Liberty: máte s Palmem dlouhou chvíli?

Nejen prací živ je člověk – a proto jistě víte, že si se svým Palmem nemusíte pouze pracovat, ale můžete také hrát nejrůznější hry. Pro Palmy však není her tak mnoho, jako pro hráčské konzole. A proto je výborné, že na Palmovi můžeme spouštět hry určené pro GameBoy.

Abychom mohli hrát hry určené pro jinou platformu, potřebujeme k tomu odpovídající program – emulátor. Naše volba padla na program Liberty, který je sice sharewarový, nicméně patří k tomu nejlepšímu. Pomocí přehledných dialogů si můžete nadefinovat rozložení ovládacích tlačítek, vlastnosti emulace a spoustu jiných drobností.

Paměťové karty nepotřebujete!

Hry se do GameBoye vkládaly na paměťových kartách, které však do svéhu Palmu nestrčíte. Naštěstí se dají na Internetu najít hry, které jsou již z těchto karet stáhnuty. Jsou to soubory ROM a liší se především svou velikostí. Protože je Liberty shareware, podporuje v neregistrované verzi pouze 32 kilobajtové ROM soubory. Přestože se toto omezení může zdát jako handicap, opak je pravdou – na Internetu lze najít více než několik desítek her, které spustíte i v neregistrované verzi. Některé hry lze najít také na domovských stránkách tvůrců emulátoru.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Přetaktuješ!

U všemožných emulátorů bývá prubířským kamenem právě rychlost emulace. Nejlepších výsledků dosáhnete samozřejmě s nejnovějšími Palmy, jejichž procesor tepe na 33 MHz. Na starších Palmech se 16 MHz procesorem (například Palmy trojkové nebo pětkové řady) doporučuji použít (samozřejmě na vlastní riziko) přetaktovávač Afterburner, s jehož pomocí ze svého Palmíka vytáhnete až 28 MHz, se kterými se již stává většina emulovaných her dobře hratelných.

Jednou z dobrých vlastností emulátoru Liberty je možnost ukládání aktuální pozice ve hře v jakémkoli okamžiku. Ukládání funguje spolehlivě a pozice se ukládají do paměťových modulů – úplně stejně, jako u skutečného GameBoye. Dobrá je také emulace zvukového výstupu, ke které však lze mít jisté výhrady – ve spoustě případů totiž nelze poznat, co který zvuk znamená.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Stojí to za tu námahu?

Na závěr by se slušelo napsat nějaké zhodnocení – Liberty je program, který se mi docela líbí a který dokázal ukrátit spoustu dlouhých nudných chvil – například v čekárně u lékaře mi vůbec nevadilo, že mne ti spěchající důchodci neustále předbíhají. A proč taky, když nikam nespěchám.

Váš názor Další článek: Všechno, co jste kdy chtěli vědět o komunikaci mobilu a počítače II.

Témata článku: Liberty, Gambi


Určitě si přečtěte