Licence na UMTS? Děkujeme, nechceme!

Všichni tři čeští operátoři včera odmítli účast v prvním kole výběrového řízení na udělení licencí na provoz sítí UMTS v ČR. Proč? Měli proto 6,7 miliardy dobrých důvodů, což ve svém důsledků znamená 20 miliard špatných zpráv pro státní rozpočet na rok 2002.
Licence na UMTS? Děkujeme, nechceme!

Kdepak ty ČTÚ peníze máš?

Když se rozhodovalo o tom, jaký zvolí naše republika postoj k udělování licencí na provoz sítí UMTS, byla situace na světových trzích až přehnaně optimistická. Ve Velké Británii a v Německu dali operátoři za licence částky, které dosahovaly až dvojnásobku našeho státního rozpočtu, a tak si asi lidé ve vládě řekli, že by výběrové řízení na UMTS mohlo přinést do státní pokladny docela slušné příjmy.

Počáteční požadavek, který také před několika dny ČTÚ zopakovalo, tedy zněl, že za UMTS budou muset operátoři dohromady zaplatit 20 miliard Kč, respektive každého z nich tato „legrace“ vyjde na 6,7 miliardy. Oskar si byl vědom, toho, že je to investice jejíž výše je poměrně nereálná, proto do prvního kola výběrového řízení ani nevstupoval. Eurotel a Paegas své přihlášky odevzdali, ale počáteční bujaré veselí, které v ČTÚ panovalo prvních pár hodin, poté, co operátoři přihlášky odevzdali, rázem přešlo v těžkou depresi. Eurotel i Paegas totiž 6,7 miliardy za licenci rozhodně nebyli ochotni zaplatit. Paegas svůj návrh postupně upravil až k částce kolem 1 miliardy Kč a nabídka Eurotelu se také rozhodně nepohybovala ve vládou vysněných výšinách.

Několikatýdenní jednání o ceně a podmínkách pak skončila nabídkou ČTÚ, která hovořila o tom, že operátoři zaplatí letos 3,35 miliardy a zbytek doplatí v následujících pěti letech a nebo že letos zaplatí 5 miliard a zbytek budou splácet během následujících deseti let. Převedeno do řeči srozumitelné, tak tento „kompromis,“ jak to označil předseda ČTÚ David Stádník, hovoří o tom, že operátoři za licenci zaplatí buď 6,7 miliardy Kč nebo 6,7 miliardy Kč.

Sbohem UMTS!

Bohužel ani jeden z operátorů na tento „kompromis“ nepřistoupil, a tak včera na ČTÚ zůstaly tři odmítnutí účasti v prvním kole výběrového řízení spolu s třemi volnými licencemi na provoz UMTS. ČTÚ to však nevadí, neboť má, podle svých slov, již další čtyři zájemce, kteří se o licence chtějí ucházet v aukci, jež má proběhnout ještě během listopadu 2001. A vyvolávací cena? Ano, uhodli jste, je to 6,7 miliardy Kč.

Udílení licencí na UMTS má však ještě jeden háček. Státní rozpočet na rok 2002 jaksi počítal s tím, že ČTÚ letos získá oněch kýžených 20 miliard Kč, což se ukazuje býti jako přinejmenším nejisté. Ministr financí Rusnok nicméně prohlásil, že i kdyby výběrové řízení na UMTS nepřineslo do státního rozpočtu ani korunu, tak se oněch chybějících 20 miliard Kč vykompenzuje tím, že Česká konsolidační agentura by měla mít na konci roku o 15 miliard nižší ztrátu než se předpokládalo. Zbývajících 5 miliard pak může vláda zajistit snížením výdajů.

Pokud chcete vědět podrobnosti o tom, jak se naši operátoři staví k UMTS a k výběrovému řízení na udělení licencí pro jeho provoz, pak si přečtěte náš exkluzivní rozhovor s tiskovými mluvčími všech tří našich GSM operátorů.

 

Diskuze (10) Další článek: Ceny mobilů Paegas na listopad

Témata článku: Ostatní, Licence, Státní rozpočet, UMTS

Určitě si přečtěte