Malá revoluce v kapesních počítačích: USB Host

Rozšiřitelnost kapesních počítačů dnes závisí výhradně na slotech Compact Flash či Secure Digital. USB Host ale umožňuje připojit takřka libovolné příslušenství s tímto rozhraním. Zmapovali jsme současnou situaci.
Malá revoluce v kapesních počítačích: USB Host

Kapesní počítače jsou univerzální zařízení. Můžete je přizpůsobit svým požadavkům nejen po softwarové, ale i po hardwarové stránce. Nabídka příslušenství je bohatá: lze přidat Wi-Fi či Bluetooth kartu, rozšířit paměť, vložit kameru nebo připojit velkou klávesnici. To vše buď pomocí slotů schopných přijímat rozšiřující zařízení (Compact Flash či SDIO), nebo pomocí neuniverzálních datových konektorů. Samozřejmě nesmíme zapomenout na možnosti Bluetooth, jakožto univerzálního můstku mezi PDA a příslušenstvím. Bezpochyby ideálním rozhraním je ale v dnešní době USB, které se pomalu probíjí i do kapesních počítačů.

První vlaštovky

Spojení některých zařízení s kapesním počítačem je bezesporu žádoucí a užitečné. V současné době se pojem USB Host objevuje stále častěji, podívejme se na první vlaštovky. Na veletrhu Computex v Taipei se objevil Asus A730, který jako první kapesní počítač nabízí v základu USB Host. Řešení není zcela ideální, konektor je součástí redukce napájecího kabelu. Postupem času je očekávána plná integrace do těla kapesního počítače. Podrobné fotografie nového Asusu přinesl Mobile 01.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Řešení Asusu je poněkud nepraktické

Další možností jsou Compact Flash karty, které nabízí jeden či dva USB porty. Karta od Ratoc Systems nepřesahuje svou velikostí běžnou CF kartu, nicméně konektor je dostupný až na prodlužujícím kabelu, což je vcelku nepraktické. Druhá karta pochází z dílen Twin Paradox a nese název SolarExpress. Tato karta z kapesního počítače výrazně vyčnívá, nicméně má na svém těle hned dva konektory.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Karta od Ratoc Systems a SolarExpress od Twin Paradox

Kromě Asusu nabízí přímou podporu USB Hostu i Toshiba, a to prostřednictvím kabelu pro kapesní počítače řady 75x i 400 a 80x. Stojí přijatelných 19 dolarů.

Ostatní výrobci podobné kabely nenabízí a upřímně řečeno se ani moc nedivím. USB Host totiž může snížit prodeje originálního (tedy drahého) příslušenství.

Využití v praxi

USB se stalo nejrozšířenějším rozhraním pro různé příslušenství: polohovací zařízení všeho druhu, USB disky, webové kamery, multimediální přehrávače, fotoaparáty, skenery, tiskárny a abychom byli kompletní – vařiče nudlí, ohřívače hrníčků na kávu, větráky i svítidla.

Spojení kapesního počítače a většiny těchto zařízení je velmi praktické. Můžete například tisknout na rozšířených tiskárnách. Na dovolené se zase může hodit připojení digitálního fotoaparátu a možnost prohlížet fotky na větším displeji nebo je přímo odesílat e-mailem. V dnešní době je jen velmi málo fotoaparátů, které používají karty SD/MMC nebo Compact Flash, a slot xD Picture Card se v kapesních počítačích nevyužívá. Velkým lákadlem je též připojení USB disku. Ten by mohl sloužit nejen pro rozšíření kapacity, ale také jako spolehlivé záložní médium či jako zdroj objemných dat. Praktické je také využití dospělé klávesnice pro pohodlné psaní textů. Cena USB klávesnice pro počítač je asi pětkrát nižší než cena za specializovanou, i když rozkládací, klávesnici pro kapesní počítač.

USB Host také zjednoduší situaci výrobcům příslušenství. Ti v dnešní době musí vytvářet například rozkládací klávesnice či GPS přijímače s různými konektory pro různé modely kapesních počítačů. Jednotné připojení přes USB by zjednodušilo situaci uživatelům, kteří by se nemuseli obávat změny přístroje a následné nekompatibility příslušenství. Univerzální konektor by mohl vést ke snížení cen.

Omezením jsou ovladače

Tisknout na různých tiskárnách, připojovat digitální fotoaparáty a USB disky - to zní dobře. Podmínkou funkčnosti jsou ovladače, bez kterých by byl USB Host v kapesním počítači k ničemu. Každé zařízení potřebuje pro fungování vlastní ovladač. Zde bude záležet na výrobci daného příslušenství, případě na schopných nadšencích, zda-li bude ovladač k dispozici. Na druhou stranu ale ještě nemáme plnohodnotný USB Host v kapesním počítači a na internetu už jsou ke stažení první ovladače.

Nesmíme zapomínat ani na problém s napájením. Některá zařízení si z USB berou energii, které není v kapesních počítačích nikdy dost. Compact Flash USB Host SolarExpress je schopen při běhu na baterie dodávat 100 mA pro oba sloty, případně až 500 mA při připojení PDA k síti. Zde pak záleží na náročnosti daného zařízení. Problémy nebudou s USB diskem, myší ani klávesnicí, ale ohřívač hrnků bych určitě nepřipojoval.

Budoucnost v USB

Nápad s USB v kapesním počítači je až geniálně jednoduchý. Přináší nové možnosti využití a zjednodušení těch stávajících. Nyní záleží pouze na výrobcích, jak na tuto novinku zareagují. Postoj Asusu již známe a následující měsíce prozradí, jak se k USB postaví ostatní výrobci.

Diskuze (16) Další článek: Sluchátko B-Speech Elect: model zvaný Vyvolený (recenze)

Témata článku: Windows, Smartphony, Software pro mobily, Malá revoluce, Kapesní počítač, Nejrozšířenější rozhraní, USB, Počítač, Revoluce


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10