Maxim: technologie pro delší výdrž smartphonů

Nová technologie baterií je v nedohlednu, a tak nezbývá, než naše rozežrané smartphony krotit na jiných článcích potravního řetězce. Jak a o kolik?

Firma Maxim je jednou z těch, které stojí na pozadí mobilního byznysu. Zabývají se drobnostmi, bezejmennými součástkami. Veřejně prezentovat podobné záležitosti nebývá zvykem, konec konců zákazníkem takové firmy nejsme my, uživatelé, ale výrobci mobilních telefonů. Firmy jako Maxim obvykle nemají potřebu informovat o sobě širokou veřejnost. Tihle Američané to však udělali a bylo to zajímavé…

Klepněte pro větší obrázek 

Maxim ukázal MAX8903A – čip velikosti špendlíkové hlavičky. Má jedinou funkci, stará se o převod elektrické energie do Li-Ion akumulátoru. Dělá to však nebývale efektivně, více uvidíte na fotkách níže.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dva mobilní telefony a na ně namířená termokamera. Ten vlevo má konvenční způsob nabíjení, vpravo byla použita technologie firmy Maxim
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Maxim nabíjí efektivněji, jen s minimálními ztrátami. Konvenční nabíječka mění značnou část elektrické energie na teplo, které odhalí termokamera.  

Energie se dá šetřit nejen na vstupu, pro uživatele má význam hlavně na výstupu. Jinými slovy Maxim se stará také o snížení spotřeby. Významným žroutem je podsvícení displeje, v extrémním případě je to až 70 % spotřeby celého mobilu. Diody od Maxima jsou o 27 % efektivnější, než konvenční řešení, úspora je tedy významná.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Technologie firmy Maxim se stará také o napájení moderních dvoujádrových procesorů. U nich výrobci rádi uvádí, že nemají o mnoho vyšší spotřebu, než procesor s jedním jádrem. To je možné právě proto, že procesor odebírá jen tolik energie, kolik zrovna potřebuje. Jedno z jader může být zcela vypnuté, druhé jede na třetinový výkon, ale když spustíte náročnou aplikaci, obě se okamžitě přepnou na plný výkon. Grafy průběhu spotřeby uvidíte níže.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Maximova expozice byla „americky“ korektní. Vystavené LG Optimus 2X bylo bez loga a dokonce ani obsluha stánku nechtěla vyslovit jméno jakékoliv jiné firmy. A mě to bavilo. Snažil jsem se vystavovatele nachytat dotazem na iPhone 4, ale nedali se: „Je to prostě nějaký telefon, značka není důležitá“. Nedal jsem se ani já: „Je to ten telefon od Apple?“ Odpověď je odzbrojující: „To jste řekl vy.“
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Maxim pracuje také na optimalizaci spotřeby komunikačních jednotek GMS a LTE.
Efektivita je opět vyjádřena únikem tepla.

Za delší výdrží a světlejší budoucností

Dobrá zpráva: všechny výše popsané technologie dokážou dohromady ušetřit asi 30 % energie ve srovnání s konvenčním řešením. Špatná zpráva: všechny tyhle technologie už v našich smartphonech jsou. Ano, odběrateli společnosti Maxim jsou mimo jiné Apple, Samsung, Nokia, LG, Asus a mnozí další. Jestliže si dnes ztěžujeme na krátkou výdrž smartphonů, zkuste si představit, jak by to vypadalo bez Maxima. Naše telefony by nevydržely ani jeden pracovní den a domů bychom je nosili vybité.

 
Zábavné tedy je, že aby mohl Maxim demonstrovat rozdíl mezi telefonem s a bez jeho technologie, rozebral iPhone a instaloval do něj jiné, horší a méně efektivnější čipy.
 

Ptal jsem se na budoucnost, na další vývoj jejich technologií a kolik další energie dokážou uspořit. Konkrétní předpověď je v takovém případě pochopitelně složitá, přesto je značně optimističtější, než odpovědi, kterých se nám už několik let dostává od výrobců baterií. Vývoj pokračuje, úspěchy se dostavují a každé uspořené procento na spotřebě se počítá. Proti prodlužování výdrže smartphonů však působí neustálý růst výkonu mobilů, stále větší displeje a náročné aplikace, které se neustále připojují k internetu.

Témata článku: Technologie, Výdrž, Apple iPhone 4, Apple iPhone 4 16GB, Apple iPhone 4 32GB, Apple iPhone 4GB, LG Optimus, LG Optimus 2X

Určitě si přečtěte

RedBull DR.One: Podívejte se na zběsilý průlet ze závodu dronů. Nechybí plameny, voda, ani diváci v síti

RedBull DR.One: Podívejte se na zběsilý průlet ze závodu dronů. Nechybí plameny, voda, ani diváci v síti

** Akcelerace závodního dronu je zdrcující: 0 - 150 km/h pod sekundu. ** Na trati číhá sprcha, oheň i větrné dělo. ** Pilot řídí prostřednictvím brýlí, které berou obraz z palubní kamery.

Dnes | Kůžel Filip

Skládací mobil od ZTE nás neuchvátil. Naštěstí přijdou lepší

Skládací mobil od ZTE nás neuchvátil. Naštěstí přijdou lepší

** Skládací telefony jsou budoucnost, ne přítomnost. ** Co a kdy ukáže Samsung, Lenovo, nebo dokonce Apple? ** Chceme vůbec skládací mobil? Ten od ZTE nás o tom nepřesvědčil.

Včera | Kůžel Filip, Láska Jan | 3

Drone Aevena je vaše domácí ostraha. Létá bytem a posílá vám video do aplikace

Drone Aevena je vaše domácí ostraha. Létá bytem a posílá vám video do aplikace

** Nemáte psa? Domácnost vám dokáže ohlídat i nový dron ** Využívá k tomu mj. trojici 4K kamer nebo hloubkovou 3D kameru ** K dostání však bude až příští rok a nebude zrovna za hubičku

21.  10.  2017 | Měchura Milan | 1

Healbe Gobe 2: náramek, který může změnit pravidla hry [recenze]

Healbe Gobe 2: náramek, který může změnit pravidla hry [recenze]

** Healbe GoBe 2 přináší na trh funkce, které nikdo jiný nenabízí ** Technologie Flow dokáže změřit přijaté kalorie automaticky ** Jako jeden z prvních vám GoBe 2 změří i krevní tlak

19.  10.  2017 | Měchura Milan | 16