LG Shine: to byste do LG neřekli (první dojmy)

Na český trh se chystá LG KE970 známé jako LG Shine. Bude to nejvybavenější telefon LG, který splní i vysoké nároky.

Největším trhákem LG bude pro letošní rok model známý pod názvem Shine, podle tradičního označení KE970. V nabídce nahradí současný top model KG800 Chocolate. Oba telefony mají podobný osud. Nejprve se začaly nabízet na domácím jihokorejském trhu, kde zaznamenaly velký úspěch, který rozhodl o rozšíření prodeje také do Evropy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
LG KE970 Shine

Shine má šarm

Telefon je hodný svého jména, protože se jeho lesklé kryty blyští na všechny strany. Na obrázcích to samozřejmě tak nevynikne, ale prasátka telefon posílá na všechny strany. Působí jako šperk – honosně a draze. Displej je schován pod zrcadlovou plochou která splývá s kovovými kryty. Kovová tlačítka, zadní kryt z broušeného hliníku, stejně tak klávesnice – výsledný dojem je úchvatný.

K tomu přidejte ještě prvotřídní zpracování bez jediné vůle nebo vrzání a tloušťku necelých 14 mm a musíte uznat, že toto se LG opravdu povedlo. Pokud byla plastová čokoláda svým designem zajímavá, je Shine skutečně úchvatný. Osobně na mě zapůsobil víc než ocelová Nokia 8800.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní kryt z broušeného kovu

LG však zůstane krásné jen do doby, než se ho dotknete. Otisky prstů jsou na lesklém povrchu velmi zřetelné a tak nezbývá než telefon neustále přelešťovat. Další problém jistě nastane za slunného dne, kdy z displeje asi příliš informací nepřečteme. Za poměrně silného umělého osvětlení však nebyl problém – podsvícení displeje je totiž velmi silné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej se schovává za zrcadlem 

Poprvé s kartami

Na našem trhu nikdy nebylo LG mezi mobilními telefony nějakou zvlášť silnou značkou. Proslavilo se zejména svými líbivými dostupnými véčky. Na korejském trhu jsou však spolu se Samsungem technologickou špičkou. A konečně se dostává pořádně vybavený telefon také k nám.

Možná některé překvapí, že je Shine prvním telefonem LG na českém trhu se slotem pro paměťovou kartu. Do štěrbiny schované pod zadním ocelovým krytem na boku telefonu budeme zasunovat microSD karty. Baterii přitom není nutné vyjímat. Komunikace zajišťuje podpora tří pásem GSM a pro data je připraveno GPRS nebo EDGE. Připraveno je také Bluetooth a hlavně velký displej s rozlišením 240 × 320 bodů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
K paměťové kartě se dostanete po sejmutí krytu

Na zadní straně najdeme optiku dvoumegapixelového fotoaparátu. Ta je zajímavá tím, že se chlubí puncem světoznámého výrobce optiky Schneider-Kreuznach. Takže tu máme dalšího hráče mezi značkami z oboru fototechniky – Carl Zeiss (používá Nokia) a Cyber-Shot (používá Sony Ericsson).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Seznamte se – Schneider-Kreuznach

Zajímavé jako celý telefon je také ovládání. Místo navigační klávesy najdeme pod displejem malý váleček – rolováním se prochází nabídka. Horizontální posun je možný malými tlačítky hned vedle válečku. Jsou malé, ale dostatečně vystouplé, takže s ovládáním není problém. Kontextové klávesy jsou zarovnány s povrchem displeje a rozprostírají se po stranách kolem vystouplého válečku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Místo navigační klávesy je tu váleček

Numerická klávesnice je vyrobena z hrubě broušeného kovu a otisky prstů tu proto nemají šanci. Ovládání je snadné, hmatové orientaci pomáhají horizontální rozdělující pásy a popisky. Ty jsou ve tmě modře podsvíceny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice je také kovová 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek   
Tlačítka najdete také na bocích • konstrukce je špičkově zpracovaná

Bez much se neobešel

V nabídce je také mnoho novinek, především kvalitnímu displeji a ovládání přizpůsobený design. Jinými slovy atraktivní grafika a uspořádání tak, aby bylo možné logicky využívat ovládacího válečku pro vertikální rolování. Nevím zda považovat za výhodu to, že se váleček při jednom pohybu posune vždy jen o jednu položku. Nezáleží na tom, jestli otočíte jen o kousek nebo váleček několikrát protočíte. Na další položku skočíte až po zastavení a opětovném otočení. Výhoda: nemusíte se příliš soustředit na to, abyste se trefily na vybranou položku. Nevýhoda: zpočátku budete válečkem pořád točit a telefon proklínat za jeho pomalost. Ve skutečnosti je ale telefon velmi rychlý a po chvilce se dá na ovládání zvyknout.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Úplně nová grafika nabídky • ovládání válečkem

V nabídce najdeme adresář, organizér, přehrávač hudby a nebo také prohlížeč Office dokumentů a kvalitní 3D hry. Jenže potkáváme i neduhy, které známe z jiných telefonů LG. K jednomu jménu do adresáře je možné přidat jen sedm položek, dnes už přitom očekáváme položky pro několik čísel a e-mailů, název firmy, plné adresy, poznámek apod. U hudebních telefonů už jsme si také navykli na třídění hudby podle interpretů a alb, u LG jste odkázání na tvorbu playlistů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hraní s LG s displejem naležato

LG Shine se začne prodávat v druhém čtvrtletí roku za cenu kolem jedenácti tisíc korun. Výbava a především zpracování a vzhled ceně odpovídá. Zamrzí snad jen některé nedodělky v nabídce, které nároční uživatelé LG neodpustí.

Diskuze (28) Další článek: SOS: reklamy O2 a T-Mobile jsou klamavé (oživeno - vyjádření O2)

Témata článku: LG, LG KE970 Shine, Nokia 8800, Nokia 8800 Arte, Nokia 8800 Carbon Arte, Nokia 8800 Gold Arte, Nokia 8800 Sapphire Arte, Nokia 8800 Sirocco, Nokia 8800 Sirocco Gold, Nová grafika, Prvotřídní zpracování


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 6 Pro — Proč měnit, co skvěle funguje?

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 6 Pro — Proč měnit, co skvěle funguje?

** Osvědčený recept z dílny Xiaomi, který pořád funguje ** NFC a USB-C se řadě Redmi bohužel stále vyhýbá ** Ve srovnání s předchůdcem pouze kosmetický facelift

Martin Herodek | 24

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

** V Česku máme mnoho možností, jak platit bezkontaktně ** Na výběr jsou různé platformy i typy zařízení ** Co je potřeba udělat, abyste mohli platit taky?

Jan Láska | 59

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Nástupce původního modelu Amazfit podražil a vrhá se tak do nelehkého boje s konkurencí, která za příplatek několika stovek, nabízí o hodně víc funkcí.

Ondrej Papánek | 18

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

** Nokia 7.1 je povedená stylovka vyšší střední třídy ** Znovu láká na čistý systém zapojený do programu Android One ** Lákavou funkcí může být i podpora HDR10 u videa.

Martin Miksa | 23

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 79