Logitech HS200: hudba přes Bluetooth

Řada telefonů se chlubí možností připojení stereo sluchátek prostřednictvím bluetooth. Využijte toho třeba se sluchátky Logitech.

Pokud posloucháte hudbu z mobilního telefonu, jistě si pochvalujete, že i se sluchátky na uších nezmeškáte žádný hovor a s mikrofonem umístěným na kabelu můžete hovory i vyřizovat. Jen ten kabel někdy pěkně překáží. Řešení je prosté – s bezdrátovými bluetoothovými sluchátky už kabely řešit nebudete. Telefon přitom může ležet až deset metrů od vás.

Bezdrátová není jen hudba

Aby telefon mohl pracovat s bezdrátovými bluetoothovými sluchátky, musí být vybaven novější verzí Bluetooth s podporou profilu A2DP. Tímto parametrem se výrobci telefonů rádi chlubí, případně jej nahrazují slovním spojením „stereo Bluetooth“. Dnes je takto vybavena naprostá většina nových telefonů vyšší třídy, ať už se jedná o Motoroly, Nokie, Sony Ericssony nebo Samsungy. Ale pozor, ještě u loňských modelů nebyla podpora A2DP ani u těchto značek běžným standardem.

S rostoucím počtem telefonů umožňujících připojení bezdrátových sluchátek roste i poptávka a nabídka tohoto příslušenství. Výrobci mobilních telefonů přichází s vlastními modely, ozývají se i výrobci hi-fi sluchátek a přidal se i Logitech se sluchátky Logitech Mobile Stereo Headset HS200. Díky univerzálnímu profilu A2DP jsou sluchátka různých značek kompatibilní s telefony různých výrobců.

Profil A2DP je standardem nejen pro přenos stereofonního signálu prostřednictvím technologie Bluetooth, ale také pro základní ovládání přehrávače hudby. Bluetoothový sluchátka jsou proto zpravidla vybavena ovladači pro přehrávání hudby. Zároveň se pamatuje na možnost ovládání hovorů jako s běžným handsfree, a tak na sluchátkách najdete ještě tlačítko pro řízení hovorů a mikrofon.

Jsou těžší než obyčejná

Logitech HS200 jsou otevřená sluchátka s týlním mostem. Použitým materiálem je lesklý černý plast, který je na mušlích ozdoben stříbrným kruhovým proužkem a logem výrobce. K uším přiléhají molitanové polštářky. Dva náhradní dostanete v balení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vybalujeme z krabice...

Sluchátka se nosí celkem pohodlně. Přítlak je přiměřený, nikde nic netlačí. Citelnou nevýhodou je pouze vyšší hmotnost oproti klasickým sluchátkům. Ta se projeví při delším nošení, kdy už se tlak na uši projeví. Hmotnost 90 g má za následek především vestavěný akumulátor, který drátová sluchátka pochopitelně nepotřebují. Chvályhodné je alespoň to, že je hmotnost rovnoměrně rozdělena na obě strany.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zkrátka sluchátka, jen ten drát chybí

Levé sluchátko nese pouze měnič, na pravém však najdeme mnoho ovládacích prvků. V kruhovém pásu zvýrazněném stříbrnou barvou jsou zabudována tlačítka pro přeskočení o skladbu vpřed nebo vzad (horizontální směry) a pro regulaci hlasitosti (vertikálně). Tlačítka lze velmi dobře nahmatat hmatem díky mírnému vystoupení, tlačítka pro regulaci hlasitosti jsou navíc odlišena výraznými zářezy. Uprostřed je velké multifunkční tlačítko. Jako nevzhledná anténa archaického mobilu pak ze sluchátka směrem k ústům vystupuje špalík s mikrofonem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nevýhodou je vyšší hmotnost způsobená vestavěným akumulátorem

Pět tlačítek na pravém uchu

Stav sluchátek indikuje dioda nad hlavním ovládacím tlačítkem. Pokud jsou sluchátka zapnutá, bliká dioda modře přibližně ve čtyřsekundových intervalech. Třikrát zabliká při příchozím hovoru, zablikání červenou barvou se dočkáte při vypnutí, apod. Zběsilé střídání červené a modré nastane při párování, které se vyvolá velmi dlouhým podržením multifunkčního tlačítka. Spárování proběhlo s několika testovacími telefon bez problémů.

Klepněte pro větší obrázek 
Sedí dobře, mikrofon směřuje přesně k ústům

Testoval jsem především s Nokií N95. Ta na displeji signalizuje, že jsou sluchátka připojena. Bez problémů fungovalo automatické odpojování a připojování, pokud jsem se s telefonem vzdálil nebo sluchátka vypnul.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Na levém sluchátku není žádný ovládací prvek • hlavní multifunkční tlačítko a kolem prstenec se čtyřmi dalšími tlačítky • mikrofon • konektor pro nabíječku je doplněn malou indikační diodou

Ovládání základních funkcí je snadné. Tlačítka lze bez problémů rozeznat hmatem, prodleva reakce telefonu je minimální. Trochu komplikovanější je ovšem vyvolání pokročilých funkcí. Tak třeba hlasové vytáčení se vyvolá současným stiskem multifunkčního tlačítka a tlačítka pro zesílení. Současným stiskem tlačítek pro regulaci hlasitosti se deaktivuje mikrofon, stiskem tlačítka pro přeskočení skladby dopředu a pro zesílení se přenese hovor do telefonu. To už chce v prstech trochu cviku. Akce jsou naštěstí potvrzovány pípnutím.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Při příchozím hovoru se ve sluchátkách začne přehrávat vyzváněcí melodie z telefonu, to stejné platí pro zprávu. Příjem hovoru zajistí krátký stisk multifunkčního tlačítka. Stejný úkon provedený při poslechu hudby způsobí pozastavení přehrávání, které lze stejným způsobem znovu spustit.

Telefonovat jen v závětří

Sluchátka jsou vybavena 40mm neodymiovými měniči, které odvádí dobrou práci. Zvukovým výstupem jsem byl mile překvapen. Velký důraz je kladen na hutné basy, které mnozí laici považují za hlavní kritérium kvality zvukového výstupu. Zde sluchátka obstojí, basy podávají s dunivou silou. Jsem ale zvyklý na čistou produkci sluchátek Sennheiser HD212 Pro, případně PX100, a tak u bezdrátových sluchátek Logitech postrádám ostřejší obrys basových tónů, výrazněji prokreslenou středovou složku a zvonivější výšky. Rezervy ke zlepšování tu jsou, ale přesto musím ve finále sluchátka Logitech pochválit. Poslech je příjemný a dva týdny jsem sluchátka spokojeně používal. Měl jsem příležitost přímého porovnání s DJ sluchátky Motorola S805 a zdánlivý outsider od Logitechu v tomto srovnání jednoznačně zvítězil. Motorola však nabídla o něco lepší útlum od okolních zvuků.

Výrobce se chlubí tím, že je mikrofon odolný proti vlivu větru. Je to napsáno i na krabici: "Srozumitelná konverzace i za větrného počasí". Měla by se o to postarat nějaká speciální technologie. Bude to chtít další vývoj, protože jakmile jen trochu fouklo, protistrana mi nerozumněla ani slovo.

Dosah sluchátek je oficiálně obligátních deset metrů. Ve volném prostoru, kde na sebe obě zařízení „vidí“ lze této vzdálenosti běžně dosáhnout. Na bezdrátový poslech po celém bytě to ovšem není (s výjimkou garsonek). Pokud strčíte telefon do kapsy a necháte na něm ruku, dočkáte se zpravidla přerušení hudby. Lidské tělo je pro bluetoothové vlny zřejmě silnou překážkou. Krytí kapsou kalhot, tričkem, mikinou a bundou ovšem nevadilo. Nezáleželo také na tom, zda byl telefon v pravé nebo v levé kapse.

Výrobce udává výdrž na jedno nabití až 10 hodin při hovoru či přehrávání hudby a 300 hodin v pohotovostním režimu. Za poslední dva týdny jsem poslechem strávil přibližně 7 hodin a nabíjet jsem zatím nemusel.

Klepněte pro větší obrázek 
Bez nabíječky to nepůjde

Dobrý kompromis

Přestože výrobce počítačových periferií nemá v oblasti mobilních telefonů tak zvučné jméno, nabízí k mobilům kus kvalitního a atraktivního příslušenství. Nabízí se za cenu lehce převyšující dva tisíce korun, za což už pořídíte velmi kvalitní drátová sluchátka. Bezdrátové pohodlí však něco stojí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Konkurence pozvolna roste. Nokia nabízí podobné řešení u modelu BH-501 (cca 1 800 Kč), Motorola nabízí sluchátka s týlním mostem HT820 (cca 2 600 Kč), z dražší sféry jsou například sluchátka Pulsar 590 od Plantronics (cca 3 800 Kč) a naopak levnějším řešením může být Ovislink BT120HP (cca 1 900 Kč).

Diskuze (7) Další článek: Šmírujte kamerou přes Internet 4G

Témata článku: Příslušenství, Bluetooth, Logitech, Dobrý kompromis, BLU, Hudba, Levé sluchátko, Testovací telefon, Bezdrátový poslech, Speciální technologie, Log


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15