Máte neomezený datový tarif? I přesto si hlídejte čerpání dat v zemích EU

Máte neomezený datový tarif? I přesto si hlídejte čerpání dat v zemích EU

Od zrušení roamingu v zemích EU v červnu 2017 si už většina evropských zákazníků včetně těch českých zvykla, že služby v zahraničí využívá ve stejném režimu jako doma („roam like at home“). Také evropská roamingová regulace má ale stanoveny určité stropy, které se začínají uplatňovat zejména v souvislosti se zavedením neomezených datových tarifů.

U neomezených hlasových služeb (hovory + SMS) nadále platí, že můžete nekonečně volat a textovat i v roamingu v zemích EU a operátor vám nedoúčtuje ani halíř nad rámec vašeho měsíčního paušálu (pokud nejste častěji v zahraničí než doma). Mobilní data jsou ale nejdražší komoditou v rámci portfolia služeb, které operátoři poskytují, a tak se na ně určité limity vztahují i přesto, že doma už máte mobilní data neomezená.

Jediný případ, kdy chcete mít co nejdražší paušál

U tarifů s domácím FUP limitem žádné složité výpočty probíhat nemusí – celý objem se (až na výjimky u extra vysokých FUP limitů) může prosurfovat i v EU. U neomezených datových tarifů se čerpání roamingových dat počítá vzorečkem, který vychází z toho, kolik peněz platíte doma za datový tarif/balíček, přičemž platí, čím dražší paušál máte, tím vyšší objem dat budete moci v euroroamingu spotřebovat. Samotný domácí FUP není ve vzorečku nijak zohledněn, a to proto, že u neomezených datových tarifů by jeho hodnota byla nekonečno.

Definice výpočtu FUP limitu v roamingu EU:

Objem dat v GB poskytnutých v roamingu v ceně balíčku musí být alespoň dvakrát větší než hodnota získaná vydělením ceny uvedené ve smlouvě (bez DPH) maximální velkoobchodní cenou za roaming (4,50 € za 1 GB dat pro rok 2019). Cenu tarifu je pro výpočet zapotřebí přepočítat podle platného kursu na €.

Nejlépe si výpočet ilustrujeme na některém konkrétním neomezeném datovém tarifu nabízeným českými operátory. Vezměme například T-Mobile Neomezeně HD za 1 275 Kč vč. DPH měsíčně. Cena bez DPH činí 1 054 Kč, přepočet podle aktuálního kurzu 41,14 eur. Podle definice výpočtu tuto částku vydělíme 4,50 (maximální velkoobchodní cena za 1 GB dat v roamingu pro letošní rok) a vynásobíme dvěma. Získáváme objem 18,3 GB. Tolik dat vám musí T-Mobile minimálně umožnit v EU roamingu s tímto tarifem přenést. Operátor jde ale u tohoto tarifu výrazně nad limit a nabízí dokonce 35 GB. Podobně jsou na tom další tarify T-Mobilu i dalších dvou českých operátorů O2 a Vodafonu.

Jak uvádí Český telekomunikační úřad (ČTÚ), podmínku minimálního poskytovaného objemu dat v zemích EU splňují všechny v tuzemsku nabízené neomezené datové tarify. Konkrétní objemy dat se ale liší. Další data nad rámec tohoto limitu mohou být zpoplatněna, anebo po dosažení limitu může dojít k přerušení poskytování služeb. Operátor je povinen zákazníkovi sdělit, jak velký objem dat mu v rámci roamingu poskytne. ČTÚ v tomto směru doporučuje, aby se zákazníci před uzavřením smlouvy, případně před cestou do zahraničí, seznámili s objemem dat, který mají v roamingu k dispozici.

Diskuze (22) Další článek: iPhone za půlku přilákal o víkendu do prodejny Mall stovky zájemců, někteří čekali i přes noc

Témata článku: ČTÚ, Neomezený tarif, Neomezená data, FUP, Evropská unie, Konec roamingu, EU, Roaming, Regulace, Data, Limit, Objem dat, Vodafone, Tarif, Pře, Datový tarif, Objem


Určitě si přečtěte

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

** Mapy Googlu nabízí nespočet užitečných funkcí ** Vybrali jsme 24 těch méně známých a skrytých ** Využijete je na počítači i v mobilu

Computer časopis, Jiří Kuruc | 7

Vybrali jsme 12 smartphonů s nejvýhodnějším poměrem ceny a výkonu

Vybrali jsme 12 smartphonů s nejvýhodnějším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 12 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si sedm až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 37