Megarecenze: Samsung Galaxy Nexus a Android 4.0

Nový Nexus je prvním telefonem, který pohání Android 4 ICS. Co nového systém přináší a jak funguje na telefonu s HD rozlišením displeje?
Megarecenze: Samsung Galaxy Nexus a Android 4.0

Ať už je v nitru telefonu cokoliv, nakonec je nejdůležitější to, co svítí na obrazovce. Pojďme se tedy konečně podívat na samotný systém.

Telefon startuje od stisku tlačítka asi třicet sekund. Tentokrát se bootovací animace skutečně povedla a celých patnáct sekund budete sledovat divoce poletující pestrobarevné dlaždice. S Windows Phone 7 ale nemají nic společného.

Snímky obrazovky můžete dělat stisknutím kolébkového ovladače hlasitosti dolů a hlavního vypínače, nefunguje to ale na všech modelech Galaxy Nexus – možná jen na těch vývojářských s označením Galaxy Nexus (ENGINEERING). Druhou možností je nástroj ddms, který je součástí balíčku pro vývojáře Android SDK. V takovém případě ale budete muset nainstalovat USB ovladač pro konkrétní telefon. 

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Galaxy Nexus umí dělat snímky obrazovky

Pracovní plocha s pěti obrazovkami

Z výchozí domácí obrazovky jsem měl zpočátku docela smíšené pocity. Ačkoliv je telefon rozměrný a má vysoké rozlišení, přijde nejprve o 96 vertikálních pixelů, které odeberou virtuální tlačítka, a skoro stejný díl sebere také vyhledávací pole Googlu. Oproti předchozím verzím to totiž není widget, který v případě nedostatku místa prostě přesunete do koše, ale fixní součást plochy. Bude tam navždy – leda že si nainstalujete jiný desktop. Bohužel zatím ani jeden neumí využít ICS, takže byste v podstatě jen klesli na způsob používání starého Androidu. Z toho důvodu mě zatím neláká ani můj oblíbený a odtučněný Launcher Pro Plus.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Základní práce s plochou a zobrazení mřížky při přesunu ikon a widgetů

Co je na starých desktopech v nepořádku? Naprosto všechny předpokládají přítomnost hardwarového tlačítka pro menu, které tu ale není, čili se vedle těch virtuálních vykresli i jedno emulované pro kontextovou nabídku. A to není ono, protože se do spodního pruhu vizuálně prostě nehodí.

Zpět tedy k desktopu ICS. Nabízí pět virtuálních ploch a Google se už konečně inspiroval u ostatních desktopů a vedle tlačítka pro přístup k seznamu programů zobrazuje další čtyři libovolné ikony programů, které budou viditelné na všech plochách. Naštěstí nejsou nastavené natvrdo jako v předchozích verzích čistého Androidu, ale můžete si ji změnit.

Šachovnice programů

Jelikož zde chybí hardwarové menu, jistě vás napadne otázka, jak se asi uživatel dostane rychle k nastavení telefonu, ke správě widgetu a ostatně také tapety. Delší přidržení displeje zobrazí jen menu pro změnu tapety, za widgety totiž musíte stejně jako na Honeycombu do šachovnice nainstalovaných programů. Těmi se již neprochází ve vertikálním směru, ale horizontálně. Celé to skutečně vypadá skoro přesně jako na Honeycombu, jen je to v menším provedení. Šachovnice má dvě záložky pro programy a pro widgety, přičemž ty už se nevypisuji formou ikon, ale jako miniatury. Tedy opět Honeycomb. Když jich nainstalujete padesát, sice se v tom prakticky nevyznáte, protože na plochu telefonu se těch miniatur věru mnoho nevleze, zase ale uvidíte, jak budou v praxi vypadat. Aby to ale nebylo tak jednoduché, toto vše se týká optimalizovaných widgetů. Ty staré pro dvojkovou řadu Androidu se opět zobrazí formou ikony uprostřed prázdného rámečku, který bude alespoň napovídat, jaké má miniaplikace na plochu asi rozměry.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Ikony zástupců v šachovnici a miniatury widgetů, které můžete přesunout na některou z obrazovek

Z šachovnice můžete rychle přejít i do Android Marketu, jehož ikona je zafixovaná v pravém horním rohu.

A konfigurace Androidu? K ní se dostanete buď přes běžného zástupce na ploše, anebo z roletové nabídky. Škoda jen, že se Google nepoučil u Samsungu, LG a vlastně skoro všech výrobců s upraveným desktopem a nevložil do rolety i několik nejčastějších rychlých přepínačů (Wi-Fi, Bluetooth, zámek otočení, lampička aj.). Slíbené tlačítko pro vstup do konfigurace zde ale nechybí.

Historie programů

Při letmém používání si okamžitě všimnete ještě jedné novinky. ICS si z tabletové verze vypůjčil samostatné tlačítko pro vstup do historie programů. Tu už tedy nezobrazíte delším přidržením tlačítka Domů. Historie se nevypisuje jako seznam ikon programů, ale jako seznam miniatur posledních obrazovek. Ihned tedy vidíte, v jaké fázi jste aplikaci opustili. Na nový způsob si ale budete muset trošku zvyknout, leckdo v tom uvidí guláš a nad pestrobarevnou tapetou to nebude vypadat vůbec dobře.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Historie se nyní zobrazuje jako seznam až 19 miniatur

Jinak ale nový seznam nabízí samé výhody. Paměť nabídne prostor až pro devatenáct naposledy spuštěných programů. Starší programy se přepíšou, můžete jim v tom ale i pomoci „vyšoupnutím“ vybrané aplikace horizontálním tahem.

Klepněte pro větší obrázek
Docela přehledně se prochází historií i při natočení na šířku

Jelikož je mobilní „falešný“ multitasking dalším zdrojem častých omylů, jen pro jistotu uvedu na pravou míru, že seznam těchto programů je skutečně pouze historie naposledy spuštěných aplikací. Rozhodně to neznamená, že všechny tyto programy běží, jakmile totiž obrazovku telefonu překryjete jiným oknem, původní program se okamžitě uspí. Pokud jej v dohledné době opět neprobudíte, bude se zásobníkem historie posouvat stále hlouběji a hlouběji, až vypadne a jádro systému po čase program nadobro zastaví a definitivně uvolní jeho paměť. Skutečný multitasking se na Androidu uplatňuje zprostředkovaně přes tzv. služby, které běží stále na pozadí, i když je okno programu překryté. Tuto architekturu mají všechny ty populární hudební přehrávače na Android Marketu. Hudbu většinou nepřehrává samotné okno, ale právě služba na pozadí, kterou skrze okno pouze ovládáte. Když tedy okno programu překryjete jiným, přehrávání může zvesela pokračovat, i když vizuální část aplikace Android právě uspal. Služby, které zapomenou řídící aplikace vypnout, mohou Android stále vytěžovat na pozadí, proto občas koukněte do nastavení Androidu do položky aplikací a na záložku Spuštěné. Právě zde najdete seznam všech spuštěných služeb a můžete je elegantně jednu po druhé vypnout, aniž byste si museli z Android Marketu stahovat jakýkoliv Task Manager. Ten totiž zpravidla dělá úplně to samé.

Monitor mobilních dat

Poslední částí samotného systému je vedle plochy a šachovnice programů konfigurace Androidu. Ta v podstatě nabízí klasické menu, jen s designem tabletového Honeycombu a s několika novými položkami. Tou první je vestavěná aplikace pro sledování přenesených mobilních dat.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Monitor mobilních dat, nastavený limit pro upozornění a limit pro blokaci mobilního internetu

Je to v podstatě časová osa s vyznačenými týdny, ve které se vykresluje postupná kumulovaná internetová spotřeba. Nejsou to tedy sloupce, které by vám podle výšky napověděly, v jakém týdnu jste toho prodatovali nejvíce, ale je to v podstatě čára, která pořád roste. Tento kumulovaný pohled je velmi důležitý, Android totiž může provést malý odhad a graf prodlouží, abyste věděli, kolik megabajtů při současném tempu stáhnete do konce nastaveného období – typicky do konce měsíce. No a zároveň si do osy můžete nanést dva hlídací psy v podobě vodorovných čar. Pokud graf při svém postupném růstu překoná první, Android v roletové nabídce pouze zahlásí, že jste ve vybraném období dosáhli určitého množství stažených dat skrze mobilní síť. Pokud ovšem překonáte i druhou červenou čáru, Android pro jistotu vypne mobilní data.

Celé to vypadá docela pěkně, pokud ovšem nechcete nastavit limit dat na nějakou přesnou hodnotu – například pokud vyrazíte do zahraničí a budete chtít na datovém roamingu prosurfovat maximálně 5 MB. Podobné exaktní hodnoty totiž pomocí vodorovných čar nastavíte skutečně jen s tou největší trpělivostí a vytrénovanou motorikou vaší pravé ruky.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Největší žrouti mobilního internetu s možností blokace

Monitor ovšem neslouží pouze k nastavení limitů, ale také k pohledu na to, jaké programy toho ve vybraném období přenesly nejvíce. U každého takového programu se dozvíte, kolik dat přenesl v aktivní podobě, kdy byl zobrazený na obrazovce, a kolik toho stáhl na pozadí třeba jako nějaká skrytá služba. Tato data na pozadí pak budete moci u každého programu zablokovat. V takovém případě tedy bude program komunikovat s internetem na pozadí pouze v případě, že budete připojeni k Wi-Fi.

Sdílené úložiště bez mass storage?

Další velkou proměnou oproti dvojkovému Androidu je sjednocené úložiště. Galaxy Nexus je k dispozici ve dvou verzích 32 a 16 GB. Já mám momentálně k dispozici 16GB model, který si necelé 3GB izoluje pro systémové oddíly se samotným Androidem, další firmwary (Radio aj.) a cachovací oblast. Suma sumárum, pro vás jako uživatele zbyde nějakých 13,3 GB a to v celku. Do jednoho jediného oddílu se tedy instalují uživatelské aplikace, máte zde své vlastní složky s muzikou, DCIM s fotografiemi a tak dále. To má jednu velkou výhodu, Android vás už totiž nebude omezovat prostorem, který mohou pojmout aplikace. Pokud si klient Google+ nebo Music postahuje každý 300 MB, tak se nic neděje.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Aplikace, které něco stahují, mohou dosahovat obřích rozměrů. To už teď ale nevadí, používá se totiž jedno společné úložiště. Není rozdělené velikostí, ale právy k přístupu. V prohlížeči souborů tedy neuvidíte instalační data programů, ale jen ta veřejná, jak tomu bylo dříve (jako by to byla SD karta/externí úložiště).

Tedy vlastně až na jednou drobnost. S tímto přístupem je nemožné, aby ICS podporoval nízkoúrovňový protokol pro mass-storage, kdy se tato celá jedna paměť připojí jako disková jednotka. Počítač by totiž celou paměť blokoval a Android by se s tím nevyrovnal. Také by to mělo i svá bezpečnostní rizika. Místo toho tedy ICS používá komunikační protokoly MTP a PTP.V režimu MTP (Media Transfer Protocol) se telefon připojený k počítači tváří jako multimediální zařízení, na Windows vám tedy automaticky vyskočí v Media Playeru, zároveň ale pro systém zpřístupní veřejnou uživatelskou paměť (bez programů), jako by to byla klasická SD karta. Vše na Androidu bude i nadále fungovat a vy můžete zvesela kopírovat data.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Na Windows se Galaxy Nexus zobrazí v Průzkumníku, aniž byste museli jako dříve povolovat mass-storage. Samozřejmě můžete k datům přistupovat i z Total Commanderu a dalších cizích správců.

Windows si s protokolem MTP rozumí dlouhé roky, pro Mac OS X pak Google vydal speciální aplikaci Android File Transfer. S MTP si nakonec poradí i linuxové distribuce.

Jelikož se nejedná o vlastnost Galaxy Nexusu, ale o vlastnost celého čtyřkového Androidu, počítejte s tím, že takto to nyní bude fungovat u všech telefonů s tímto systémem. Klasický mass-storage bude k dispozici pouze u těch telefonů, které budou vedle interní paměti disponovat ještě slotem na microSD.

Můžete zvětšit písmo

Dále už je to klasický Android. Nečekejte tedy žádné změny v nastavení zvuku, baterie, synchronizace a dalších položek. Snad jen nabídka s nastavením obrazu nabízí novou možnost změny velikosti písma. Na výběr budete mít čtyři velikosti, změna se ale neprojeví všude. Některé aplikace mohou mít totiž písmo nastavené na přesnou pixelovou velikost a jeho změna by zcela rozbila proporce.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Nastavení velikosti písma
 
Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Některé další konfigurační nabídky

Témata článku: Samsung, Android, Recenze, Galaxy, Nexus, Apple iPhone 3GS, Apple iPhone 3GS 16GB, Apple iPhone 3GS 32GB, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 4S, Apple iPhone 4S 16GB, Apple iPhone 4S 32GB, Apple iPhone 4S 64GB, Apple iPhone 5, Apple iPhone 5 32GB, Apple iPhone 5 64GB, Google Nexus One, Google Nexus S, HTC Desire, HTC Desire HD, Nokia Lumia 800, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Nexus, Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy S


Určitě si přečtěte

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

** Mapy Googlu nabízí nespočet užitečných funkcí ** Vybrali jsme 24 těch méně známých a skrytých ** Využijete je na počítači i v mobilu

Computer časopis, Jiří Kuruc | 7

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 106

RECENZE: Xiaomi Mi 9 – absolutní špička s cenovkou vyšší střední třídy

RECENZE: Xiaomi Mi 9 – absolutní špička s cenovkou vyšší střední třídy

** Xiaomi Mi 9 má ambice dobýt ty nejvyšší příčky za polovinu ceny ** Vůbec poprvé (v rámci značky) tak přichazí s trojitým fotoaparátem ** Snapdragon 855 mu pak zajišťuje bezprecedentní výkon

Milan Měchura | 51