Megarecenze: Samsung Galaxy Nexus a Android 4.0

Nový Nexus je prvním telefonem, který pohání Android 4 ICS. Co nového systém přináší a jak funguje na telefonu s HD rozlišením displeje?
Megarecenze: Samsung Galaxy Nexus a Android 4.0

Jelikož se pomalu blížím k závěru tohoto článku, oklikou se vracím k úvodu a ke slíbené kameře. Jestli si na to ještě vzpomínáte, napsal jsem, že vás fotoaplikace rozhodně neuzemní svou funkční výbavou. Po ruce máte zadní pětimegapixelovou kameru a přední čip s rozlišením 1,3 megapixelů. Program nabízí několikanásobný digitální zoom, nastavení vyvážení bílé z pěti předvoleb, korekci expozice a pět scénických režimů. To je v podstatě vše, pak už jen můžete nastavit rozměry fotografie a případně zaškrtnout volbu, aby se do EXIF ukládala poloha.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Režim fotoaparátu. Všimněte si, jak se virtuální tlačítka schovaly do teček, aby nerušily

Mnohem zajímavější je technologie v pozadí, než samotná aplikace, fotoaparát totiž kontinuálně zaostřuje. To sice spotřebovává elektrickou energii, nicméně máte v podstatě pořád zaostřeno. Jakmile tedy klepnete na spoušť, snímek se pořídí okamžitě a bez čekání. Vlastně se skoro neozve ani žádný zvuk, jen takové tiché ťuknutí, aby se neřeklo. Zvuk virtuální závěrky změnit nemůžete, zpočátku tedy možná budete pořizovat snímky, aniž byste to tušili.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Nastavení fotoaparátu a režim přední kamery (1,3 MPix)

Pokud vám bude kontinuální zaostřování přeostřovat na jiný objekt, můžete si přeostřit ručně klepnutím na displej.

Kvalita fotografií? Lepší průměr

Fotografie, které Galaxy Nexus produkuje, patří dle mého soudu k lepšímu průměru, už jsem ale viděl schopnější fotomobily. Za jasné a mrazem vyčištěné oblohy sice bude kresba velmi pěkná, jakmile se ale podmínky zhorší, na řadu přichází agresivní ISO šum a ne zcela adekvátní vyvážení bílé. Také jsem si všiml, že fotoaparát občas zbytečně přepaluje světlá místa, technologii měření na rozdíl od pokročilejších fotomobilů také nezměníte a neustálá korekce expozice také není pro každého. Možná je to ale jen má zaujatost ke krabičkám, které nemají prakticky žádné nastavení a chybí jim i zcela triviální samospoušť.

Raději se tedy na konci podívejte na ukázky 5Mpix originálních fotografií a posuďte kvalitu sami. Každému vyhovuje trošku jiné nastavení. 

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Natáčení panoramatického snímku (všimněte si na obrázku vlevo dole indikátoru „kompasu“)

Abych ale fotoaparátu jen nekřivdil, nově na Androidu najdete také režim kontinuálního panoramatického snímku. Ten se vytvoří z natočené videosekvence, takže nemusíte dělat žádný krokový pohyb – jednoduše jen mobilem natočíte pomalým pohybem celou panoramatickou scénu. Telefon vás pouze upozorní, jestli se nepohybujete příliš rychle. Program pracuje s kompasem, při natáčení vám tedy bude ve spodní části indikovat, jak široké panorama asi bude. Výsledný snímek v každém případě nemá plné fotografické rozlišení, jeho výška totiž s délkou panoramatu klesá. U maximálního 180° záběru (360° záběr jednoduše nevytvoříte) tak měla hotová fotografie rozměry 3 962×570 pixelů a datovou velikost 1 MB.

Praktické fotografie

Panorama – dvě různé expozice v protislunci

Klepněte pro větší obrázek
Panorama s měřením na tmavý objekt (park dole) 
Klepněte pro větší obrázek
Panorama s měřením na nejjasnější objekt – Slunce. Zde krásně vidíte, dynamický rozsah čipu a fungování expozimetru

Zamračené Brno

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Několik momentek – celý týden bohužel Brno opanovala inverze a mlha, fotky jsou tedy poněkud mdlé

Za jasného počasí

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek 

Klepněte pro větší obrázek
Za pěkného počasí je kresba lepší, hrozí ale zbytečné přepaly a špatná expozice (poslední snímek s tmavými auty)

Interiér

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Interiér a dole pak dva snímky s bleskem, kdy se použije příliš teplé nastavení vyvážení bílé a všechny fotky s bleskem tak mají příliš žlutý nádech – ve všech případech jsme použil automatické vyvážení bílé

 

Témata článku: Samsung, Recenze, Android, Galaxy, Nexus, Apple iPhone 3GS, Apple iPhone 3GS 16GB, Apple iPhone 3GS 32GB, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 4S, Apple iPhone 4S 16GB, Apple iPhone 4S 32GB, Apple iPhone 4S 64GB, Apple iPhone 5, Apple iPhone 5 32GB, Apple iPhone 5 64GB, Google Nexus One, Google Nexus S, HTC Desire, HTC Desire HD, Nokia Lumia 800, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Nexus, Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy S


Určitě si přečtěte

Jako dveře do budoucnosti! Xiaomi Mi Mix Alpha je ze všech stran obalený displejem

Jako dveře do budoucnosti! Xiaomi Mi Mix Alpha je ze všech stran obalený displejem

** Xiaomi dnes ukázalo, jak si představuje smartphone budoucnosti ** Displej je skoro všude, tělo je vyrobeno z titanu ** Focení obstarává trojitý snímač s hlavním 108MPx foťákem, pro focení selfie stačí telefon otočit zády k vám

Martin Chroust | 119

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

** Samsung se letos zaměřil na střední třídu, a my jsme otestovali další výsledek jeho snažení ** Galaxy A50 vás naláká na skvělý displej, velkou baterii a trojitý fotoaparát ** Plastová konstrukce nevadí, vůbec poprvé jsme si Samsungů vyzkoušeli optickou čtečku otisků prstů.

Martin Chroust | 27