Love Mate: chytrý mobil s Windows na japonský způsob

V Japonsku byl představen nový mobilní telefon poeticky nazvaný Love Mate. Tvarem se neliší od běžného mobilu, ale klame tělem. Uvniř se mimo jiné skrývá 520MHz procesor, podpora WiFi a Bluetooth a vše to řídí operační systém Windows Mobile.
Love Mate: chytrý mobil s Windows na japonský způsob

V Japonsku si kupodivu na chytré mobily s operačním systémem příliš nepotrpí. Je to možná tím, že tamní mobily jsou natolik vybavené, že už je v podstatě není třeba rozšiřovat dalšími aplikacemi. Bylo proto velkým pozdvižením, když včera společnost KDDI představila nový model chytrého telefonu s operačním systémem Windows Mobile.

Klepněte pro větší obrázek Obzvlášť v asijských zemích nesmí při představení telefonu chybět pěkná slečna

Novinka se na trh dostane až v půlce příštího roku a prozatím bylo o prototypech uveřejněno jen velice málo základních informacích. Nám Evropanům ale budou bohatě stačit k tomu, aby v nás opět propukla pořádná závist. Hned prvním důvodem je fakt, že je telefon určen pouze pro sítě třetí generace a jinde než v Japonsku se jeho prodej neplánuje. Podívejme se ale, kam možná směřuje vývoj chytrých mobilů.

PDA ve tvaru telefonu

Přístroj je poněkud větší, přibližné rozměry činí 150 × 65 × 25mm, a také hmotnost kolem dvou set gramů není pro každodenní nošení nějak příjemná. Ale uvážíme-li potenciál přístroje, jistě byste takovou maličkost přehlédli.

Klepněte pro větší obrázek 

Srdcem tohoto telefonu, či spíše kapesního počítače, je procesor taktovaný na 520 MHz. K dispozici je 64 MB pevné ROM paměti a 128 MB uživatelské paměti. Kapacitu lze dále rozšířit miniSD kartami. Displej s uhlopříčkou přesahující sedm centimetrů má rozlišení 320 × 240 obrazových bodů a je dotykový. K základnímu ovládání však slouží klasická klávesnice, jak ji známe z běžných mobilů. Numerický blok doplňuje hlavní navigační klávesa obklopena dvojicí kontextových tlačítek a s párem tlačítek pro příjem a zavěšení hovoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Okolo celého telefonu se táhne průhledný lem, který na horní straně barevně září. Jedná se zřejmě o klasický světelný efekt při vyzvánění apod. Pro rychlé spouštění nejpoužívanějších aplikací jsou na pravém boku telefonu vyhrazena tři tlačítka.

Přístroji vládne operační systém Windows Mobile 2003 SE, takže se uživatel již v základu může těšit na pohodlnou práci adresářem, organizací času, e-maily a podporu nejrozšířenějších formátů dokumentů. Pro spojení s okolním světem slouží mimo mobilní síť také podpora WiFi a Bluetooth.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

U takové horké japonské novinky je trochu s podivem, že je vybavena fotoaparátem s pouhým VGA rozlišením. Telefon je zřejmě určen převážně pro práci a vestavěná kamera tak nebude určena pro pořizování fotografií z výletu, ale pro pořádání videohovorů.

Zajímavostí telefonu je také zabudovaný senzor náklonu, který obrátí obraz na displeji, pokud je telefon „vzhůru nohama“. O smyslu této funkce můžete dlouze přemýšlet, zřejmě však na nic světového nepřijdete. Ten kdo bude mít tento mobil pověšený na krku se může radovat z toho, že si ostatní můžou pohodlně přečíst displej.

Klepněte pro větší obrázek 
Ten člověk uprostřed nedrží takto telefon náhodou

Nebo raději „hloupou“ placku?

Operátor KDDI má ve své nabídce také ještě jednu horkou novinku. Ta zřejmě nijak nezaskočí funkcemi, byť je pro nás displej s 262 tisíci barvami a rozlišením 320 × 240 bodů věc stále ještě exotická. Telefon se jmenuje Talby a jeho rozměry, při hmotnosti 79 gramů, jsou 45 × 132 × 13 mm. Povšimněte si hlavně posledního rozměru. Už jste viděli tenčí telefon?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Mate, Vestavěná kamera, Způsob, Mobil, Lov, #love, Mat, Zabudovaný senzor, Chytrý mobil

Určitě si přečtěte

Duální fotoaparát Leica, tenké rámečky a umělá inteligence. Tak bude vypadat řada Huawei Mate 10

Duální fotoaparát Leica, tenké rámečky a umělá inteligence. Tak bude vypadat řada Huawei Mate 10

** Huawei představí řadu Mate 16. října v Mnichově ** Telefony budu letos tři: 10, 10 Pro a 10 Lite ** Trumfem má být zajímavý design, foťák Leica a umělá inteligence

2.  10.  2017 | Miksa Martin | 104

Huawei Mate 9 Porsche Design: exkluzivní jen naoko [recenze]

Huawei Mate 9 Porsche Design: exkluzivní jen naoko [recenze]

** Menší displej, zato s vyšším rozlišením ** Dvoudenní výdrž, spousta paměti a obrovské úložiště ** Pouze logo Porsche Design exkluzivitu nevyčaruje

25.  1.  2017 | Herodek Martin | 22

Huawei Mate 9: duální foťák Leica, ultrarychlé dobíjení a zakřivená verze Porsche Design

Huawei Mate 9: duální foťák Leica, ultrarychlé dobíjení a zakřivená verze Porsche Design

** Huawei Mate 9 je nový špičkový phablet s duálním foťákem Leica ** Prémiová edice Porsche Design se zakřiveným displejem a dvojnásobnou cenou ** Huawei vylepšuje svoji nadstavbu EMUI a přidává prvky strojového učení

3.  11.  2016 | Láska Jan | 98