Loni se prodalo 400 milionů mobilů

Loni se na celém světě prodalo přes 400 milionů mobilů. Téměř třetinu přitom stihla prodat společnost Nokia.
Loni se prodalo 400 milionů mobilů
I když Nokia ohlásila úžasné celosvětové prodeje mobilů v loňském roce, její akcie šly lehce dolů. Proč? Místo plánovaných 140 milionů kusů prodala „jen“ 128 milionů. I tak je to oproti roku 1999 nárůst o 64 procent, kdy Nokia prodala necelých 79 milionů mobilů.

Celý světový trh pohltil loni (rok 2000) celkem 405 milionů mobilů. To je nárůst o 45 procent oproti roku 1999, kdy se prodalo 280 milionů. Je tedy patrné, že prodeje ostatních výrobců rostou daleko méně než prodeje Nokie – někteří (např. Ericsson) dokonce ztrácejí, a to nejen podíl trhu. Nokia tedy prodala 32 procent celé loňské produkce; na mobilním trhu je tak jasnou jedničkou. Podle Dataquestu pak má celkem 30,6 procent trhu, zatímco taková Motorola jen 13,3 %.

Je také zřejmé, že celosvětové prodeje neodráží evropský trh – zde má Nokia o dost vyšší tržní podíl, přesná čísla bohužel nejsou známa; odhaduje se nějakých 45 – 50 procent. Je to logické – zatímco evropský trh Nokia již ovládá, do Asie či Ameriky jí bude expanze ještě chvilku trvat.

Abychom byli úplní, dodejme, že na konci loňského roku bylo na světě podle Nokie 700 milionů uživatelů mobilů, což je 12procentní penetrace. To je ve velkém kontrastu např. s Finskem, kde je penetrace 70 procent nebo Čínou a Indií, kde činí pouze pět procent.

Zdroj: Tisková zpráva společnosti Nokia

Témata článku: Ostatní, Mil, Mobil