Linux pro handheldy a spol.: má šanci na úspěch?

Dceřiná firma Caldery připravuje embeddovanou verzi Linuxu.
Linux pro handheldy a spol.: má šanci na úspěch?
Na letošním Linux Expu se zakladatel „linuxového hnutí“ a dnes zcela jistě nejvýraznější postava světa free software Linus Torvalds vyjádřil nadějně k verzím Linuxu pro specializovaná zařízení, jako jsou kapesní počítače, set-top boxy pro ovládání domácích spotřebičů a podobně. Pár měsíců po nastínění tohoto směru začínají firmy skutečně ohlašovat produkty tohoto typu – konkrétně Caldera, po Red Hatu asi nejaktivnější linuxová společnost, odděluje dceřinou firmu Lineo a ta připravuje embeddovanou verzi Linuxu s názvem (nepříliš vtipným) Embedix. Firem je ale mnohem víc, známější i zcela neznámé; dokonce se objevují (například od firmy Cygnus) úplně nové free softwarové operační systémy, tj. nejsou postavené na Linuxu, ale jsou naprogramované z čisté vody.

Upřímně řečeno se zdá, že rostoucí počet firem, které se „nějak“ věnují malým zařízením, kalkuluje s podobnou vlnou jako u Internetu, která během týdnů vynesla na světlo (a k obrovskému bohatství díky vstupům na burzu) party mladých programátorů a inovátorů. Samozřejmě málokdo již za padesátkou vítězů (a třemi stovkami mladých lidí pod třicet, kteří přes noc přišli ke stovce milionů dolarů a víc) vidí pět tisíc těch, kteří zrovna nevyhráli, ale to není důležité – v loterii se taky stane slavným jen ten, kdo vytáhne první cenu. Svět „non-PC“ (jak je vidět, je těžké ho vůbec nějak smysluplně označit) zřejmě bude velmi velký – tvrzení, že po roce 2002 se těchto zařízení bude prodávat víc než osobních počítačů, je docela věrohodné. Největší šanci na jeho získání však mají zase pouze obří firmy: z oblasti počítačů, mobilních telefonů a spotřební elektroniky; výjimka typu Palm Computing jen potvrzuje pravidlo, protože je jediná. Linux by mohl mít šanci uspět jako jeden ze standardních operačních systémů v těchto zařízeních, protože je „lightweight“, postavený na dobrých základech a výkonný; potřeboval by ale ve svých embeddovaných verzích podporu silných hardwarových výrobců, což zatím nemá. Ti vyčkávají a zvažují varianty; nakonec zvolí jeden standard a zbývajících třicet zmizí ze scény: to je ona loterie.

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC

Určitě si přečtěte

Android v srpnu 2017: Nougat na cestě k růstu

Android v srpnu 2017: Nougat na cestě k růstu

10.  8.  2017 | Láska Jan | 30

Apple iOS 11: velké grafické změny a pár šikovných vychytávek [vyzkoušeno]

Apple iOS 11: velké grafické změny a pár šikovných vychytávek [vyzkoušeno]

** Vyzkoušeli jsme první veřejnou betu iOS 11 ** Jaké novinky a změny systém přináší ? ** Vyplatí se aktualizovat nyní, nebo počkat na finální verzi?

4.  7.  2017 | Miksa Martin | 82


komerční sdělení

Komerční sdělení