Linux pro handheldy a spol.: má šanci na úspěch?

Dceřiná firma Caldery připravuje embeddovanou verzi Linuxu.
Linux pro handheldy a spol.: má šanci na úspěch?
Na letošním Linux Expu se zakladatel „linuxového hnutí“ a dnes zcela jistě nejvýraznější postava světa free software Linus Torvalds vyjádřil nadějně k verzím Linuxu pro specializovaná zařízení, jako jsou kapesní počítače, set-top boxy pro ovládání domácích spotřebičů a podobně. Pár měsíců po nastínění tohoto směru začínají firmy skutečně ohlašovat produkty tohoto typu – konkrétně Caldera, po Red Hatu asi nejaktivnější linuxová společnost, odděluje dceřinou firmu Lineo a ta připravuje embeddovanou verzi Linuxu s názvem (nepříliš vtipným) Embedix. Firem je ale mnohem víc, známější i zcela neznámé; dokonce se objevují (například od firmy Cygnus) úplně nové free softwarové operační systémy, tj. nejsou postavené na Linuxu, ale jsou naprogramované z čisté vody.

Upřímně řečeno se zdá, že rostoucí počet firem, které se „nějak“ věnují malým zařízením, kalkuluje s podobnou vlnou jako u Internetu, která během týdnů vynesla na světlo (a k obrovskému bohatství díky vstupům na burzu) party mladých programátorů a inovátorů. Samozřejmě málokdo již za padesátkou vítězů (a třemi stovkami mladých lidí pod třicet, kteří přes noc přišli ke stovce milionů dolarů a víc) vidí pět tisíc těch, kteří zrovna nevyhráli, ale to není důležité – v loterii se taky stane slavným jen ten, kdo vytáhne první cenu. Svět „non-PC“ (jak je vidět, je těžké ho vůbec nějak smysluplně označit) zřejmě bude velmi velký – tvrzení, že po roce 2002 se těchto zařízení bude prodávat víc než osobních počítačů, je docela věrohodné. Největší šanci na jeho získání však mají zase pouze obří firmy: z oblasti počítačů, mobilních telefonů a spotřební elektroniky; výjimka typu Palm Computing jen potvrzuje pravidlo, protože je jediná. Linux by mohl mít šanci uspět jako jeden ze standardních operačních systémů v těchto zařízeních, protože je „lightweight“, postavený na dobrých základech a výkonný; potřeboval by ale ve svých embeddovaných verzích podporu silných hardwarových výrobců, což zatím nemá. Ti vyčkávají a zvažují varianty; nakonec zvolí jeden standard a zbývajících třicet zmizí ze scény: to je ona loterie.

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Linux

Určitě si přečtěte

Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

9.  10.  2017 | Láska Jan | 2

Seznam telefonů, které dostanou Android 8.0 Oreo

Seznam telefonů, které dostanou Android 8.0 Oreo

** Od představení Androidu 8.0 Oreo uběhl více než měsíc ** Jak zareagovali výrobci a které telefony se něj mohou těšit? ** Začněmě hezky podle abecedy.

28.  9.  2017 | Miksa Martin | 8

CCleaner: Ještě větší průšvih, než jsme si mysleli

CCleaner: Ještě větší průšvih, než jsme si mysleli

** Nejprve to vypadalo jako vážný, ale jen izolovaný problém ** Pak se to nafouklo do obřích rozměrů ** CCLeaner má problém a Avast ostudu

24.  9.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 27

Jak udělat Wi-Fi hotspot z počítače

Jak udělat Wi-Fi hotspot z počítače

28.  8.  2017 | Kůžel Filip | 15