Maverick Secure Mobile: sám si najdi ukradený mobil

Díky této Symbianové aplikaci lze mobil sledovat, odposlouchávat, zálohovat data a nebo spustit hlasitou sirénu.
Maverick Secure Mobile: sám si najdi ukradený mobil

Zcizení mobilního telefonu je velká nepříjemnost, krom materiální újmy a možného zneužití SIM karty v něm mnoho lidí nosí své poznámky, adresář a další důležité informace. Ukradené telefony pak často končí v bazarech nebo jsou prodávány jinými pokoutnými způsoby. Původní majitel nemá skoro žádnou šanci, že svůj mobil ještě někdy uvidí a jedinou útěchou mu může být registr kradených mobilů, který byl spuštěn zhruba před rokem. Přesto však jde z pohledu zloděje spíše o znesnadnění „práce“, jelikož výrobní číslo telefonu (EMEI) podle kterého je kradený mobil identifikován lze změnit, popřípadě lze telefon prodat v zahraničí.

Klepněte pro větší obrázek
Policejní statistika říká, že zhruba jen každý desátý člověk ohlásí, že byl okraden a jen asi každá desátá krádež je objasněna, čili jedna ze sta

Budoucnost by ale mohla přinést okradeným majitelům ještě další možnosti. Dnešní telefony s operačním systémem a funkcí jako je GPS by totiž mohly v případě odcizení či ztráty svého právoplatného majitele k sobě znovu přivést. Stačit k tomu může šikovný prográmek, jenž lapkům pořádně znepříjemní život. Jako příklad nám může posloužit bezpečností aplikace Maverick Mobile stejnojmenné indické společnosti, která si získala sympatie a ocenění za jeden z nejlepších produktů na veletrhu Demofall v kalifornském San Diegu. Software je prozatím určen pouze pro operační systém Symbian S60 druhé a třetí edice. Koneckonců sám Sujit Jain, jeden ze zakladatelů společnosti a muž který si vzal na starost prezentaci aplikace, na konci svého vystoupení hovoří o 1,2 miliardách uživatelů, takže časem by se mohla podpora rozšířit.

Sujit Jain ve své prezentaci vysvětluje, že k nápadu vytvořit bezpečností aplikaci ho přivedla ztráta dvou telefonů a následný stres a pálení žáhy. Výsledek nazvaný Maverick Secure Mobile je aplikací, která v případě krádeže či ztráty ochrání nejen váš telefon, ale také data v něm uložena. Celou ukázku můžete názorně zhlédnout na přiloženém videu, přičemž pro lokalizaci odcizeného přístroje (stříbrná Nokia N95) je třeba ještě jeden „sledovací“ mobil na který budou chodit všechny zprávy. Nainstalovaná aplikace běží skrytě, předpokládejme, že lapka už vyměnil SIM kartu. Jakmile toto provede, všechna data v ukradeném mobilu budou automaticky zakódována a nebude možné je prohlížet.

Dále jakmile bude SIM karta vyměněna, aplikace tajně odešle na sledovací telefon SMS zprávu s telefonním a výrobním číslem nové SIM karty, jménem operátora, kódem oblasti a dalšími informacemi. Stejně tak všechny prováděné aktivity jako volaná čísla a kopie odchozích textových zpráv jsou odesílány na sledovací zařízení. Na dálku je možné zachránit také kontakty a data, stačí ze sledovacího zařízení odeslat SMS s předem nadefinovaným textem a celý adresář je opět prostřednictvím SMS přeposlán na sledovací zařízení. Ostatní data se odesílají prostřednictvím datových přenosů na vzdálený server společnosti.

A jak říká Sujit Jain: „Nejlepší na tom je, že za všechny a data zprávy platí zloděj dle svého tarifu“. Nezmínil se, ovšem, co by se stalo, kdyby zloděj neměl žádný kredit v případě předplacené karty. Další funkcí programu možnost zavolat na svůj odcizený mobil, který hovor tajně přijme a poslouchat co se děje v jeho okolí, přičemž spojení může ukončit pouze volající. A to nejlepší na závěr: dálkové spuštění hlasitého alarmu, sirény, kterou lze utišit jedině vyjmutím baterie (nebo zadáním bezpečnostního kódu). Jakmile je ovšem baterie znovu na svém místě, začne telefon znovu houkat. Přitom s ním nelze vůbec nic dělat, veškeré funkce jsou zablokovány. Jinak všechny vymoženosti aplikace lze využít i kdyby zloděj nevyměnil vaši SIM kartu za svou.

Klepněte pro větší obrázek
Seznam podporovaných přístrojů naleznete zde

Filozofií Maverick Mobile je prostě udělat život méně stresující a smartphony chytřejší. Zároveň v souvislosti se svým softwarem poukazují na možný přínos nejen uživatelům ale také operátorům a výrobcům. V případě, že by na podobném projektu všichni spolupracovali, možná se by se telefony přestaly krást.

Diskuze (27) Další článek: Blaupunkt TravelPilot: navigace s živou kamerou (video)

Témata článku: Smartphony, Ostatní, Software pro mobily, Symbian, Nokia N95, Nokia N95 8GB, Výrobní číslo, Odcizený mobil, Mobil, Nainstalovaná aplikace, Ukradený mobil, Sec, Původní majitel, Bezpečnostní kód


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21