LG KU380 Javelin: 3G za dobré peníze

LG a Vodafone přivedli na náš trh skvěle vypadající telefon s vysokým poměrem výkon/cena.
LG KU380 Javelin: 3G za dobré peníze
Kapitoly článku

Foťák pouze na momentky

Nové LG KU380 rozhodně není fotomobil, přesto by mu slušel fotoaparát s lepším rozlišením než 1,3 Mpx. Objektiv je umístěn na pevné, nevýsuvné části telefonu nahoře na pravé straně. Mně jako pravákovi se podařilo čočku velice často zakrývat ukazováčkem. Chce to chvíli cviku, aby si člověk nefotil vlastní prsty. V dobrých světelných podmínkách a na kratší vzdálenosti podává foťák standardní výkon, nic víc než momentky či fotky přátel do telefonního seznamu od něj ale nečekejte. Kvalita fotografií je spíše průměrná. Čitelnost vyfotografovaného textu je solidní, ale opět při nedostatku světla klesá pod hranici použitelnosti. Barevné podání je relativně věrné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázkové fotografie
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Ukázka efektů fotoaparátu
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Makro je pro Javelin spíše nouzovka  

Zrcátko, krytku objektivu či dokonce přisvětlovací diodu nebo blesk zde nenaleznete. Fotoaparát je kryt pouze sklíčkem, které je nepatrně zapuštěno pod povrch zadního krytu. Maximální velikost pořízených snímků je 1 280 × 960 bodů. Přední kamera pro videohovory si poradí s rozlišením 640 ×480 bodů. Vlastní focení probíhá s telefonem nastojato. Fotit lze v zavřeném i otevřeném stavu. Krom hledáčku se při aktivním fotoaparátu zobrazují na displeji v horním řádku informace o aktuálně používaném rozlišení a množství fotek, které můžete udělat do zaplnění paměti. Dole je pak k dispozici roletková nabídka v níž si můžete upravovat velikost a kvalitu fotografií, aktivovat sérii snímků či noční režim, měnit vyvážení bílé, korigovat jas, zapínat samospoušť či barevné efekty, přepínat zvuk spouště a volit, zda se fotografie mají ukládat do vnitřní paměti či na kartu. Poslední možností je přepnutí objektivu na čelní kameru.

Klepněte pro větší obrázek 
Jednoduchý fotoaparát postrádá krytku, zrcátko, či snad dokonce blesk
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Prostředí fotoaparátu

Zoom je pouze digitální, z plné velikosti obrázku není podporován. K ukládání do telefonu poslouží vnitřní paměť o velikosti 60 MB (vlastní ukazatel telefonu paměť zobrazuje jako 80ti megabajtovou, 20 MB však zabírají soubory označené jako „různé“ které se mi nikde nepodařilo najít, ani je žádným způsobem smazat) či paměťová karta. Oba fotoaparáty umí také natáčet video ve formátu 3GP s maximálním rozlišením 176 × 144 bodů. Jeho délka je omezena 60 minutami nebo volnou pamětí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Digitální zoom

Veškerý multimediální obsah telefonu je dostupný z nabídky Moje soubory. Jednotlivé soubory jsou zde roztříděny podle typu a dále si je můžete třídit dle vlastního uvážení do vámi vytvořených složek. Při prohlížení si fotografie můžete roztáhnout na celý displej, přizoomovat nebo z nich spustit prezentaci.

Klepněte pro větší obrázek 

Na vlastní sluchátka zapomeňte

FM rádio sice LG nenabízí, snaží se to však kompenzovat povedeným hudebním přehrávačem. Ten si bez problémů poradí s formáty MP3, AAC, AAC+e, WMA, midi i wav. Minimalizace přehrávače a přehrávání na pozadí je díky multitaskingu samozřejmostí. Řazení skladeb probíhá podle jejich názvu a je možné z nich sestavovat vlastní playlisty. U přehrávače si volíte ze dvou alternativ vzhledu, ekvalizér nabídne pět přednastavených křivek a vhod přijde i opakované a náhodné přehrávání. Obsažen je zde i jednoduchý přehrávač videosouborů ve formátech 3GP, H.263, MPEG4 a WMV, které lze při přehrávání roztáhnout na šířku displeje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Dodávané stereofonní handsfree neobsahuje redukci na klasický 3,5mm jack, což znemožňuje nasadit do akce vlastní sluchátka. Kabel sice obsahuje mikrofon, ale regulace hlasitosti či tlačítko pro příjem hovorů chybí. Přiložená sluchátka přesto netřeba zatracovat, hrají celkem solidně, akorát při vyšších hlasitostech ztrácí basy výrazně na síle a stává se z nich „chrastění v pozadí“. Bohužel jsou to pouze klasické kulaté pecky bez anatomického tvarování nebo nástavců a tak v uších moc dobře nedrží.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V oblasti mobilního hraní nabízí LG pět předinstalovaných Java her, bohužel všechno to jsou pouze omezené demoverze (verze telefonu distribuovaná Vodafonem). Další Java aplikace jsem se do telefonu pokoušel dostat přes Bluetooth, ty však telefon zatvrzele odmítal spustit. A navíc je tu ještě jedna nepříjemnost. Pokud spustíte jakoukoli Java aplikaci, přestává fungovat multitasking, takže například javový Jimm nelze minimalizovat.

Klepněte pro větší obrázek 

Datově nezaostává

Nový Javelin dokáže datovat pomocí GPRS i EDGE, u obou technologií jsou uváděny 4+4 timesloty. Využít můžete také možnosti 3G sítí. Pro spojení telefonu a vašeho PC slouží Bluetooth 1.2 a systémový konektor. Infraport zabudován není, málokomu však bude chybět.

V telefonu je k dispozici také wapový prohlížeč, nabízející možnost prohlížení pomocí záložek, zoomování a případně i vypnutí stahování obrázků. Ve stavovém řádku se vám pak zobrazuje u síly signálu velké písmeno G v případě, že jste připojeni přes GPRS nebo písmeno E, pokud používáte EDGE. Při prohlížení wapu se na displej vejde až jedenáct řádků textu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Originální a levný 3G vysouvák

LG KU380 přináší na náš trh nový pohled na stylový design. Dokazuje, že pěkný telefon nemusí být jen unyle stříbrný či temně černý. Tato svěží a elegantní kombinace bílé a zelené barvy si jistě najde své příznivce, mezi které se s chutí zařadím i já osobně. Navíc cena u Vodafonu mírně přesahující tři a půl tisíce korun je podle mě za 3G mobil velmi příjemná. Pokud budete ochotni akceptovat drobné nedostatky v podobě slabšího fotoaparátu či chybějícího 3,5 mm jacku, dostanete za to neobyčejný telefon, který se dokáže se ctí postavit všem konkurentům z dané cenové hladiny. Zajímavostí je, že po navlas stejné barevné kombinaci sáhnul i Sony Ericsson u svého modelu K660i. Ten má však na náš trh vstoupit až v prvním čtvrtletí příštího roku, kdežto nové LG si můžete už nyní zakoupit u Vodafonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Plusy a mínusy

+ stylový, neotřelý a nápaditý design
+ 3G sítě
+ multitasking
+ slot na paměťovou kartu

- pochybná konstrukce vysouvacího mechanismu
- paměťová karta pod baterií
- chybějící 3,5 mm jack

Témata článku: LG, Recenze, 3G, Peníze, LG KU380, Zvukový soubor, Závorka, Jednoduchý fotoaparát, Dodávané stereo, Nepříjemný zvuk, Nej jméno, Stříbrný plast, Pen, Tmavý rámeček, Obrovský rozdíl, Denní opakování


Určitě si přečtěte