Megarecenze: Samsung Galaxy Nexus a Android 4.0

Nový Nexus je prvním telefonem, který pohání Android 4 ICS. Co nového systém přináší a jak funguje na telefonu s HD rozlišením displeje?
Megarecenze: Samsung Galaxy Nexus a Android 4.0

Oproti dvojkové řadě Androidu prošel webový prohlížeč skutečně velkou modernizací. Už umí synchronizovat záložky z desktopového Chromu (a na rozdíl od Honeycombu to funguje spolehlivě). Přímo v kontextové nabídce prohlížeče najdete také možnost pro načtení stránky v desktopové podobě bez jakékoliv optimalizace pro mobil. Javascriptový engine V8 by měl být mnohonásobně rychlejší, jádro podporuje vykreslování CSS3 transformací a také offline režim, kdy si libovolnou stránku stáhnete k pozdějšímu přečtení. Tak trochu to připomíná Read it later.

Prohlížeč má také funkci anonymního režimu, kdy se nebudou ukládat cookies, umí rychle vyplňovat formuláře (v nastavení si vyplníte jednoduchou šablonu), můžete změnit jeho výchozí webový vyhledávač a zrychlit práci s vyhledávačem povolením předběžného načítání výsledků, než na některý z nich klepnete.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Miniatury otevřených panelů, web, kontextová nabídka a oblíbené stránky. Android 4 má ale místy podivnou lokalizaci. Navigace vpřed (opak vzad) je totiž přeložená jako „Předat dál“ – koukněte se na kontextovou nabídku na obrázku.

Nicméně tou nejdůležitější věcí je jiný způsob vykreslování stránky na displej než na předchozích Androidech. Honeycomb a ICS používá dlaždicové vykreslování, které vzdáleně připomíná třeba práci s mapovým portálem, kde se postupně načítají dlaždice rozřezané mapy a je to relativně rychlé. V prohlížeči to také může fungovat, webová stránka je totiž zpravidla dlouhá „nudle“ a principiálně se tedy chová podobně. Tento systém používá také iOS.

Funguje to! Posouvání i komplikované stránky je velmi jemné a při srovnání s iPhonem 4S jsem nenašel jediný rozdíl – snad jen v různě nastavené rychlosti posouvání. Tímto testem tedy telefon prošel. Jak jsem už ale napsal v úvodu, není to ani tak dáno nějakou lepší akcelerací, jako spíše optimalizací a jiným technologickým postupem. Ačkoliv je tedy Galaxy Nexus papírově slabší hráč než třeba jeho dvojče Galaxy S2, jeho uživatelské rozhraní včetně prohlížeče má kratší odezvy bez zbytečných prostojů. Vývojářský tým Androidu se tedy i v tomto případě snažil dodržet pravidlo 60 fps, i když to je u displeje s tak ohromným rozlišením skutečně oříšek.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Synchronizované záložky z počítače, historie, uložené stránky (zobrazí se v původní podobě, ale bez potřeby internetu) a nakonec rychlé ovládání pomocí gesta při okraji obrazovky

A úplně na závěr, Roboto vypadá velmi dobře i na webu a je čitelné. Nejsem si sice zcela jistý, jak bude vypadat na displejích s menší pixelovou hustotou – je docela možné, že na běžném WVGA rozlišení 480×800 pixelů na 4” displeji už bude možná trošku deformované, ale pokud se stane HD rozlišení standardem i pro příští icecreamové modely, tak se vše vyřeší.

Klepněte pro větší obrázek
Vestavěný prohlížeč získá v testu podpory HTML5 (HTML5test.com) 230 bodů z 450 možných. Jen pro srovnání vestavěný prohlížeč na Androidu 2.3 získá 177 bodů, desktopový IE9 získá 141 bodů a desktopový Chrome 343 bodů. Prohlížeč má tedy ještě rezervy, zvláště v podpoře tagu <video> a <audio> nebo třeba WebGL, uvážíte-li ale, že to je přeci jen mobilní prohlížeč, je na tom velmi dobře.

Na vývojářském modelu byl sice předinstalovaný Flash Player pro testovací účely, když jsem ho ale odinstaloval, už jsem se k němu nemohl vrátit, Android Market mi ho totiž nenašel. Je složité odhadovat, jak to bude s mobilním Flashem v budoucnosti, když jej Adobe fakticky pohřbil, a jestli bude plně optimalizovaný a k dispozici i pro ICS.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
ICS disponuje i hromadou nástrojů pro surfaře se špatným zrakem včetně černobílého režimu

Textová komunikace jako za stara

Na textové komunikaci se oproti starým verzím systému nic nezměnilo. Aplikace pro SMS, Gmail a poštovní klient mají samozřejmě trošku upravený design a namísto starého hardwarového menu používaní proužek Action bar a kontextovou nabídku, která vypadá přirozeně (vertikální pruh jako na počítači), nicméně funkčně jsou to v podstatě identické programy jako na Androidu 2.3.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek 
Gmail a nová zpráva, na posledních dvou snímcích pak POP/IMAP/Exchange poštovní klient

Pošťák hledá zprávy i na serveru IMAP/Exchange

Jedna drobnost by se ale přeci jen našla. Oproti staršímu Androidu umí poštovní klient vyhledávat i tu poštu, kterou nemáte synchronizovanou v klientu a leží ladem na serveru. Týká se to účtů Exchange a IMAP, aplikace pro Gmail to totiž umí odjakživa. Pokud si tedy budete synchronizovat třeba jen posledních 14 dnů, ten zbytek bude při internetovém připojení dohledatelný. Stačí v aplikaci klepnout na lupu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
I když budete synchronizovat třeba jen poslední týden, najdete i starší zprávu na serveru

Drobných kosmetických změn se dočkal také kalendář, který nyní umí zobrazovat čísla týdnů a obsahuje fulltextový vyhledávač.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Kalendář a GTalk s podporou videokonference

Témata článku: Samsung, Android, Recenze, Galaxy, Nexus, Apple iPhone 3GS, Apple iPhone 3GS 16GB, Apple iPhone 3GS 32GB, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 4S, Apple iPhone 4S 16GB, Apple iPhone 4S 32GB, Apple iPhone 4S 64GB, Apple iPhone 5, Apple iPhone 5 32GB, Apple iPhone 5 64GB, Google Nexus One, Google Nexus S, HTC Desire, HTC Desire HD, Nokia Lumia 800, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Nexus, Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy S


Určitě si přečtěte