Live Dictionary: přeložíte vše (minirecenze javové aplikace)

Překladový slovník je šikovnou pomůckou na cesty. A není nic jednoduššího, než jej mít stále připravený v mobilním telefonu. Kvalitním řešením je například javový program Live Dictionary.
Live Dictionary: přeložíte vše (minirecenze javové aplikace)
Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem. V dnešní době je toto rčení velmi aktuální. Zatímco pro běžnou potřebu si vystačíte s několika základními slovíčky a frázemi, pro širší komunikaci už omezená slovní zásoba dostačovat nebude. Pomoci ale může mobilní telefon.

Nechcete se učit?

Pokud nejste rodilým mluvčím, pak prakticky nemáte možnost obsáhnout většinu slovní zásoby daného jazyka. A právě k tomuto účelu jsou určeny slovníky. Pokud pak takový slovník můžete jednoduše strčit do kapsy, je to o to jednodušší. Jednou z variant jsou slovníky v mobilních telefonech. Mezi nejkvalitnější patří kupříkladu aplikace SlovoEd. Její velkou nevýhodou je ale možnost instalace pouze na mobilních telefonech vybavených operačním systémem Symbian.

Pokud nechcete po kapsách nosit miniaturní překladové slovníky, můžete vyzkoušet ve svém telefonu javovou aplikaci Live Dictionary od společnosti UtiSoft. Pojďme se nyní blíže podívat na to, co může Live Dictionary nabídnout. Každý telefon se odlišuje nejen verzí použité Javy, ale také pamětí. Toto je jedna z největších výhod slovníku Live Dictionary. Vybrat si totiž lze hned z několika velikostí databáze slovíček. Od nejnižších 60 kB databází až po databáze rozsáhlejší, čítající dohromady až 4 MB dat.

   
Hlavní obrazovka • lokální menu • nastavení

Podle typu telefonu a velikosti dostupné paměti jste si tedy vybrali příslušný slovník a nainstalovali jej. Prostředí programu už není nijak složité a s jeho ovládáním si poradí prakticky každý. První věcí, kterou je třeba udělat po spuštění, je výběr směru překladu. To provedete v nabídce volbou Reverse. Pak už jen stačí zadávat hledaná slovíčka. Slovník se, podobně jako při vyhledávání v telefonním seznamu postupným zadáváním, s každým stisknutým znakem aktualizuje na možný okruh výrazů do té doby, než dojdete k požadovanému výrazu.

   
Ukázka vyhledávání

Podle velikosti databáze a zvoleného jazyka je ve většině případů k jednomu slovíčku k dispozici i více možných výrazů. Všechny tyto výrazy jsou potom vypsány přehledně pod sebou. Pro ještě vyšší přehlednost je možné v nastavení změnit velikost písma. Jinak ale nastavení příliš mnoho možností nenabízí.

Vyberte si jazyk

Nejtradičnější směry překladu jsou z angličtiny, němčiny nebo španělštiny. Live Dictionary však nabízí dalších dvacet jazykových slovníků. Stačí si jen vybrat na domácích stránkách autora programu ten pravý. V současné době jsou nejkvalitnějšími slovníky anglicko-český a německo-český s 263 144 výrazy. Další slovíčka jsou průměrně doplňována, takže za měsíc už může být vše jinak.

 
Různé velikosti písma ve slovníku

Protože je Live Dictionary službou relativně novou, rozhodla se společnost UtiSoft zlevnit všechny svoje produkty o 30 – 50%.

V celkovém hodnocení jsem s Live Dictionary spokojený. Přestože testovací verze nabízí k dispozici jen vyhledávání ve výrazech začínajících na písmena A – E, k otestování možností programu to bohatě stačí. Je jen trochu škoda, že je program natolik jednoduchý. Nenabízí prakticky žádné pokročilé možnosti od kopírování výrazu, přes naznačení výslovnosti až po přidávání vlastních výrazů.

Autor: UtiSoft
Download (testovací verze)
Cena: podle typu slovníku a velikosti databáze

Diskuze (30) Další článek: Symbian: nenechte se jen tak okrást

Témata článku: Software pro mobily, Aplikace, Min, Rodilý mluvčí


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15