MegaSIM & W-SIM: SIM karty budou umět víc

SIM karta zná každý, někteří jich mají hned několik. Víte ale co je MegaSIM, nebo W-SIM? Stojí tyto technologie za pozornost?

SIM karta, jak ji známe v našich končinách, je malý plastový pětiúhelník s mikroprocesorem a paměťovým čipem. Naše telefony se díky ní mohou přihlásit do příslušné sítě s unikátním telefonním číslem. Á, ano, ještě dnes se někdy hodí její omezená paměť na kontakty a SMS. Vrcholem toho, co naše SIMky dokáží, je aplikace SIM toolkit, případně zabezpečená bankovní aplikace. Víc od karet SIM nečekejme. Tedy alespoň v našich končinách a v přítomnosti.

TIP:chcete dopodrobna vědět, jak SIMky komunikují s mobilem a se sítí? Jak fungují a co skrývají uvnitř? Pak si přečtěte TENTO článek.

Potomek SIM a MMC

Těsně za hranicemi všedních evropských dní je karta zvaná MegaSIM. S tímto pojmem jsme se mohli setkat například při představení poslední velké várky nových Motorol. O co jde? Na pohled standardní SIM, duše mobilů druhé i třetí generace. Přibylo jen několik kontaktů a jako bonus až 1GB úložného prostoru pro uživatelská data (obyčejné SIM mají pro kontakty, SMS a aplikace prostor 16 až 64kB). Spojení s integrovanou pamětí probíhá přes stejný protokol, jakým komunikují MMC karty (MMC 4.1 Mass Storage). Řečí marketingových kouzelníků: na MegaSIM můžete ukládat desítky oblíbených hudebních souborů a stovky pestrobarevných fotografií.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
MegaSIM dostala několik kontaktů navíc

Má však tato technologie natolik růžovou budoucnost? Je zde hned několik háčků. Vize MegaSIM se chytli zavedení výrobci paměťových karet, kteří jsou zvyklí na svou širokou distribuční síť. MegaSIM je však pořád ještě SIM kartou a jejich distribuci téměř výhradně zajišťují mobilní operátoři. Dohoda obou uvedených stran jistě není nemožná, ale už představuje problém. Operátor může za poplatek nabídnout výměnu obyčejné SIM za MegaSIM, ale tím komplikace nekončí. Kde je kompatibilita takové „paměťovky“ se čtečkami? Dáte v případě nouze MegaSIM do vašeho fotoaparátu, abyste mohli pořídit další obrázky? S redukcí možná ano, ale jak dlouho jste ochotni být bez spojení? SIM je přece ve foťáku…

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
MegaSIM podporují například Motorola Slvr L9...
Klepněte pro větší obrázek 
...nebo LG U830

Zjednodušení konstrukce telefonů by teoreticky mohlo snížit výslednou cenu telefonů. Bude ale tento argument stačit na zavedené univerzální paměťové karty? MegaSIM je samozřejmě možné vložit do každého telefonu, ale nadstandardních funkcí využijí pouze vybrané modely. Tím se však dostáváme do začarovaného kruhu. Bude dost takových telefonů, které umožní život technologie MegaSIM?

Vzdálený příbuzný z Japonských ostrovů

Další formule, která obsahuje povědomou trojici písmen je W-SIM. Průkopníkem je Japonský operátor WillCom (odtud také zkratka W-SIM =Willcom SIM) a jména spolupracujících společností naznačují, že nepůjde o nic malého: Casio, Kyocera, Sanyo, Toshiba, Fujitsu, nebo dokonce IBM, Microsoft a Apple.

Od standardní SIM je tato technologie na míle daleko. Vedle standardních funkcí přebírá W-SIM od telefonu základní komunikační funkce. Sama se stává komunikační jednotkou, ne však zcela samostatnou. Slouží jako komunikační modul pro podporovaná PDA, Ultra Mobile PC a přes PCMCIA nebo USB rozhraní také pro notebooky. W-SIM si můžeme představit, jako miniaturizovanou datovou kartu. Obsahuje čip SIM (včetně paměti na kontakty a SMS), vysílač/přijímač a anténu, tedy vše nutné pro bezdrátové spojení se sítí.

Klepněte pro větší obrázek
Konkrétní prodávaný W-SIM modul typizovaný pro šachty mobilních komunikátorů měří 25,6 × 42,0 × 4 mm (srovnejte se standardní SIM: 25 × 15 × 0,76 mm)
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
První na trhu dostupný W-SIM modem pro PC/Mac se připojuje přes USB

Když jsem o MegaSIM napsal, že je hned za hranicemi, o W-SIM musím říci, že je mnohem dále. Alespoň geograficky. První přístroje s podporou W-SIM jsou na trhu v Japonsku, Taiwanu a Thajsku. Zatím pouze tam tyto moduly fungují. Pokud se ale jejich provoz osvědčí, nebude problém vyrobit modifikace pro u nás používané GSM (GPRS, EDGE) a 3G (UMTS, HSDPA, CDMA a další).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
W-SIM podporuje například jinak nekomunikující Sharp W-Zero3...
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
...nebo „TT“ (WS001IN)
Diskuze (17) Další článek: KillerApp aneb Google odhaluje svoje know-how

Témata článku: Ostatní, Motorola Slvr L9, Mega, Kouzelník, SIM, Karta


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34