Linux v počítačích do ruky příští rok

23. listopadu 1999
Dell jde do PDA SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Dvě firmy plánují uvést příští rok počítače do ruky s operačním systémem Linux.
Linux v počítačích do ruky příští rok
Dvě firmy plánují uvést příští rok počítače do ruky s operačním systémem Linux. Obě zařízení budou mít podobu tabletu, tedy většího dotykového LCD displeje. Qubit Technology si Linux vybral zejména kvůli stabilitě a neplacení za licence. Zajímavější než Linux bude ovšem nadstavbové vybavení. Na barevném dotykovém displeji s rozlišením 800x600 totiž poběží Java Virtual Machine, Netscape Gecko pro surfování a uživatelské rozhraní bude v Macromedia Flash. Jinak bude počítač obsahovat také bezdrátovou klávesnici, 16 MB flash paměti a 32 MB SDRAM. Připojení k síti bude zajišťovat bezdrátové pojítko s kapacitou 1,5 Mb s dosahem 90 metrů. Základnu prostě připojíte doma či ve firmě na síť a může se pohybovat.

Druhým zajímavým řešením bude FreePad od ScreenMedia. Ten totiž bude pro bezdrátovou komunikaci používat standard DECT, který je běžný u novějších přenosných telefonů.

Živě komentuje: Podobné přístroje jsou jen členy nového trendu přenosných počítačů. Nové počítače vtěsnané do podoby tabletu s bezdrátovým připojením k Internetu nyní hýbou světem a jsou tou skulinou, o které si výrobci myslí, že je ji nutné zacelit. Počítače vesměs obsahují dotykový displej z notebooku, nějaký operační systém se zabudovaným prohlížečem a bezdrátové připojení k síti. Protože Windows CE mnoha výrobcům ne zcela vyhovuje, obracejí se pochopitelně i na jiné alternativy. To, jestli je vespod Linux nebo něco jiného, nebude až tak rozhodující. Určitě mne zajímá uživatelské rozhraní počítače ve Flashi, to musí být proti poměrně statickému rozhraní Windows dost síla. U těchto zařízení půjde zejména o snadný přístup k Internetu, funkce osobního počítače nebo organizéru budou podružné. Bude to váš internetový terminál, který si rádi vezmete k televizi nebo do postele místo knížky.

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Linux, Příští rok, Počítač, Rok

Určitě si přečtěte

Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

9.  10.  2017 | Láska Jan | 2

Seznam telefonů, které dostanou Android 8.0 Oreo

Seznam telefonů, které dostanou Android 8.0 Oreo

** Od představení Androidu 8.0 Oreo uběhl více než měsíc ** Jak zareagovali výrobci a které telefony se něj mohou těšit? ** Začněmě hezky podle abecedy.

28.  9.  2017 | Miksa Martin | 8

CCleaner: Ještě větší průšvih, než jsme si mysleli

CCleaner: Ještě větší průšvih, než jsme si mysleli

** Nejprve to vypadalo jako vážný, ale jen izolovaný problém ** Pak se to nafouklo do obřích rozměrů ** CCLeaner má problém a Avast ostudu

24.  9.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 27

Jak udělat Wi-Fi hotspot z počítače

Jak udělat Wi-Fi hotspot z počítače

28.  8.  2017 | Kůžel Filip | 15