Megarecenze Nokie 7210: Fin čeká grandiózní úspěch

S Nokií 7210 jsme se poprvé seznámili na letošním CeBITu, odkud jsme pro vás připravili opravdu velký nášup fotografií. Již tehdy bylo patrné, že 7210 bude v historii finské značky přelomová: kromě běžných funkcí a vlastností má navíc barevný displej, MMS, polyfonii či rádio.
Megarecenze Nokie 7210: Fin čeká grandiózní úspěch

Hned za začátku bych chtěl upozornit, že jsme testovali předfinální verzi mobilu s českým firmwarem a českou T9. Rovněž bych rád poznamenal, že tento článek nebude nemá klasickou strukturu recenzí na MobilManii; to abyste nebyli překvapeni, když ve finální verzi bude něco trošku jinak.

Klávesy najdete v lemu

Již první pohled na telefon říká, že tu není něco v pořádku, že tu něco nehraje. Vskutku: tlačítka mobilu jdou ruku v ruce designu. Na okraji předního krytu najdete světlou oválnou linii, jejíž součástí jsou vnější sloupce kláves 147* a 369#. Tyto klávesy jsou ze stříbrného plastu, zatímco prostřední sloupec stejně jako všechny ostatní funkční klávesy z plastu průhledného. To by bylo v pořádku, kdyby byla klávesnice rovnoměrně podsvícena – kvůli neprůhlednosti okrajové klávesy prakticky nesvítí. Vzhledem k typičnosti rozmístění kláves pak budete mít ve tmě docela problémy s psaní – ostatně ani na světle to nebude zrovna jednoduché.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázekc
Mobil je větší než 8310 nebo 6510

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Postranní klávesy vůbec nesvítí

Ovládání mobilu pokračuje v již zaběhnutých kolejích, tedy dvě funkční klávesy, zelené a červené sluchátko (jsou na stejných tlačítkách jako jednotlivé funkční klávesy) a konečně kurzorové klávesy – ty ovšem nejsou dvě pro pohyb nahoru a dolů, jak bylo dosud zvykem, ale čtyři. Díky tomu je možné pohybovat se v menu nebo funkcích vlevo i vpravo. Využití mají i v pohotovostním režimu, levá kurzorová klávesa totiž spustí zprávy, pravá kalendář. Škoda jen, že nastavení těchto funkcí nelze změnit.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Klávesy v lemu jsou sice hezké, ale nepraktické.

Klepněte pro větší obrázek
Postranní srpkovité tlačítko pro ovládání hlasitosti

K ovládání samotnému nemám žádných dalších výhrad, snad jen ke zmíněné přítomnosti dvou funkcí na jedné klávese: zelené sluchátko je dohromady s levým funkčním tlačítkem, červené tlačítko s pravým. Proto občas mačkám něco jiného, než chci, ale to se časem snad samo spraví. Horší je to ale s psaní textovém či zadáváním jakýchkoliv textů. Na běžných mobilech je zvykem, že klávesy jsou v matici. Zde je však vzdálenost mezi klávesami v horní řadě větší než mezi klávesami v řadě dolní, navíc klávesy v řadě nejsou na lince. Proto často mačkám místo nuly osmičku, místo osmičky pětku, místo pětky dvojku či naopak. Zkrátka chce to hroší kůži a hodiny tréninku, jinak budete psát v textovkách hromady nesmyslů.

Klepněte pro větší obrázek
Malý infraport vedle vypínacího tlačítka

Displej je opravdu lahůdka

Jinak se mobil od současně nabízených mobilů vzhledově nijak zvlášť neodlišuje. Horní část předního krytu tvoří velký barevný displej s rozlišením 128 x 128 bodů, který zobrazí až 4096 barev, což je u „barevňáků“ dnes standard, konkurence používá spíše méně barev než více. Kvalita displeje je sice horší než u takové Nokie 7650, nicméně díky nižšímu je i menší spotřeba energie a baterie tudíž vydrží více (ověřeno v praxi). Na slunci či jiném přímém světle se jako obvykle ztrácí barvy a kontrast, nicméně displej zůstává nadále plus minus čitelný.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
V pohotovostním režimu si můžete nechat
na pozadí zobrazit libovolný obrázek.

Poznámka: Vyfocené obrázky displeje se vám asi nebudou zdát příliš kvalitní, ačkoliv se o něm zmiňuji téměř v superlativech. Vyfotit barevný displej je podstatně obtížnější než monochromatický, jas a kontrast je na fotkách ten tam. Kromě toho je patrné drobné moaré vzniklé zmenšením z původní velikosti. Věřte mi ale, že displej je opravdu povedený.

Možná je to jen můj dojem, ale zdá se mi, že bílá na displeji utíká lehce do nachové; a to i přesto, že jsem měnil několikrát barevné provedení menu. Rovněž se mi zdá, že displej má pomalejší překreslování než třeba displeje mobilů Samsungu nebo i již zmíněného modelu 7650, ale určitě to není na škodu věci.

Na pozadí displeje si můžete v pohotovostním stavu dát libovolný obrázek, který si do mobilu buď pošlete přes infra, stáhnete z WAPu nebo který dostanete v MMS. Vzhledem k tomu, že obrázek je umístěn i pod názvem operátora a ukazateli stavu signálu a baterie, nemusí být u špatně zvoleného obrázku tyto údaje vidět. Kromě toho je možné měnit naladění menu – to může mít třeba červený, zelený či růžový nádech. Danou barvou jsou pak vykresleny třeba právě ony ukazatele, takže pozor… Například v době psaní tohoto článku mám na pozadí západ slunce (výše zobrazený obrázek vznikl později), na němž není naprosto znatelný špalíček nabití baterie. Musím si najít jiný obrázek.

Klepněte pro větší obrázek
Vybrat si můžete i barevné provedení menu.

Ačkoliv k displeji samotnému nemám žádné výhrady, musím zmínit jednu drobnost, která mi hodně vadí: na tak velkém displeji totiž není zobrazeno kromě času také datum. Kvůli němu musí jít člověk do organizéru; naštěstí ne z menu, ale pravou kurzorovou klávesou, není to tedy tak ubíjející.

Témata článku: Nokia, Nokia 7210, Nokia 7210 Supernova, Nokia 7650, Sony Ericsson T68i, Fin, Moa, Wapová stránka, Známý případ, Dlouhý měsíc, Vyměnitelný kryt, Snadná pomoc, Mega

Určitě si přečtěte