LG SB130: telefon se strojem času (první pohled)

Společnost LG Electronics předvedla nový DMB mobilní telefon disponující funkcí „Time Machine“. Ta umožni uživateli zaznamenat právě běžící televizní program v délce až 60 minut, třeba i v průběhu klasického hovoru. Na záznam se podíváte později.
LG SB130: telefon se strojem času (první pohled)

Nad hlavou satelit

Asijští vývojáři už před mnoha měsíci spustili systém, který umožní přenos signálu přes satelit až k mobilnímu zařízení koncového uživatele. Tato služba je známá pod názvem DMB – Digital Multimedia Broadcasting. Uživatelům umožňuje sledovat vysílání multimediálních programů kdekoli na planetě, kam dosáhne vysílaný signál.

Jeden geostacionární satelit byl před časem vypuštěn do vesmíru a signálem pokrývá Japonsko a část Koreje. Technologie DMB využije již stávající systémy pro zvuk (DAB = Digital Audio Broadcasting) a video (DVB-H = Digital Video Broadcast-Handheld), jejichž zkušební provoz probíhá i na evropském kontinentu, včetně naší země. 

Tip: podrobný článek o televizním standardu DVB-H si přečtěte tady

Jak se může televize dostat na satelit a z něj na mobil, třeba až do obývacího pokoje? Multimediální signál je vyslán z pozemní stanice přímo k satelitu, kde se moduluje na příslušný formát tak, aby byl použitelný pro běžná mobilní zařízení na zemi. Signál přímo ze satelitu je možné přijímat pouze se speciální anténou a pochopitelně na místech, která jsou satelitem dosažitelná. Velikost antény oproti běžným parabolám je výrazně menší. Např. při použití na vozidle stačí připojit malou zploštělou anténu. Pro mobilní telefony či kapesní počítače bude stačit klasická vestavěná anténa.

Co neuvidím teď, dozvím se za chvíli

Malou anténu má i představené LG SB130. Bohužel je ale vnější a nepříjemně trčící. Tělo s rozměry 103 × 50 × 23,5 milimetrů a hmotností 143 gramů vypadá na první pohled docela tradičně. Kde je ale klávesnice? Ta se objeví po otočení displeje tak, že telefon vytvoří tvar písmene „T“.

Klepněte pro větší obrázek
LG SB130

To bude dobré zejména při sledování filmů a televizního vysílání. Model SB130 (někdy se označuje i jako KB1300, to je varianta určená pro výhradní prodej operátory) totiž disponuje čipem, který přijímá vysílání ve standardu DMB popsaném výše.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stříbrná a bílá varianta

Nejzajímavější položkou v zatím stručné identifikaci přístroje je sousloví „Time Machine“, tedy „stroj času“. Tak nazývá LG funkci, díky které mohou uživatelé sledovat televizní přenos bez výpadků, třeba i při příchozím hlasovém hovoru nebo při jiném neočekávaném přerušení. Technologie „Time Machine“ totiž poskytuje uživateli možnost zaznamenat si právě běžící program během telefonního hovoru a přehrát si jej kdykoliv později. Funkce může být v provozu nejdéle 60 minut.

Klepněte pro větší obrázek
LG SB130 naživo

Při sledování televizního přenosu by měl telefon vydržet až tři hodiny, jinak udává specifikace hodnoty 200 hodin pohotovosti a 200 minut hovoru pro 1 300 mAh akumulátor, který se v SB130 stará o dodávku energie.

Celkovou kvalitu obrazu údajně vylepší čip Mobile-XD Engine. Svět se na LG SB130 dívá skrze 2,2 palcový displej s jemným rozlišením 240 × 320 bodů při 262 tisících barev. Naopak LG se na svět dívá svým dvoumegapixelovým vestavěným fotoaparátem s funkcí automatického zaostřování. Podrobnější vlastnosti, jako třeba funkce pro vyvážení bílé a kompenzaci expozice nebo hodnoty zoomu nejsou zatím známy.

Od „bedny“ nevstát

Televizi je přizpůsobeno v novém LG vlastně vše. Kdo bez ní nemůže být, bude „téčkem“ asi velmi potěšen. Telefon má televizní výstup a umí pořizovat obrázky jako screenshoty vysílání. Ale ani na muziku se nezapomnělo, 300 MB vnitřní paměti nebo další místo na kartách TransFlash může být domovem empétrojek.

Televizní vysílání do mobilů jsme mohli okusit na veletrhu Invex, kde T-Mobile demonstroval své plány se zahájením vysílání, ve zkušebním provozu jsme viděli přímo třeba Óčko nebo přenos z vily Vyvolených. T-Mobilu trochu vyfoukl prvenství z kapes Český Telecom. Na tiskové konferenci o pár hodin dřív jen tak mimochodem ukázal Nokii 7710 vybavenou přídavným modulem pro příjem digitálního vysílání (více se dozvíte v tomto článku).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Živě z vily Vyvolených a zpravodajství ČT24 na Invexu 2005

Zajímá nás, jak se uživatelé k televizi v mobilu postaví. Anketa v článku, na který uvádíme odkaz, dopadla docela nečekaně: ze 753 respondentů odpovědělo na otázku „má podle vás digitální televize v mobilu smysl?“ celých 80 % „ano“.


LG SB130 ve zkratce:

  • Rozměry a hmotnost: 103 × 50 × 23,5 mm, 143 g
  • Konstrukce: klasická s otočným displejem
  • Barevné provedení: bílá, stříbrná
  • Displej: úhlopříčka 2,2 palce, 262 tisíc barev, rozlišení QVGA (240 × 320 bodů)
  • Vestavěný fotoaparát: rozlišení 2 Mpx, autofocus
  • Paměť: vestavěná o velikosti 300 MB, slot pro paměťové karty TransFlash
  • Kapacita baterie a výdrž: 1 300 mAh, 200 hodin v pohotovosti a 200 minut hovoru
  • Ostatní: vlastní systém DAB/DMB příjmu a AV dekódování čipem od LG, 64hlasá polyfonie, televizní výstup, pořizování snímků z TV obrazovky, přehrávač MP3
Diskuze (5) Další článek: Jak ušetřit za zprávy: textovky za 90 haléřů pro každého

Témata článku: LG, První pohled, Telefon, Pohled, Čas, Geostacionární satelit, Stroj


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14