Maya the Bee: nejen pro děti (test javové hry)

Populární včelka Mája se stala hrdinkou mobilní hry. Nutno dodat, že kvalitní a velmi zábavné hry.

Sledování seriálu má sice řadu výhod, nicméně s hraním her se nedá srovnávat. Představte si, že svého oblíbeného hrdinu můžete přímo ovládat. Nemusíte se strachovat, jestli opět budou nepřátelé pokořeni a vaši hrdinové zachráněni – sami se budete na dění přímo podílet a postaráte se, aby věci dopadly ve váš prospěch. Včelka Mája je vhodným příkladem, na němž si můžeme ověřit platnost výše popsané teorie. Její dobrodružství sledujeme na televizních obrazovkách desítky let, a nyní si jej můžeme i zahrát.

Cestou necestou, lesem nelesem

Plné jméno hry zní Maya the Bee and Friends. Je to trochu ironie – s přáteli se na své cestě prakticky nepotkáte a když už, budou i oni stát na druhé straně barikády. Včelka Mája totiž byla svými (ne)přáteli vyzvána na souboj. Překvapivě nepůjde jen o čest a slávu – i když je hra určena hlavně dětem, o život zde můžete v důsledku nepozornosti přijít velice snadno.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Je tak stará, přesto jí to stále sluší • nepřítel sice nikde, ale nebojte – brzy zaútočí!

Základem je samozřejmě létání, které je pro malou včelku stejnou samozřejmostí jako žábry pro rybu. Ve hře tomu není jinak, což je dobrá vizitka ovládání. Intuitivní přístup k manévrování s hlavní hrdinkou lze opravdu jen chválit; už od první sekundy vám sedne do ruky a budete s „malou žlutou“ létat po lese jako diví. Pro úspěch v misi však musíte kromě vlastního létání zvládnout i nástrahy okolního prostředí. Abych byl konkrétní – musíte si dávat pozor na stromy a na dotěrné nepřátele, kteří číhají na každém rohu a čekají na vhodnou příležitost vás dostat na kolena.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Hra sice obsahuje něco jako příběh, ovšem na hratelnost to žádný vliv nemá • banánky, ty má Mája ráda

Síla nepřátel není skryta v kvantitě, nýbrž kvalitě. Nepovalí se na vás desítky jedinců lačnících po krvi. Kdepak! Nepřátelé v každé úrovni by se dali spočítat na prstech dvou rukou. Kupodivu to ale nevadí, o to větší respekt z nich budete mít. Navíc byste se jich zanedlouho určitě přejedli. Což v tomto případě rozhodně nehrozí – každý z protivníků je unikátem hodným pozornosti. Navíc potěší, že se řady nepřátel vyvíjí ruku v ruce s vámi. Takže ze začátku budete bojovat proti malým dotěrným muškám, pak vás na několik chvil zaměstnají pavouci (taktéž dotěrní a o poznání nebezpečnější díky svým pavučinám) a na konec je připraven trubec Vilík (sice sympaťák, ovšem po Máje hází žluté kuličky).

Obrana je základ

Způsobů, jak se bránit, je hned několik. Klasika v podobě střílení nesmí chybět – Mája pro ránu nejde daleko a vysílá je po nepřátelích v houfech. Ne na všechny protivníky ale platí základní typ střelby, z toho důvodu má včelka v rukávu schováno eso v podobě speciálního útoku zvaného „air strike“. Po spuštění tohoto útoku včela střílí třemi směry (nahoru, dolů a před sebe), a zlikviduje tak všechno v širokém okolí. Když už je řeč o okolí – musíte také počítat s tím, že ne všechno kolem vás jde zničit. Hra je zasazena do lesa, takže je plná stromů a dalších překážek, které komplikují postup dál. Jinými slovy: nestačí pouze mačkat pětku, musíte také se včelou manévrovat. A aby to bylo ještě obtížnější, to všechno musíte zvládnout při plynulém pohybu kamery. Včela se jednoduše nemůže zastavit, jinak by přišla o jeden ze životů (do začátku dostanete tři).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nabídka hry • životy máte sice tři, ale každý další se hodí

Levely jsou kromě překážek a nepřátel ještě prošpikovány různými bonusy. Včelka létá lesem, takže bude sbírat ovoce. Na své cestě najdete hned několik druhů, přičemž každý vám po sebrání na konto přičte jiný obnos. Výsledkem vašeho snažení by mělo být dosáhnutí co nejlepšího skóre. Motivovat k lepším výkonům se můžete sami – po dohrání se váš výsledek zapisuje do tabulky, kde ho můžete vidět i při dalším hraní. A překonávat se tak prakticky donekonečna.

Pastva pro oči

Velkou předností hry je vizuální zpracování. Grafika se opravdu povedla, stačí se podívat na okolní obrázky. Pro jistotu ale dodám vlastní komentář: pochválit musím prostředí lesa (detailní, přehledné, prostě krásné), nepřátele (detailně vyvedené postavičky, radost pohledět) a konec konců i samotnou včelku. S hrou jsme strávil několik hodin a ani po tak dlouhé době jsem se grafiky nepřejedl. Škoda, že se podobně kvalitního zpracování nedočkaly i zvuky. Ne že by byly vysloveně špatné, jde spíše o to, že jich je málo. Za celou dobu hraní jich uslyšíte sotva pět.

V celkovém součtu je přesto Maya the Bee vynikající hra. Hratelnost dlouho vydrží a bude po celou dobu bavit, grafika se jen tak neokouká... prakticky není co vyčítat. Pochválit musím vývojáře navíc ještě za to, že se s úkolem převedení známé dětské postavičky poprali opravdu znamenitě. Dokonce tak, že se u titulu díky stupňující obtížnosti nebudou bavit pouze děti, ale i zbylí členové rodiny.

Koupit hru přes SMS pro ČR
• cena 79 Kč
• napište JAVA MM 1151 a odešlete na číslo 9001179

Koupit hru přes SMS pro SK
• cena 80 Sk
• napište JAVA MM 1151 a odešlete na číslo 7009

Nabídku zajišťuje Redboss, cena je včetně DPH. K ceně je nutné připočítat náklady na stažení prostřednictvím WAPu Za službu pro ČR odpovídá ATS s.r.o. Praha a pro SK Teltex s.r.o. Bratislava
Hru lze spustit na většině telefonů s podporou Javy, seznam podporovaných telefonů najdete zde
V případě jakýchkoliv potíží se stažením či samotnou hrou se prosím obraťte na náš email: helpdesk@redboss.cz, reklamační formulář případně na náš telefon +420724329161, kde Vám ráda pomůže naše spolupracovnice Romana.

Diskuze (2) Další článek: Asus Z810: v kůži a oceli

Témata článku: Software pro mobily, Pro děti, Hry, Test, May, Včela

Určitě si přečtěte