LTE je standard, roztočte kolotoče

Standardizační autorita 3GPP uzavřela práce na LTE. Ostré nasazení je stále daleko, ale světlá budoucnost se blíží.
LTE je standard, roztočte kolotoče

Když se zamyslíte nad potenciálem LTE, uvědomíte si, že tady jde všechna legrace stranou. Oproti prostředkům, které jsou ve hře, jsou i nejlukrativnější tendery na úrovni malých a středních států jen dětskou hrou o hliněné kuličky. Mobilní broadband je přitom řekou, která napájí obrovský počet subjektů – výrobci na všech úrovních počínaje, mobilními operátory konče.

Klepněte pro větší obrázek
Kromě pevně daných standardů má LTE už i své oficiální logo

Tento byznys je stále ještě v plenkách, rok 2009 však bude v dosavadní historii rekordním – nakonec jako všechny předcházející roky. Prodej UMTS/HSPA mobilů v roce 2008 dosáhl odhadem 283 mil. kusů, v roce 2009 to má být 422 miliónů a v roku 2013 už více jak jedna miliarda kusů (podle Informa Telecoms & Media).

Klepněte pro větší obrázek 
I když zenit HSPA sahá až na konec další dekády, LTE bude za deset let běžnou výbavou mobilních telefonů

LTE jako standard rodiny 3GPP byl už delší dobu „hotovou věcí“, dokončení prací na závěrečných specifikacích však představuje signál pro všechny zúčastněné: závod byl odstartován. Výrobci terminálů i infrastruktury, ale i lídři mezi mobilními operátory si to uvědomují a v startovacích boxech přešlapují už nějaký ten rok (i my jsme se nedávno přesvědčili, jak je na tom s LTE T-Mobile).

Klepněte pro větší obrázek 
Vývoj maxima přenosových rychlostí mobilního broadbandu (downlink a uplink). LTE může přinést nové dimenze, scénáře jsou však otevřené. Grafy: Rysavy Research

I takový technologický gigant, jakým je americký Qualcomm přiznal, že boj proti LTE je ztrátou času a oficiálně oznámil ukončení prací na vývoji konkurenční technologie UMB z rodiny 3GPP2. Podle specifikace UMB schválené standardizačním orgánem 3GPP2 už v září 2007, budou špičkové rychlosti Ultra Mobile Broadband 288 Mbit/s pro stahování a 75 Mbit/s pro odesílání dat. To všechno při šířce kanálu 20 MHz. UMB má mít i nevídaně nízkou latenci pod 15 ms a podporu mobility v rychlovlacích do 300 km/hod. Vlastnosti UMB (které se dříve označovalo neatraktivní zkratkou CDMA2000 1X EV-DO Rev.C) vypadají impozantně, v ničem však nepřekonávají možnosti LTE, které navíc staví na přirozené kontinuitě v linii GSM, UMTS a HSPA.

Jestli se nakonec UMB dožije zavedení do praxe je otázkou. Qualcomm, který je držitelem rozhodujících patentů na CDMA a zároveň velkým výrobcem čipů pro ně, totiž dává od Ultra Mobile Broadbandu ruce pryč. Naopak, sahá po řešeních pro LTE. Také někteří CDMA operátoři přehodnocují své strategie a zavádějí UMTS/HSPA, nebo o něm (a následně o LTE) vážně uvažují. Rozložení sil ve světě mobilního broadbandu dnes jednoznačně přeje 3G technologiím na bázi UMTS, jeho HSPA nadstavbám a analytici pro CDMA nemají žádné povzbudivé správy.

TIP: článek vyšel na MobilMania.sk

Neznamená to však, že CDMA operátoři nedokáží udatně čelit šikům GSM/UMTS operátorů přímo „v týle nepřítele“. Nemusíme přece chodit daleko, CDMA sítě u nás mají O2 a U:Fon.

Diskuze (16) Další článek: Katalog mobilů: tipujte značku 1 000. telefonu

Témata článku: Ostatní, Výrobce čipů, Standard, Konkurenční technologie, Předcházející rok, Velký výrobce, Kolo

Určitě si přečtěte