O zahnuté budoucnosti a budoucím bestselleru od Xiaomi

** Ohebné telefony nás patrně neminou. Chceme je vůbec? ** Představíme vám 4. řadu legendárních Xiaomi Redmi ** Po Mobilní pavlači dostanete malý ještě bezdrátový bonus

28.  1.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 28

Naživo z CES: Tohle jsou ty zajímavější mobily od LG [galerie]

Naživo z CES: Tohle jsou ty zajímavější mobily od LG [galerie]

5.  1.  2017 | Kůžel Filip, Polesný David, Láska Jan | 15