MDA Compact: příběh o lásce a nenávisti (zkušenosti)

MDA Compact používám každý den již více než půl roku. Za tu dobu jsem odhalil spoustu kladů a také nectností, které by případný zájemce o tento komunikátor měl znát. Připravil jsem proto článek se svými uživatelskými zkušenostmi.
MDA Compact: příběh o lásce a nenávisti (zkušenosti)

Hned na prvním řádku článku přiznám, že si mě MDA Compact tak trochu získal. Jde o komunikátor, který nemá díky svým rozměrům a hlavně ceně v současné době takřka žádnou vážnější konkurenci. Jistě si mnozí z vás po prvních dvou větách pomyslí, že následující řádky nemohou být objektivním posouzením tohoto komunikátoru. Kdepak. Compact má své chyby. Některé lze vysledovat při prvním kontaktu nebo z technických parametrů, jiné jsou skryty a na povrchu se objeví až po delší době používání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Compact: na fotkách vypadá větší, než ve skutečnosti je

V článku se zaměřím hlavně na praktické zkušenosti s Compactem. Chcete-li znát parametry a další informace, přečtěte si nejprve recenzi.

Bez Compactu ani krok

Běžný kapesní počítač je v dnešní době podle mého názoru v mnoha ohledech nenahraditelný. Chytré telefony zkrátka nemohou kvůli menším a hlavně nedotykovým displejům nabídnout takový komfort při použití některých aplikací. Jinak se ale chytrým telefonům daří kapesní počítače válcovat. Důvod je zcela prostý: proč u sebe nosit dvě zařízení, když si vystačím jen s jedním?

Před Compactem jsem vlastnil běžný mobilní telefon a kapesní počítač iPaq h2210. Za ty roky jsem objevil spoustu dobrých a užitečných programů pro každodenní použití: pohodlný kalendář se hezky synchronizoval s Outlookem, jízdní řády, překladové slovníky, mapy, které jsem využil pro hledání ulic v městech, ICQ, e-maily a internet vůbec. Nejednu dlouhou chvíli mi Compact zkrátil dobrou hrou nebo zajímavou elektronickou knížkou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stříbrná mu sluší, nemyslíte?

Problém nastal ve chvíli, kdy jsem šel na ples, vyrazil na kolo, pod stan nebo v létě k vodě. Jenže právě na takových místech, kam jsem nechtěl iPaq nosit, se nakonec jeho absence projevila. Nezapsal jsem si schůzku do kalendáře, potřeboval jsem nutně na internet, anebo někdo třeba jen potřeboval zjistit vlakový spoj. Postupem času nastávalo jakési odloučení. Přestal jsem věřit kalendáři, protože byl neaktuální, nemluvě o úkolech. Nové aplikace mě příliš nezajímaly, protože jsem PDA u sebe v některých období více neměl, nežli měl. Myslím, že stejné důvody vedly mnoho dalších uživatelů právě ke koupi chytrých telefonů. Nechtěl jsem se ale vzdát dotykového displeje a už vůbec ne spousty zajímavých a užitečných aplikací.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Srovnání s platebníkartou a komunikátorem Sony Ericsson P900

Kde se vzal, tu se vzal

Naštěstí se objevil MDA Compact: malý komunikátor, který oproti mému iPaqu nepostrádal nic vyjma paměťového slotu Compact Flash. Recenze vyžadovala, abych jej využíval jako svůj hlavní mobilní telefon, a to se mi stalo – v dobrém slova smyslu – osudným.

Compact není žádný mrňous a ve srovnání s běžnými telefony je velký. Pokud jej ale srovnáte s chytrými mobily, velikostní rozdíly se trochu stírají. Compact se mi v kapse kalhot nosí dokonce pohodlněji, nežli menší, ale baculatější Motorola MPx200.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Velkou předností Compactu je také standardní mini-USB konektor

Přiznám se, že se ke svému komunikátoru nechovám zrovna vzorně. Nenosím jej třeba v ochranném pouzdru, které by jeho rozměry umocnilo, a nošení v kapse by se stalo nepohodlným. A nosit Compact na opasku v pouzdře si mohu dovolit jen v našem městečku, do městské hromadné dopravy větších měst bych se neodvážil. Musím ale podotknout, že je Compact jako nový. Nemá žádný škrábanec ani oděrku, dokonce ani displej nevypadá jako led po mistrovství světa v krasobruslení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Compact ze všech pohledů

Compact mi zatím neupadl na zem, i když i z této nepříjemné události mohu přinést svědectví. Můj známý, který o svůj komunikátor velmi pečuje, se při vracení Compactu do pouzdra netrefil a upustil jej na betonovou zem. Compact naštěstí přežil v plné funkčnosti, ale poškrábaný a zdaleka ne tak elegantní jako před tím.

Hrůza jménem ovládání

Sliboval jsem ale i nectnosti a tady je ta nejdůležitější: ovládání jednou rukou. Operační systém Windows Mobile 2003 SE není přizpůsoben k ovládání pomocí hardwarových tlačítek, spoléhá na použití pera. A i v tomto případě musíte občas klepnout do velmi malých míst displeje. V praxi jsem se již naučil klepat do některých míst palcem, třeba při výběru příjemce SMS, i tak je ale ovládání velmi nepohodlné. Jde o jednu z nejvýraznějších nevýhod Compactu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Karta SIM se vytahuje z útrob Compactu velmi nepohodlně

Předchozí komunikátory nebyly vybaveny dvěma vychytávkami, které ovládání alespoň z části ulehčují. Například u MDA III jste nuceni při sestavení hovoru najít kontakt. Ten jste mohli nalistovat zdlouhavě hardwarovým ovladačem, nebo vyťukat pomocí pera na klávesnici jméno. Tudíž takřka každý hovor vyžadoval vytažení pera. To je ale nepraktické.

Compact je naštěstí vybaven doplňkem PhonePad. Po spuštění stačí zmáčknout zelené sluchátko a na virtuální klávesnici vyťukat pomocí T9 dané jméno. Nevyhnete se ťukání do displeje, nicméně všechny klávesy jsou velké a prst na ně stačí. Sestavení hovoru je nyní velmi pohodlné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní pětisměrný ovladač se dobře používá při navigaci v automobilu

Druhým zlepšovákem je tzv. IntelliPad. Ten vyobrazí na displeji velkou alfanumerickou klávesnici podobnou té na mobilním telefonu. Ťukáním palce do displeje mohu psát SMS na Compactu takřka stejně pohodlně jako u běžného mobilního telefonu. Klasika má samozřejmě navrch, na displeji necítíte mezery mezi tlačítky a nemáte zpětnou vazbu. Osobně jsem si ale zvykl a na Compactu píšu stejně rychle jako na běžném mobilním telefonu.

Hard resety

Připravte se, protože otázka zní jen kdy se to stane. A protože štěstí přeje připraveným, rozhodně investujte do kvalitního zálohovacího programu. Tvrdé resety totiž nejsou u Compactu neobvyklou záležitostí. Můj Compact mne nemile překvapil už asi třikrát, vždy při výměně karty SIM. A to i přesto, že před výměnou signalizoval plnou kapacitu zálohovací baterie a výměna proběhla do dvaceti sekund.

Moji dva známí, kteří taktéž Compact vlastní, mají obdobné zkušenosti. Jednomu se resetoval při rychlé výměně karty SIM, zkušenost druhého je ale mnohem překvapivější. Compact bez okolků ztratil data při vyjmutí karty MMC ze slotu! Mým řešením je zálohovací program nainstalovaný v ROM a zálohy před výměnou SIM karty.

Bluetooth

Mnoho uživatelů si stěžuje na komplikace s Bluetooth, konkrétně a zejména při spojení s GPS přijímači. Navigaci s Compactem jsem využíval během léta poměrně často a nikdy jsem si nevšiml problému. Pravdou ale je, že nepoužívám originál T-Mobile ROM, ale upravenou z dílny XDA-Developers.

Výdrž

Výdrž je jednou ze silných stránek Compactu. V pohotovosti při běžném používání vydrží i tři dny bez vypínání na noc. A to poměrně často během dne používám kalendář a další funkce. Mám změřeno, že bez větší zátěže přijde Compact za osm hodin zhruba o 10 % energie akumulátoru. Zapomenete-li nabít, a ráno máte třeba jen necelých 20 %, můžete se spolehnout, že pracovní den vydržíte na příjmu.

Compact navíc ukazuje stav akumulátoru velmi přesně a ukazatel klesá rovnoměrně. Třeba u takové Motoroly MPx vím, že při dosažení jedné čárky baterie dostanou věci rychlý spád a za dvě hodiny je telefon mrtvý. To se u Compactu nestane.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ovládací pero: u mého Compactu již nedrží na svém místě tak pevně

Compact se navíc nabíjí i z USB portu prostřednictvím standardního miniUSB kabelu, který jistě používáte s digitálním fotoaparátem či MP3 přehrávačem. Nový kabel stojí pár desítek korun, osobně jsem si jej pořídil na byt, domů, k přítelkyni plus jeden zásobní do batohu s notebookem, takže můžu v případě nouze dobít kdykoli a kdekoli.

Bez Compactu ani krok

Po více než půl roce s Compactem vím, že bych jej v současné době nevyměnil za žádný jiný mobilní telefon. V současné době zřejmě nenajdete tak malý přístroj, který by nabízel tolik možností využití. Zvlášť za takovou cenu: vždyť za 12 tisíc korun dnes koupíte lepší mobilní telefon. Kdybych snad o Compact jakýmkoli způsobem přišel, bez váhání bych si jej koupil znovu. Nebo vlastně ne, zatím nekoupil. Vyčkal bych, co se vyklube z MDA Compact II.

Nelze ale kategoricky říct, že je Compact v současné době ta nejlepší koupě. Mnoho uživatelů dá raději přednost běžnému mobilnímu telefonu s jednoduchým ovládáním, byť stojí srovnatelné peníze. Pokud ale chcete chytrý mobilní telefon s možnostmi rozšíření, nemůžete zvolit lépe.

Diskuze (48) Další článek: Oskar má nové vtipné hlášky

Témata článku: Windows, Smartphony, Software pro mobily, Motorola MPx200, Sony Ericsson P900, T-Mobile MDA Compact, T-Mobile MDA III, Příběh, Rychlý spád, Hardwarový ovladač, Nejlepší koupě, Zkušenost


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40