MDA Compact II v prodeji: s EDGE, ale bez Wi-Fi

V nabídce českého T-Mobilu se bez většího rozruchu objevil přímý nástupce oblíbeného komunikátoru MDA Compact. Přibylo vytoužené EDGE, nový operační systém a … dál už bohužel nic. Technologickými novinkami nás nový Compact II trochu zklamal.
MDA Compact II v prodeji: s EDGE, ale bez Wi-Fi

Není tomu dávno, co prosákly první informace o nástupci tak trochu revolučního komunikátoru MDA Compact. Ten dokázal v do té doby nevídaných rozměrech nabídnout všechny přednosti kombinace kapesního počítače a mobilního telefonu. Jeho kouzlu jsem podlehl i já a již rok nemusím u sebe nosit dvě zařízení. Mně i mnohým recenzentům a uživatelům na původním Compactu chybí především dvě věci: podpora technologie EDGE a bezdrátová síťová karta Wi-Fi. Právě tato dvě klíčová zlepšení měl dle prvních ohlasů nástupce Compactu nabídnout a já se začal těšit. Důvěryhodnost informací zvyšoval i komunikátor MDA Vario, který obě zmíněné technologie podporuje.

Stejný kabát, jiná barva

MDA Compact II, ve světě známý spíše pod označením HTC Charmer, se po stránce rozměrů a designu od svého předchůdce vůbec neliší. Nezměněny a na původním místě zůstávají i všechny ovládací prvky. Změnily se jen popisky dvou tlačítek pod displejem: kontakty a kalendář nahradily funkce pro spuštění nabídky start a OK/zavřít. Stejně mám nastaveny funkce i na stávajícím Compactu, ovládání se velmi zpříjemnilo. 

Obě zařízení se tedy na první pohled liší zejména barvou. Zatímco jedničku spatříte pouze ve stříbrném kabátku, dvojku výrobce oblékl do tmavě šedé. Na internetu ale můžete narazit i na růžovou verzi, která se ale k technologickému zařízení tohoto typu tak nějak nehodí. Radost by z něj ale mohly mít dámy a také, vzhledem k firemním barvám, samotný T-Mobile. Ten však bude přístroj nabízet v barvě tmavě modré.

Klepněte pro větší obrázek
Compact II: nebýt odlišné barvy, od jedničky byste jej nerozeznali

Z vnějšku se tedy mnoho neudálo, nahlédněme pod povrch. Samozřejmostí je nový operační systém Windows Mobile 5, s nímž souvisí i přerozdělení pamětí. Paměť RAM o kapacitě 64 megabajtů nyní slouží výhradně pro běh aplikací. 128 MB přepisovatelé paměti si rozděluje operační systém a prostor pro aplikace. Nový systém je odolný proti výpadku paměti, o svá data tak nepřijdete ani po několika týdnech bez nabíječky nebo při delším vyměňování SIM karty. Operační systém přináší vylepšené verze kancelářských aplikací a mnohá další drobná zlepšení, na druhou stranu ale například zrušil ručně psané poznámky u událostí a úkolů.

Po Wi-Fi ani památky

Z nových technologií Compact II nakonec umí pouze EDGE, která zhruba zdvojnásobuje rychlost mobilních datových přenosů GPRS v pokrytých oblastech. Na technologii Wi-Fi si ale musíme nechat zajít chuť, což je velká škoda. Bezdrátová síťová karta získává stále širší využití spolu s rostoucím počtem sítí. Stále více uživatelů si vytváří vlastní domácí sítě, pokrytí kanceláří či školních prostor se stává samozřejmostí. Výrobce má navíc tuto technologii dobře zvládnutou, příkladem budiž malý chytrý mobil Qtek 8310.

 Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Je libo černou, nebo raději růžovou barvu?

U nového Compactu se (mírně) přidávalo, ale i ubíralo. Významné změny se totiž dočkal procesor. Dle mého názoru ideální (byť zastaralou) čtyřstovku od Intelu v původním Compactu vystřídal Texas Instruments 850 OMAP na frekvenci 195 MHz známý z MDA Varia. Nezastávám sice názor, že rychlost procesoru závisí pouze na frekvenci, po praktických zkušenostech s Variem jsem ale trochu na rozpacích. Nenáročné aplikace běží bez nejmenších problémů, i náročnější video běží plynule, problémy ale nastávají při využití multitaskingu. Náročnější aplikace na pozadí, nebo třeba přehrávání hudby, celé zařízení zpomalí. Často využívám navigační aplikace, dokonce i několik současně v jednu chvíli, a zde mám z výkonnostních schopností nového procesoru trochu obavy.

Volbu frekvenčně pomalejšího procesoru bych omluvil z důvodů úspory energie. Vario s tímto procesorem ovšem v testech výdrže nikterak neexceluje a zhruba se vyrovnává prvnímu Compactu. Také první zahraniční recenze hovoří o nulovém vlivu frekvenčně pomalejšího procesoru na výdrži akumulátoru.

Není nástupce, jako nástupce

Z předchozích řádků jste jistě vycítili mé zklamání z nového Compactu II. Od nástupce jedničky jsem očekával především podporu Wi-Fi, teprve na dalších místech figuroval nový operační systém a EDGE. Doufal jsem také v zachování původního procesoru. Shrnuto a podtrženo, majitelé MDA Compact nemají takřka žádný důvod své stávající zařízení měnit.

Zajímavý pohled skýtá cenové srovnání obou zařízení. Novinka totiž stojí v základní ceně stejně, jako původní MDA Compact: 11 599 korun. Cenový rozdíl, v rozmezí pěti až patnácti set korun se vyskytuje až při uplatnění určitého stupně minimálního plnění. Při srovnání cen mi jako vítěz vychází MDA Vario. Jeho základní cena spadla na velmi příjemných třináct tisíc korun, tedy o necelých 1500 Kč víc, nežli oba Compacty. Za tyto peníze navíc obdržíte bezdrátovou kartu a hlavně povedenou klávesnici.


MDA Compact II ve zkratce:

 • Rozměry a hmotnost: 108 × 58 × 18 mm, 150 g
 • Operační systém: Windows Mobile 5
 • Displej: úhlopříčka 73 mm, rozlišení (QVGA 240 × 320 bodů), 65 tisíc barev
 • Procesor: Texas Instruments 850 OMAP 195 MHz
 • Paměť: 128 MB ROM, 64 MB RAM, slot pro paměťové karty SD/MMC (SDIO)
 • Pásmo GSM: 850/900/1800/1900 MHz
 • Datové přenosy: EDGE, GPRS třídy 10
 • Komunikace: IrDA, Bluetooth, synchronizační kabel
 • Kapacita baterie a výdrž: Li-Ion 1200 mAh, 200 hodin v pohotovosti, 300 minut hovoru
 • Fotoaparát: 1,3 Mpix
 • Základní cena: 11 599 Kč (T-Mobile)
Diskuze (46) Další článek: CDMA karta pro notebooky už je v nabídce Eurotelu

Témata článku: Windows, Operátoři, Smartphony, Software pro mobily, T-Mobile, Wi-Fi, Qtek 8310, T-Mobile MDA Compact, T-Mobile MDA Vario, Prodej, Edge, A/B


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10