LG L1100: Sámerovo supervéčko (test)

Originální, stylový design, dva displeje a ten vnitřní velmi kvalitní, příjemná klávesnice a čtyřicetihlasé vyzvánění. K tomu dostatečná funkční nabídka a přiměřená cena. To je LG L1100, neboli "Sámerova hruška". Co víc si od véčka přát?
LG L1100: Sámerovo supervéčko (test)

Telefonní seznam a volání

Pokud budete volit telefonní číslo přímo, jistě budete překvapeni obrovským písmem, kterým se začnou vypisovat číslice na celou plochu displeje. Něco podobného jsme zvyklí vídat u telefonů Samsung, ale LG šlo ještě dále a jednotlivé číslice zbarvilo do duhových barev.

  
Volba telefonního čísla • nabídka telefonního seznamu

Daleko častěji však budete volit číslo z telefonního seznamu. Ten pojme až 255 vícepoložkových kontaktů s českou diakritikou a ke každému z nich můžete přidat až tři telefonní čísla, e-mail, poznámku a obrázek. Ten se zobrazí při vyzvánění, ale můžete si nechat zobrazit miniatury i při vyhledávání v seznamu. V praxi je ale tento způsob hledání velmi nepřehledný, protože místo pro fotografii zabere na displeji mnoho prostoru a vzhledem k velikosti písma se zobrazí z každého jména jen několik znaků, při výběru pak celé jméno roluje. Můžete si také zvolit, které číslo bude u daného kontaktu prioritní.

 
Náhled na vybraný kontakt • vyhledávání v seznamu s obrázky • vyhledávání v seznamu bez obrázků

Vyhledávání je jinak velmi rychlé, protože lze využít až pěti počátečních písmen. Podobně jako při procházení v nabídce jsou v seznamu zobrazeny čtyři řádky a ve zbývajícím místě se pro vybraný záznam zobrazuje telefonní číslo. Šipkami do stran můžete procházet další údaje u kontaktu. Samozřejmě nechybí ani celkový náhled.

Seznam zobrazuje zároveň položky na SIM kartě a v telefonu. Kontakty lze třídit do sedmi skupin, ke kterým lze přiřadit specifické vyzvánění a ikonu. Pro rychlé vytáčení nejoblíbenějších čísel slouží rychlá volba nebo hlasové vytáčení.

 
Přidání nového záznamu do adresáře • nabídka skupin • kapacita adresáře

Kvalita zvuku při telefonování je poměrně dobrá. Slabinou je ovšem hlasitost sluchátka, kterou bych v hlučném prostředí uvítal vyšší. Hlasitý odposlech telefon nemá, jedinou nadstandardní funkcí tak zůstává možnost záznamu hovoru. Uskutečněné hovory jsou zaznamenány ve společném seznamu přístupném po stisku zeleného tlačítka. Jednotlivé typy jsou rozlišeny ikonkami.

Vyzvánění obhospodařuje čtyřicetihlasá polyfonie. Zní velice pěkně i při nejvyšší hlasitosti; dokonce ani basy se neztrácejí. Vyzvánění si můžete snadno měnit podle profilů.

 K dispozici je šest vyzváněcích profilů, které můžete libovolně modifikovat 

LG L1100 je triální telefon, který dokáže pracovat v sítích GSM 900/1800/1900 MHz. Existuje však naprosto stejný model s označením L1150, který se liší jen jinou frekvencí jednoho z pásem – podporuje GSM 850/1800/1900 MHz a je určen pro americký trh.

Práce se zprávami

Telefon umí pracovat s textovými i multimediálními zprávami, včetně vylepšených textovek EMS. Smart messaging, rychlé zrávy nebo e-maily zpracovávat neumí. Psaní SMS zpráv se díky klávesnici odbývá ve svižném tempu, k čemuž ještě napomáhá slovník T9. Při psaní se odpočítávají znaky z celkového počtu a jste také informováni o počtu použitých SMS zpráv. Slovník píše s českou diakritikou, která je však před odesláním ořezána, takže se zprávy nezkracují. Do paměti si můžete uložit až 100 textových zpráv.

Se psaním multimediálních zpráv pomáhá jednoduchý editor. Každou MMS zprávu je potřeba před vytvořením pojmenovat, ale to je tak jediná výtka, kterou bych k editoru měl. Jinak je přehledný a hned se v něm zorientujete. Pro přijaté zprávy je v telefonu vyhrazeno 600 kB paměťového prostoru.

  
Nabídka textových zpráv • psaní textovky • při častém psaní stejného textu přijdou vhod šablony • tvorba multimediální zprávy

Fotoaparát

Vestavěný fotoaparát dokáže vytvářet snímky s maximálním rozlišením 640 × 480 obrazových bodů. Aktivuje se tlačítkem na boku telefonu, vyhrazeným tlačítkem na klávesnici nebo z nabídky. Rozlišení snímků lze i zmenšit a to v krocích 320 × 240, 160 × 120, 128 × 160 nebo 48 × 80.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Ukázkový snímek při plném rozlišení • snímek s rozlišením 160 × 120 bodů 

K dispozici je několik možností nastavení. Tou nejpodstatnější je kompenzace expozice, v telefonu nazývána Jas. Rovněž vyvážení bílé je velmi důležitý prostředek pro vytváření kvalitních fotografií obzvlášť při umělém osvětlení. Můžete zde nastavit automatické vyvážení, na denní světlo, na umělé světlo, při zatažené obloze a na zářivkové osvětlení.

  
Hledáček fotoaparátu • nastavení rozlišení snímků • nabídka funkcí fotoaparátu

Méně podstatnými možnostmi nastavení je zoom, který pracuje na principu výřezů, barevné efekty a možnost zachytit tři po sobě jdoucí snímky v rychlém sledu. Nechybí ani samospoušť, která se může leckdy hodit.

Při fotografování pracuje celý displej jako hledáček. Šipkami do stran na navigační klávese lze měnit jas snímku a pokud máte nastaveno rozlišení menší než maximální, slouží šipky nahoru a dolu jako zoom.

Obrázky se ukládají do galerie, která je přístupná pouze z nabídky fotoaparátu, k dispozici je zde pouze 400 kB paměti. V telefonu nenajdete klasický správce souborů a paměť není plně sdílená. To považuji za jednu ze slabých stránek tohoto telefonu. Jak jsem již zmínil výše, pro multimediální zprávy je k dispozici dalších 600 kB a pro javové aplikace ještě 350 kB. Pod položkou Zábava v hlavní nabídce jsem našel položku Moje složka. Bohužel se nejednalo o přehledný souhrn všech multimediálních dat a aplikací. Jedná se o skladiště jednoduchých animací a melodií pro EMS. Jedná se o složku, odkud můžete vkládat objekty při psaní zpráv.

  
Náhled do galerie a prohlížení snímků • kapacita paměti je poměrně malá

Při procházení obrázků v galerii, kde si je můžete prohlédnout samostatně nebo všechny ve formě prezentace. Obrázky lze odtud poslat jako multimediální zprávu nebo je zde můžete mazat nebo přejmenovávat. Upravovat obrázky možné není.


V další kapitole se podíváme na organizaci času a další doplňkové funkce telefonu, včetně datových. Na závěr telefon jako vždy zhodnotíme.

Témata článku: LG, Recenze, LG L1100, Panasonic X70, Barevná dioda, Super, Sam, Test, Umělé světlo, Příslušné číslo


Určitě si přečtěte

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

** Oficiální podpora Samsung Pay v Česku je zatím nedohlednu ** Ukážeme vám postup, které vám umožní již nyní platit hodinkami od Samsungu bezkontaktně i v ČR! ** Budete muset sáhnout po kartě Curve a upravit software hodinek

Martin Chroust | 122

RECENZE: Samsung Galaxy A51 – také letos bude tím nejprodávanějším „áčkem“

RECENZE: Samsung Galaxy A51 – také letos bude tím nejprodávanějším „áčkem“

** Otestovali jsme již druhý model letošní řady Galaxy A ** Samsung se zaměřil na kvalitnější focení, které doplňuje špičkovými AMOLED displeji ** Galaxy A51 bude mainstream, cena však meziročně o něco narostla...

Martin Chroust | 31