Linux pro handheldy a spol.: má šanci na úspěch?

Dceřiná firma Caldery připravuje embeddovanou verzi Linuxu.
Linux pro handheldy a spol.: má šanci na úspěch?
Na letošním Linux Expu se zakladatel „linuxového hnutí“ a dnes zcela jistě nejvýraznější postava světa free software Linus Torvalds vyjádřil nadějně k verzím Linuxu pro specializovaná zařízení, jako jsou kapesní počítače, set-top boxy pro ovládání domácích spotřebičů a podobně. Pár měsíců po nastínění tohoto směru začínají firmy skutečně ohlašovat produkty tohoto typu – konkrétně Caldera, po Red Hatu asi nejaktivnější linuxová společnost, odděluje dceřinou firmu Lineo a ta připravuje embeddovanou verzi Linuxu s názvem (nepříliš vtipným) Embedix. Firem je ale mnohem víc, známější i zcela neznámé; dokonce se objevují (například od firmy Cygnus) úplně nové free softwarové operační systémy, tj. nejsou postavené na Linuxu, ale jsou naprogramované z čisté vody.

Upřímně řečeno se zdá, že rostoucí počet firem, které se „nějak“ věnují malým zařízením, kalkuluje s podobnou vlnou jako u Internetu, která během týdnů vynesla na světlo (a k obrovskému bohatství díky vstupům na burzu) party mladých programátorů a inovátorů. Samozřejmě málokdo již za padesátkou vítězů (a třemi stovkami mladých lidí pod třicet, kteří přes noc přišli ke stovce milionů dolarů a víc) vidí pět tisíc těch, kteří zrovna nevyhráli, ale to není důležité – v loterii se taky stane slavným jen ten, kdo vytáhne první cenu. Svět „non-PC“ (jak je vidět, je těžké ho vůbec nějak smysluplně označit) zřejmě bude velmi velký – tvrzení, že po roce 2002 se těchto zařízení bude prodávat víc než osobních počítačů, je docela věrohodné. Největší šanci na jeho získání však mají zase pouze obří firmy: z oblasti počítačů, mobilních telefonů a spotřební elektroniky; výjimka typu Palm Computing jen potvrzuje pravidlo, protože je jediná. Linux by mohl mít šanci uspět jako jeden ze standardních operačních systémů v těchto zařízeních, protože je „lightweight“, postavený na dobrých základech a výkonný; potřeboval by ale ve svých embeddovaných verzích podporu silných hardwarových výrobců, což zatím nemá. Ti vyčkávají a zvažují varianty; nakonec zvolí jeden standard a zbývajících třicet zmizí ze scény: to je ona loterie.

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Linux

Určitě si přečtěte

Program Upcycling dá druhý život odloženým telefonům. Třeba mohou vydělávat těžbou Bitcoinu

Program Upcycling dá druhý život odloženým telefonům. Třeba mohou vydělávat těžbou Bitcoinu

** Máte starší telefon který nepoužíváte? Nevyhazujte jej. ** S projekty UpCycling mu můžete dát nový smysl. ** Může z něj být třeba herní konzole, kamerový systém či stroj na těžbu Bitcoinu

5.  11.  2017 | Miksa Martin | 2

Co bychom chtěli od nového Microsoft Office?

Co bychom chtěli od nového Microsoft Office?

** Microsoft chystá novou verzi Office ** Co bychom od něj chtěli my? ** Jak by měly vypadat jeho součásti?

29.  10.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 4

Bitcoin v mobilu. Kde nakoupit a jaké peněženky používat

Bitcoin v mobilu. Kde nakoupit a jaké peněženky používat

** Během roku vyletěl Bitcoin z 1 000 na 6 000 dolarů. ** Chcete se také ponořit do víru kryptoměn? ** Poradíme, jak na věc a které aplikace instalovat.

27.  10.  2017 | Miksa Martin | 41