Mapové systémy zdarma: už se neztratíte

S mapami jsme se v mobilních telefonech setkali už v případě navigačních systémů. Všechny tyto programy jsou ale poměrně drahé. Mohou jim být produkty nabízené všem uživatelům zdarma srovnatelnou konkurencí? Podívejme se na dvě takové aplikace nejen pro Symbian.
Mapové systémy zdarma: už se neztratíte
Poslední dobou přichází do módy aplikace zabývající se zobrazováním map a družicových, případně leteckých snímků daných oblastí. Ačkoliv družicové (resp. letecké) snímky nemají pro většinu uživatelů žádné praktičtější využití, možnost prohlížet si známá místa z dosud neznámé perspektivy láká. S mapovými aplikacemi už je situace jiná.

Navigační systémy dnes přijdou na tisíce korun. Na druhou stranu stačí správná aplikace a neomezený datový tarif a máte vystaráno. Kdykoliv se ztratíte, stačí nalistovat správnou mapu podle libovolného záchytného bodu a zbytek cesty dohledat. I když zmiňované programy nenabízejí takový uživatelský komfort, jako komerční navigační systémy, pro základní použití jsou plně dostačující.

Mapy

První ze dvou aplikací, které dnes krátce představíme, je český produkt s příhodným názvem Mapy. Přestože Mapy nenabízejí na rozdíl od Google Local (více o něm v druhé části článku) satelitní nebo letecké snímky zemského povrchu, mapový systém je docela rozsáhlý a dokáže vyhledat většinu obcí v České republice. Zobrazenou mapu lze posouvat do stran, takže je možné kopírovat linie silnice, po které právě přijíždíte. Silnice jsou místy pro kontrolu označeny čísly.

   
Hlavní menu • vyhledávání • výsledky • zobrazení na mapě

Při vyhledávání stačí zadat jméno ulice, města, případě obou zároveň. U menších zástaveb ulice příliš nepomohou. Zatímco u drobnějších obcí a vesnic není zobrazení tolik podrobné, obyvatelé větších měst nad zobrazenými detaily zajásají. V Brně, Praze a několika dalších lze zobrazovat detaily v opravdu malém měřítku. Měřítko lze libovolně upravovat na třicetibodové škále. Zoomování je ale, stejně jako vyhledávání, omezeno velikostí hledané obce.

   
Originální zobrazení • stupnice • minimální zoom • maximální zoom

Nejen ti, kteří ztratí cestu ale mohou využít mobilních Map. Menu aplikace obsahuje položku Odeslat. Po výběru položky a následném označení přesné polohy umístěním šipky stačí zadat telefonní číslo příjemce a povolit odeslání placené SMS. Systém automaticky odešle zadanému uživateli wap-push textovou zprávu s označeným místem a blízkým okolím.

   
Kontextové menu • odeslat nebo označit • umísťování ukazatele • odesílání

Jediné co k provozu aplikace Mapy potřebujete je telefon nebo zařízení s podporou mobilní Javy. Program je ke stažení ve dvou verzích. Jedničková verze je určena pro majitele starších mobilních zařízení s nedostatkem paměti, verze dva pro všechny ostatní.

Autor: iCom Vision, s.r.o.
Download
Cena: zdarma

Google Local for Mobile

Předem bych se rád omluvil za screenshoty které jsou převzaty z recenze na serveru AllAboutSymbian.com. Vzhledem k tomu, že je GLM stále ve stádiu betatestování, není zaručena funkčnost na všech mobilních telefonech a Nokia N70 k nim bohužel asi patří. Instalace sice proběhla bez problémů, po spuštění mi ale produkt odmítal stahovat mapy z webu.

O Local for Mobile od Googlu jsme informovali už ve včerejší bleskovce. GLM je mobilní verzi webové aplikace Google Local. Google Local je jakýmsi mixem aplikace Earth pro zobrazování družicových snímků Země a standardního mapového systému. Zatímco mapová část funguje jen ve větších státech světa, partie snímková je přebírána z Google Earth, takže družicově si můžete zobrazit třeba i Václavské náměstí.

   
Mapové zobrazení • družicový pohled

Ale zpět k aplikaci mobilní. Je pochopitelné, že zemí, na kterou se Google soustředí nejvíce jsou Spojené státy americké. Nejenže je možné mapy prakticky libovolně zoomovat, ale můžete využívat i dalších pokročilých funkcí, které nabízí desktopový Google Local.

Základní dovedností je pokročilé vyhledávání. Naprosto jednoduchý dotaz tak dokáže vyhledat hotel v cílové destinaci s tím, že jej zobrazí na mapě a vy si tak můžete vybrat ten nejvhodněji umístěný. Pokud jsou v systému dostupné informace, kromě adresy se dozvíte např. také telefonní číslo příp. jak do/z hotelu cestovat městskou hromadou dopravou.

   
Vyhledávání • vyhledaný objekt • podrobné informace s odkazy

A když cestujete vlastním? Žádný problém. Stačí zadat výchozí a cílovou destinaci a GLM se postará nejen o vyhledání kompletní trasy, ale celou cestu navíc označí na mapě tak, abyste se nemohli ztratit včetně doplňkových popisků o vzdálenostech odboček apod.

   
Trasa • zobrazení trasy na mapě • ukazatel přenášených dat

Co GLM ve srovnání s navigačními systémy chybí, je možnost připojení Bluetooth GSM modulu a následná navigace ve spolupráci s mobilním telefonem. Hlasového doprovodu trasy se asi také jen tak nedočkáme. I přesto dokáže Google Local for Mobile (bohužel ne na území České republiky) opravdu nevídané kousky.

Aplikace je ke stažení v několika verzích podle druhu používaného zařízení. Seznam všech zařízení lze nalézt na domácích stránkách produktu, aplikaci samotnou si ale musíte stáhnout pomocí internetového prohlížeče přímo v mobilu. Pokud budete mít více štěstí než já, připravte si neomezený datový tarif nebo pořádný balík v peněžence, protože v aplikace GLM megabajty jen lítají. To je také důvod, proč bych příliš nedoporučoval pomalé GPRS.

Autor: Google
Download (jen z prostředí mobilního prohlížeče)
Cena: zdarma

Diskuze (41) Další článek: Sony Ericsson MMV-200: propojte mobil s televizí (recenze)

Témata článku: Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Zdarma, Nokia N70, Nokia N70 Music Edition, Používané zařízení, Správná aplikace, Systém, Základní dovednost, Pořádný balík

Určitě si přečtěte