LG Optimus L9 II: rovnováha v plastu [recenze]

Na pohled nenápadný smartphone se během testu vyloupl v černého koně střední třídy. LG Optimus L9 II má výborný displej i dostatečný výkon.
LG Optimus L9 II: rovnováha v plastu [recenze]

Hlasitost snad až nadměrná

V kontaktech se na prvním místě zobrazí vždy vlastní vizitka, za ní pak začíná samotný telefonní seznam. V aplikaci nalezneme řadu záložek, pod ně se schovají například skupiny kontaktů či oblíbení. Import kontaktů je možný z interní paměti zařízení, SIM a SD karty, export stejně tak. Kontakty se zobrazují paralelně ze SIM karty a Google účtu. Ne každému záznamu pak musí být přiřazeno telefonní číslo, postačí například e-mail. Obdobou komunikační aplikace ChatOn od Samsungu je u LG aplikace VuTalk, která je přístupná přímo skrze jednotlivé kontakty. Mobil podporuje vyhledávání postupným psaním i podle části telefonního čísla.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vyhledávat v uložených kontaktech lze i podle části telefonního čísla • v kontaktech najdeme na prvním místě osobní vizitku

Během hovoru nás druhá strana slyšela bez jakéhokoli náznaku rušení, sekundární odšumovací mikrofon tedy posloužil svému účelu dobře. Příjem zvuku na naší straně už tak křišťálově čistý nebyl. L9 II se ale musí nechat, že disponuje opravdu hlasitým sluchátkem, které má podobnou maximální hlasitost, jakou mají jiné telefony až s hlasitým odposlechem. Daní, kterou za to platí, je ale praskání a nepříjemné skřípění během hovoru. Pokud se spokojíte s nižší hlasitostí, která je naprosto dostačující (pokud nemáte potíže se sluchem), dočkáte se zvuku relativně čistého a bez šumu. Hlasitý odposlech má stejný nedostatek jako sluchátko, netrapte jej tedy nejvyšším stupněm hlasitosti.

Čtyři řady stačí, drahoušku

Jako v každém jiném moderním smartphonu, se i v L9 II z SMS zpráv formují konverzace. Při psaní na výšku si můžete vybrat mezi klasickou klávesnicí telefonu a QWERTY s českými diakritickými znaménky. Psaní na šířku nabízí pouze druhou zmíněnou možnost. Je zvláštní, že česká klávesnice nemá české rozložení QWERTZ, nicméně na prohození Y a Z se s trochou cviku dá zvyknout. Prostorově má celá klávesnice ve standardním režimu vyhrazenu zhruba polovinu displeje, pro náhled na psaný text zbývá dostatek prostoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zprávy formují konverzace, ty se pak řadí pod sebe do seznamu

Klávesnici tvoří pět řad, k dispozici jsou i číslice bez nutnosti přepínání na kartu symbolů. Už na první pohled je vidno, že každá klávesa je dost široká, ne ale už tak vysoká. Především zpočátku se proto setkáte při snaze o rychle napsanou SMSku s řadou překlepů, kdy místo písmene z horní řady klepnete na číslici. Numerickou řadu naštěstí můžete skrýt. Zbylé čtyři řady s písmeny se tak téměř dvojnásobně navýší, což značně usnadní rychlé a bezchybné psaní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výrobce ochudil uživatele o možnost QWERTZ rozložení klávesnice
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Skrytí páté, numerické řady zvýší každou řadu téměř dvojnásobně

E-mailový klient podporuje přihlášení k několika účtům zároveň, při nastavovaní nabízí kategorie Microsoft Exchange a Ostatní. Většinou postačí zadat e-mailovou adresu a přístupové heslo, pro některé české poskytovatele e-mailových služeb po vás může chtít aplikace i podrobnější informace jako adresy IMAP/POP3 nebo SMTP serverů. Automatickou synchronizaci příchozí pošty lze nastavit v intervalu od 15 minut po 8 hodin.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
E-maily se dle data doručení řadí do kategorií Dnes, Včera, Minulý týden, případně Minulý měsíc

Probuzení s hádankou

V telefonu můžete nastavit celkem až 15 budíků. Kromě klasických nastavení jako je doba odložení, opakování, tón budíku nebo jeho hlasitost jsme se dočkali i některých pokročilých nastavení. Patří mezi ně například užitečný automatický spouštěč aplikací, který po vypnutí budíku otevře e-mail, hudební přehrávač, kalendář, počasí či úkolovník. Druhou, spíše úsměvnou možností je deaktivování budíku podmíněné vyřešením jednoduché hádanky, konkrétně vzestupné seřazení několika čísel. Pokud se ráno opravdu těžce budíte ze spánku, tento typ budíku vás zaručeně donutí procitnout.

Kalendář je řešen efektivně. Mřížka zobrazující jednotlivé dny zabírá zhruba 2/3 displej a umožňuje přidružení sloupečku s číslováním týdnů. Událost se zaznačí do políček dnů, ve kterých se koná, graficky pomůže výrazným barevným proužkem a popiskem. Dolní třetinu obsadil podrobný popis událostí, s možností zobrazení po dnech, týdnech nebo formou agendy. Aplikace kalendáře umí zobrazit události přímo z telefonu nebo ze synchronizovaných účtů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kromě budíku se dočkáme i obvyklých stopek nebo časovače • horizontální rozdělení aplikace kalendáře umožňuje zobrazit více informací

Ve frontě na kancelářskou výbavu zřejmě stálo LG Optimus L9 II až na samém konci řady. Zprvu možná budete jásat, že je v zařízení nainstalovaná aplikace Polaris, záhy však odhalíte její nemilý přívlastek – Viewer. Dokumenty tak můžete jejím prostřednictvím jen a pouze číst, nikoli editovat či vytvářet. Zatoužíte-li po sepsání nějakého okumentu, bude nezbytné zabrousit do Google Play. Pro zapsání stručných (textových) poznámek poslouží stejnojmenná aplikace.

Témata článku: LG, Android, Recenze, Smartphony, VUT, Alcatel One Touch Idol, LG G2, LG Optimus, LG Optimus L3, LG Optimus L3 II, LG Optimus L3 II Dual, LG Optimus L7, LG Optimus L7 II, LG Optimus L7 II Dual, LG Optimus L9, LG Optimus L9 II, Nokia Lumia 625, ZTE Grand S, ZTE Grand S Flex, Volná paměť, Požadovaná aplikace, Nepochopitelný důvod, Stájový model, Nainstalovaná aplikace, Jediná výtka


Určitě si přečtěte

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

** Redmi Note 8 Pro přináší nekompromisní poměr výkon / cena ** Přidává čtyřnásobný fotoaparát s 64Mpx rozlišením ** Zamrzí jen košaté MIUI se zbytečnými aplikacemi

Martin Miksa | 36

RECENZE: TCL 10 Pro – opravdová radost pohledět

RECENZE: TCL 10 Pro – opravdová radost pohledět

** Prim zde hraje vzhled a displej, na obojí radost pohledět ** Dobrá je výdrž baterie, potěší reverzní dobíjení, infraport je bonus ** Zklamáním je fotoaparát, foto i video umí být skvělé i špatné

Jakub Vrbacký | 31