Má Linux své místo v kapesních počítačích?

Zřejmě každý musí souhlasit se skutečností, se operační systém Linux je především serverovým systémem. Může být konkurenceschopný na kapesních počítačích? Zvládnou jej běžní uživatelé?

Klepněte pro větší obrázekSoučasné kapesní počítače již nejsou pouhými elektronickými organizéry, ale plnohodnotnými výpočetními zařízeními. Vždyť jejich procesory tepou na frekvencích několika stovek MHz a výjimkou nejsou ani operační paměti přesahující hodnoty šedesáti čtyř megabajtů. Ano, ještě před nedávnem jsme podobnou konfiguraci chtěli mít ve svých stolních počítačích.

Není tedy divu, že se do kapesních počítačů začínají stěhovat operační systémy, které bychom tam rádi viděli, ale u kterých nás to zatím příliš nenapadlo. Dobrým příkladem za všechny je nejen stále více oblíbený Linux, ale například také realtimový systém QNX, který lze provozovat například na kapesních počítačích iPAQ od Compaqu.

Měl jsem možnost po nějakou dobu pracovat se dvěma kapesními počítači běžícími na Linuxu. Prvním z nich byl Yopy, druhým byl nový Sharp Zaurus. Musím se přiznat ke skutečnosti, že Linux je mi poměrně sympatický, avšak jeho provedení v těchto kapesních drobečcích mne skutečně překvapilo.

Obě společnosti totiž pochopili základní problém Linuxových operačních systémů – drtivá většina běžných počítačových uživatelů je považují za něco složitého. Za něco, co se bez znalosti desítek textových příkazů a věčné kompilace nedá úspěšně používat. Běžný laik však při práci s kterýmkoli z těchto kapesních počítačů nikdy nepozná, že pracuje s Linuxem – žádný textový režim, bezproblémové ovládání prostřednictvím vestavěné klávesnice či dotykového pera.

Mám-li trochu srovnávat, je Sharp Zaurus proveden daleko profesionálněji. Systém je rychlý a práce s ním je svižná. Překvapí však jednotný vzhled všech aplikací i ovládacích prvků i kompletní podpora všech přídavných modulů – od rozšiřujících paměťových karet přes čtečky čárového kódu až třeba po infračervenou komunikaci (pokud používáte Linux na stolním počítači s podobnými hardwarovými zvláštnostmi, jistě dobře víte, o čem mluvím).

Yopy také není zřízením k zahození a dá se bez problémů používat – systém však nedosahuje takové čistoty provedení jako jeho konkurenční kolega. Co však může u obou přístrojů překvapit, je bezchybná synchronizace se stolním počítačem – a to nejen s Linuxem, ale také například s Microsoft Outlookem běžícím pod systémem Windows. Komunikace se stolním počítačem probíhá prostřednictvím rychlého USB portu.

O obou zařízeních jsme na Živě již psali, proto nebudu zabíjat příliš do podrobností a raději rovnou odpovím na úvodní otázku: Linux na kapesních počítačích je určitě použitelný a nemusí se jej bát ani skutečně neznalí uživatelé. Každý, kdo je schopen zvládnou organizérů třídy Palm, zvládne i kapesní počítač s Linuxem.

Otázka do diskuse: chtěli byste Linux na kapesních počítači?

Diskuze (2) Další článek: VPen: Revoluce v ovládání kapesního počítače

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Linux, Počítač, Kapesní počítač, Kompletní podpora


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31