Lokalizace mobilu: kde jsi dneska byl a s kým?

T-Mobile včera představil novou službu Kde je..., která dokáže najít polohu mobilního telefonu. Jednoduše zadáte telefonní číslo a na mapě uvidíte, kde se mobil a s ním zřejmě i jeho majitel nachází. Žádné aktivační poplatky, žádné paušály, nic složitého.
Lokalizace mobilu: kde jsi dneska byl a s kým?

T-Mobile včera  spustil novou službu Kde je... Pravda, není úplně nová, její základ jsme už nějakou dobu znali pod názvem T-Mobile Locator, ale zatímco starší služba byla zacílena hlavně na firemní uživatele (zvlášť ve verzi, kdy bylo třeba dokoupit mapy pro PC), novinka je snadno dostupná i obyčejným lidem.

Služba Kde je... slouží k lokalizaci vzdáleného telefonu a jeho uživatele. Po odeslání požadavku vám operátor v textové zprávě řekne, kde se telefon nalézá, případně rovnou na mapě ukáže jeho polohu. Právě v tom se nová služba nejvíc liší – mapa je hned na webu, nemusíte kupovat a instalovat drahou mapovou aplikaci.


Ve zkratce

Název: T-Mobile Kde je...
Účel: lokalizace polohy mobilního telefonu (karty SIM)
Pro koho: pro všechny uživatele T-Mobilu
Aktivace: zdarma
Paušální poplatky: nejsou
Další poplatky: 4,76 Kč za každou lokalizaci (+ možná sleva)


Chci být viděn

Co musíte udělat, aby lokalizace fungovala? Problém musíme rozdělit na dvě části: na osobu, která má být vyhledána, a na toho, kdo požadavek k vyhledání zadává.

V prvním případě musí dotyčný jednoznačně říct, že má zájem být vyhledáván. Udělá to aktivací služby a vytvořením kódu LPIN. Protože způsob aktivace se liší podle typu karty, který máte, je v tom trochu zmatek. Pokud v nabídce svého telefonu najdete pod položkou T-Mobile volbu Locator, máte správnou kartu a službu můžet aktivovat přímo z mobilu. Postupujte dál přes volbu Nastavení, zadejte kód PUK2, vyberte Zapnout a zvolte si svůj vlastní osmimístný kód LPIN.

Jestliže nemáte kartu SIM Universal nebo Profi (v SIM Toolkitové nabídce tedy není položka Locator), musíte se přihlásit do t-zones a zde v sekci Můj T-Mobile, Nastavení služeb, Kde je... všechno nastavit. Na rozdíl od předchozího postupu si zde dokonce můžete zvolit, jestli chcete být při každém vyhledání svého mobilu informováni textovkou. Při aktivaci přímo z telefonu to není možné a nedozvíte se, že vás někdo vyhledává.

K čemu slouží kód LPIN, který si v obou případech musíte zvolit? Je to ochrana proti neoprávněné lokalizaci. Polohu vašeho mobilu mohou vyhledat pouze ty osoby, kterým LPIN sdělíte. Změnou kódu, kterou lze provést jak z mobilu, tak na t-zones, jim případně později toto oprávnění odejmete.

Aktivace služby, nastavení i další změny jsou zdarma.

A já chci hledat

Osoba, která chce vyhledávat, nemusí nic aktivovat. Musí ale být uživatelem služeb T-Mobilu, aby se mohla dostat do t-zones, odkud je vyhledávání nejpohodlnější. I ostatní způsoby lokalizace vyžadují kartu T-Mobilu. Jednotlivé možnosti vyhledávání proberu podrobněji.

1. t-zones

Po přihlášení do t-zones najdete v levém pruhu volbu Kde je... Klepnutím se dostanete k formuláři, do kterého je nutné zadat telefonní číslo hledané osoby a její LPIN. Po potvrzení systém chvíli vyhledává a poté zobrazí mapu s vyznačenou polohou. U mapy lze měnit měřítko, dá se s ní různě posouvat. Nepřehlédněte také údaje v tabulce. O přesné zeměpisné souřadnice ani tak nejde, na rozdíl od čísla udávajícího přesnost. Někdy jsou zde stovky metrů, jindy kilometry nebo i jejich desítky. Zjistíte, jak moc nalezená poloha souhlasí se skutečností.

  
Výsledek hledání • různá měřítka mapy

Klepněte pro větší obrázek
Informace o zeměpisné poloze a odhad přesnosti

2. Přístup přes wap

Na wapovém portálu t-zones hledejte v sekci Zábava a více, Praktické, Kde je... Opět zadejte telefonní číslo a kód LPIN. Po chvíli se zobrazí popis místa a pod odkazem se znovu skrývá mapka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nalezená poloha • mapa na wapu

3. Lokalizace přes SIM Toolkit

V SIM Toolkitovém menu T-Mobile najděte položku Locator, Kde je... Pokud ji tam nenajdete, nemůžete tento způsob vyhledávání použít. Jinak oOpět zadejte LPIN a telefonní číslo, za chvíli přijde textovka s popisem polohy. Vypadá například takto:

+420603000000 Kraj: Jihomoravsky, Okres: Hodonin, Nazev: Straznice. Vzdalenost asi 6.5 km. E17*22'48"@N48*51'36" +-20km 19:31:51 01.02.05

4. Dotaz v textové zprávě

Stejný řetězec, jaký odesílá SIM Toolkitová aplikace, můžete použít sami v textové zprávě. Na číslo 5727 pošlete SMS ve formátu KDE LPIN číslo. Tj. například KDE 12345678 603000000. Jako odpověď dostanete textovku ve stejném formátu jako v předchozím případě.

Jenže podobně jako u různých způsobů aktivace, i zde jde trochu zmatek. V závislosti na typu karty SIM osoby, kterou lokalizujete, musíte použít metodu, která k ní přísluší:

  • karty Universal SIM a Profi SIM: web t-zones, manuální dotaz v SMS, SIM Toolkit
  • obyčejné karty SIM: web t-zones, wap

Pokud neznáte typ karty, kterou chcete lokalizovat, postupujte přes web t-zones. Nezapomeňte ani na to, že vyhledávaný telefon musí být zapnutý.

Zdarma? Blázníte?

I když aktivace služby Kde je... nestojí ani korunu a rovněž není třeba platit žádné měsíční poplatky, T-Mobile inkasuje za každé vyhledání. Myslím, že bude stačit, když si zapamatujete částku 4,76 Kč. Pouze v případě, kdybyste s paušálním tarifem dosáhli tisíce dotazů za jedno zúčtovací období, každá další lokalizace bude stát jen 3,45 Kč.

Za vyhledávání platí osoba, která posílá dotaz, nikoli ten, kdo je vyhledáván.

Z praxe

Službu Kde je... jsme včera pořádně proklepli. Je zábavné hledat polohu telefonu a hlásit jeho majiteli, kde se zrovna pohybuje. Ve městě, kde je velká hustota základnových stanic, je vyhledávání poměrně rychlé a přesné, tolerance je nanejvýš pár set metrů.

Na předchozích obrázcích jste mohli vidět, jak T-Mobile určil polohu naší redakce – a opravdu se trefil. Další obrázek je animace, kdy jsem sledoval, jak kolega cestuje domů.

V hustém městském prostředí je vyhledávání relativně snadné. Zajímalo mě ale, jak si T-Mobile poradí v oblastech, kde místní obyvatelé vykonávají oběti a modlí se k jediné BTS v celém širém okolí, aby náhodou nenastal výpadek. Výsledky byly rozhodně zajímavější. Lokalizace se v takovém případě „sekla“ o čtyři kilometry a T-Mobile sám přiznával neskutečnou toleranci 20–10 km. Stačilo ale vylézt na komín, kam vítr občas zavane signál BTS za kopcem a poloha byla rázem určena téměř přesně.

 
Špatně a správně určená poloha

Klepněte pro větší obrázek
Nepřesnost byla v tomto případě až strašidelná

Je zajímavé prozkoumat, jak lokalizační služba přišla na polohu v Horním Mlýně. Telefon byl ve skutečnosti v Radějově a BTS, ke které byl přihlášen, je přesně mezi těmito dvěma místy. Schématicky to znázorňuje další obrázek. Systém poměrně přesně určil vzdálenost telefonu (od obou míst je to k BTS stejně daleko), rozhodl se ovšem pro nesprávnou stranu. Jakmile ale do hry zasáhl vysílač z nedaleké Strážnice, T-Mobile se rázem našel.

Za zmínku také stojí, že vyhledávání polohy v této signálem zatím příliš neopylené oblasti bylo dosti pomalé; lokalizace ve městech byla řádově rychlejší.

Pro koho?

Vyhledávání telefonu je zábava, ale časem přestane bavit, služba musí mít i praktické využití. T-Mobile svůj Kde je..., stejně jako předchozí Locator, zaměřuje hlavně na firemní uživatele, kteří musí z nějakého důvodu znát polohu svých zaměstnanců nebo automobilů. Může jít o taxislužby, firmy zabývající se rozvozem zboží, servisy apod. I když ve srovnání s GPS není lokalizace tak přesná, většinou není nutné vědět, před kterým domem se dotyčný přesně nachází, důležitá je hrubá poloha.

Výhodou nové služby jsou nulové pořizovací náklady. Firma nemusí do ničeho investovat, lokalizace je funkční s obyčejnými mobilními telefony. Na rozdíl od GPS funguje i uvnitř budov, na celém území České republiky.


V druhé části najdete článek, který se lokalizaci mobilních telefonů věnuje z technického hlediska
Diskuze (58) Další článek: Recenze LG C2200: modrá je dobrá (test)

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Městské prostředí, Mobil, Lokalizace, Místní obyvatel


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40