Mašinérie jménem Nokia hlásí nečekaně dobré výsledky

Tržby stouply nepatrně, zisk výrazně: firma dosahuje stále vyššího zisku z každého prodaného kusu, a neztrácí ani trh.
Mašinérie jménem Nokia hlásí nečekaně dobré výsledky

Klepněte pro větší obrázekV době, která je pro mobilní telefony přechodová (staré technologie už má každý a nové ještě nejsou pořádně na světě), se dobré výsledky výrobců mobilů příliš nečekají. Nokia ale dokazuje, že dokáže válcovat trh za každých okolností, když ohlásila nečekaně dobré finanční výsledky za poslední čtvrtletí. Zatímco tržby firmy stouply nepatrně, o 2% na 7.2 miliardy euro, zisk stoupl o 14% na 1.2 miliardy (cash flow, tedy „příliv peněz do pokladny“ dosáhl téměř neuvěřitelných 2.2 miliardy). Stoupající ziskovost firmy na každém mobilu potvrzuje i další důležitý ukazatel, kterým je produktová marže (operating margin) – na mobilech činí 22.2%. Ač znalci mobilních telefonů ustavičně tvrdí, že mobily Nokia jsou předražené vzhledem k tomu, co dovedou a vzhledem ke konkurenci, běžným zákazníkům to nevadí – nepřekonatelně silné jméno, jaké má tento výrobce na běžném trhu, to více než vynahrazuje. Nokii samozřejmě velice pomáhá to, že její kdysi úhlavní konkurent, Ericsson, to prakticky zabalil – zřejmě většina „ericssoňáků“ přechází právě k Nokii.

Šéf Nokie Jorma Ollila uvádí, že podle jeho názoru se letos skutečně prodá celosvětově 400 mil. mobilních telefonů, což je sice o něco méně než před rokem, ale pořád je to hodně vysoké číslo vzhledem k tomu, jak nasycené jsou hlavní trhy (Evropa, Amerika, Japonsko).

Další byznysy Nokie tak úspěšné nejsou (Nokia Networks se ziskem skoro na nule, Nokia Ventures ve ztrátě), ale pro celkové zdraví firmy to není příliš důležité, protože mobilní telefony se na celkových tržbách podílejí zhruba třemi čtvrtinami. Na jinak skvělé bilanci Nokie je viditelná jedna nepěkná skvrna: krachující operátor MobilCom své dluhy Nokii už nikdy nezaplatí a firmu to bude stát 306 mil. euro jen v tomto čtvrtletí. Proč si nechala Nokia MobilCom takto propadnout v nesplacených závazcích, je otázka – na jiné operátory firma není tak „hodná“.

Ollila ve zprávě k akcionářům dále uvádí, že uživatelé ve stále větší míře nahrazují své mobilní telefony novými modely s barevnými displeji a že trh s mobily vstupuje do „nové éry růstu“; barva a nové multimediální možnosti prý do mobilních komunikací přinášejí vzrušení. Domníváme se, že hovořit o tom, že lidé jsou vzrušení z barevných displejů, je poněkud nadsazené, ale Ollila si samozřejmě musí svou firmu a její produkty hájit; ostatně jeho manažerská pověst je nepotvrzená a za hospodářské výsledky jej lze jen chválit. Jsme však názoru, že mobily nejenomže nejsou, ale zřejmě již nikdy nebudou „vzrušující“: během rekordně krátké doby, ve které skutečně o vzrušení nebyla nouze, se staly přirozenou součástí našeho života, jako třeba stolní počítač nebo walkman. Lidé si samozřejmě budou stále kupovat nové a lepší počítače, tiskárny, skenery, discmany, ale vzrušení v tom bude už pramálo, spíše chladná úvaha: můj mobil je otřískaný, rozpadá se, je velký a těžký a baterka nic nevydrží, koupím si tedy nový. Pryč jsou doby, kdy vlastnictví a ukazování nejnovějšího a nejelegantnějšího mobilu bylo jakousi společenskou nutností a když se předváděl jako „šperk“; dnes, když na jednání pánové vytáhnou své mobily a dají si je na stůl, nikdo ani nehodí okem. (Něco jiného jsou ovšem kapesní počítače – tam stále není nevkusné se partnera na jednání zeptat „a cože to máte? Mohu se podívat?“). Z trhu s mobily se módnost postupně vytrácí; při nákupu bude rozhodovat spíš pragmatická úvaha.

Diskuze (44) Další článek: Návod: Jak předělat S/ME45 na S45i

Témata článku: Nokia, Ostatní, Skvrna, Silné jméno

Určitě si přečtěte