Masarykova univerzita se zaměří na smartphony

Chcete studovat smartphony a vývoj mobilních aplikací na vysoké škole? Brněnská Masarykova univerzita vám to umožní.
Masarykova univerzita se zaměří na smartphony

Vědci z Fakulty informatiky Masarykovy univerzity se rozhodli jít s dobou a v laboratoři LaSArIS vytvořili samostatnou sekci, která nabídne studentům nejen možnost získávat dovednosti nutné pro vývoj aplikací na mobilních zařízeních, ale bude zkoumat i jejich další možnosti.

„Hlavním důvodem, proč se touto oblastí budeme intenzivněji zabývat, je raketový nástup a zlevňování jak samotných chytrých mobilů, tak především jejich stálé připojení k internetu. Chceme ale také získat předstih před konkurencí. Například u podnikových systémů na platformě Java se nám to kdysi podařilo a náskok držíme stále. Rádi bychom, aby to v tomto případě bylo také tak,“ uvádí vedoucí laboratoře Tomáš Pitner.

Kdyby někdo před dvaceti lety tvrdil, že budeme po kapsách nosit telefony, asi by tím nikoho zas tak nešokoval. Byla to vědecká fantastika, ale v dohledné době představitelná. Že tak v sobě budou mít tyto telefony procesory desetkrát rychlejší než jakýkoliv tehdejší počítač, už se ale tak zřejmé nezdálo. Vždyť počítače s procesory, jaké v sobě dnes telefony mají, byly ještě před pěti lety běžně montované do nových notebooků.

„Mobilní platformy jsou i proto oblastí, která v poslední době nabývá na důležitosti. Lidé totiž díky nim můžou a chtějí mít přístup k informacím, ke svým datům a k aplikacím úplně všude, kde jsou,“ vysvětluje Jaroslav Škrabálek, který vede novou sekci laboratoře LaSArIS, jež se bude právě mobilními platformami zabývat.

Studenti na fakultě informatiky by díky nové laboratorní sekci měli postupně získat možnost orientovat své vzdělání přímo na vývoj aplikací na různorodých mobilních platformách. „A to jak na těch, které se jim jednoduše líbí, nebo těch, jež se jim zdají nejvíce perspektivní z hlediska uplatnění,“ říká Škrabálek.

Jaroslav Škrabálek z fakulty informatiky také doplňuje, že mezi studenty je zatím nejvíce populární systém Android od Googlu. Zdaleka největší pozornost bude ve výuce ale věnována systému Apple iOS, kde není znalost vývoje v českých poměrech zatím tak velká, i když perspektiva je zřejmě největší.

Že jde skutečně o oblast s velkou budoucností, potvrzuje i vedoucí laboratoře Tomáš Pitner: „Podíváte-li se na tisíce aplikací, které se denně prodávají na tržištích pro systémy Apple iOS nebo Android, je to jasná příležitost a my musíme připravovat studenty, aby ji uměli využít. Navíc je to oblast, kde se může dobře spojit vývojářská dovednost a detailní znalost možností mobilních zařízení s tvořivostí a hravostí lidí. Pro to všechno je univerzita naprosto ideální prostředí.“

Myslí se i na výzkum

Nový úsek laboratoře by se ale neměl podílet jen na výuce studentů. Součástí jeho aktivit bude i další výzkum v oblasti mobilních platforem. Už teď v laboratoři vzniká projekt založený na principech rozšířené reality, který umožní vyhledávat a opět znovu zakládat knihy v prostředí knihoven pomocí navigace v mobilním telefonu.

Díky zprostředkovatelské činnosti Centra pro transfer technologií MU se také podařilo navázat spolupráci se soukromou firmou. Informatici díky tomu v akademickokomerčním projektu zkoumají možnosti portace kódu – tedy převádění již vyvinutých aplikací z jedné platformy na druhou. „A hledání dalších možností výzkumu je skutečně na místě. Mobilní platformy budou stále více klíčovým prostředím, kam se bude směrovat funkčnost stávajících velkých podnikových systémů. Z chytrých mobilů budeme v budoucnu mimo jiné dozorovat a řídit velké systémy a infrastruktury, jako jsou rozlehlé sítě, inteligentní budovy, prodejní automaty a podobně. Musíme teď hledat originální postupy a vyvíjet technologie, jak toho dosáhnout,“ nastiňuje Pitner.

Co stojí za nástupem chytrých telefonů

Za tím, že se mobilní platformy mohly tak zásadně rozvinout, však nestojí jen překotný vývoj technologií a jejich miniaturizace, jak by se mohlo zdát. Umožnil to také obrovský rozvoj internetové infrastruktury. „Dnes už se skoro všude připojíte na internet přes wi-fi a díky sítím 3G, které jsou třeba po Brně snad úplně všude, máte i ohromně rychlé připojení,“ doplňuje Škrabálek. Díky tomu všemu mají podle odhadů v dohledné době přístroje typu smartphone či tablet připojené k internetu svým počtem překročit počet připojení z tradičních stolních počítačů.
Velký zlom na trhu s moderními mobilními platformami nastal v roce 2007. Tehdy přišel na trh Apple iPhone. Svou koncepcí umožnil to, o co se řada výrobců mobilů pokoušela už mnoho let před tím: zpřístupnil chytré telefony obyčejným lidem. Trik byl v tom, co právě teď nejvíc zajímá vývojáře po celém světě: Nabídnout uživatelsky příjemný a intuitivní rozhraní a ovládání a zároveň poskytnout snadný přístup k rychle vyvíjeným aplikacím.

„Do té doby tu byly jen Palmy, Windows Mobile do verze 6.5 a další marné pokusy, které ztroskotaly. Například chybou Microsoftu bylo to, že se snažil nacpat celý stolní počítač do kapsy. To nefungovalo. Bylo potřeba přizpůsobit se jiným možnostem malého přístroje a také požadavkům uživatelů na obslužnost,“ hodnotí Škrabálek.

Proč vlastně lidé chtějí chytré telefony

Podle odborníků v dnešní době stále více převládá styl práce, že si uživatelé napíší na stolním počítači třeba v kanceláři nějaký text, ale pak chtějí kdykoliv a kdekoliv pokračovat. Data tak nemají uložená někde na pevném disku, ale na internetu. Sednou si pak například do tramvaje, otevřou svůj chytrý telefon nebo tablet, připojí se s ním na internet a v pracování na textu plynule pokračují.

„Lidé už se také nechtějí omezovat tím, že kvůli každé drobnosti musí zapínat počítač a čekat, až se systém nastartuje. Chtějí operativitu a flexibilitu. To jim tyto smartphony a také tablety skvěle umožní. To všechno dává naší právě rozjeté práci v laboratoři LaSArIS šanci, že půjde s dobou a tedy že má smysl se jí velmi intenzivně věnovat,“ komentuje Škrabálek. Za pravdu mu ostatně dává i chování všech větších hráčů na trhu s IT technologiemi. Společnosti jako Google, Microsoft, Apple či HP směřují čím dál tím víc svých produktů na mobilní zařízení. „Prakticky všechno, co dělají na velké počítače, už dnes paralelně promýšlejí a vyvíjejí tak, aby se to dalo použít i na mobilech,“ dodává Škrabálek.

Zdroj: MUNI

Diskuze (26) Další článek: Wikitude Drive: navigace s živým obrazem

Témata článku: Technologie, Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 4GB, Masaryk, Masarykova univerzita, Velký podnik, Nový notebook, Překotný vývoj


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P Smart – kovové dvojče má o jedno oko méně

RECENZE: Huawei P Smart – kovové dvojče má o jedno oko méně

** Kvalitní střední třída s protáhlým displejem ** Stejný jako Honor 9 Lite, přesto se liší v drobnostech ** Fotoaparát už se barev nebojí

Martin Herodek | 11

RECENZE: Huawei Mate 20 Pro — génius s hromadou technologií, které si zamilujete

RECENZE: Huawei Mate 20 Pro — génius s hromadou technologií, které si zamilujete

** Huawei vyrobilo nejinovativnější smartphone současnosti ** Obsahuje čtečku v displeji a podporuje zcela nový typ paměťovek ** Prvotřídní displej, foťák Leica a dlouhá výdrž jsou největší přednosti

Jan Láska | 67

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 27