Mercedes-Benz testoval LTE přímo za jízdy

Máte doma internetovou přípojku o rychlosti 25 Mb/s? V budoucnosti ji možná budete mít i v autě. Postarají se o to Mercedes-Benz a Nokia Siemens.
Mercedes-Benz testoval LTE přímo za jízdy

Luxusní vozidla německé automobilky budou už brzy disponovat možností vysokorychlostního připojení k internetu. Novinka bude představena ještě letos na podzim pod jménem myCOMAND.

TIP: článek vyšel také ve slovenštině na MobilMania.sk

LTE v autě

První test systému se uskutečnil na mnichovské dráze v automobilu Mercedes-Benz třídy S. Podle slov zástupců automobilky vše proběhlo bez nejmenších problémů. Co se týče technologie, konkrétně se jednalo o LTE dodanou společností Nokia Siemens.

V testovacím voze byl integrovaný modem, který umožnil příjem signálu. Nejde ale o žádný experimentální prototyp, nýbrž o plnohodnotně zabudované zařízení, které nijak nenarušilo design interiéru. Součástí testu byla také zkouška tzv. handover, tedy předání modemu mezi sousednímu buňkami sítě bez přerušení spojení. Při testu se podařilo dosáhnout stabilních přenosových rychlostí na úrovni 25 Mb/s pro download a 5 Mb/s pro upload.

TIP: Alcatel-Lucent: LTE vyvíjíme v Bratislavě

Podobného testu, který rovněž v Německu realizoval T-Mobile ještě minulý rok, jsme se měli možnost zúčastnit. V testovaném vozidle byl integrovaný experimentální modem a v tomto případě se podařilo přenášet data rychlostí až 50 Mb/s.

Výhody permanentního spojení

Systém myCOMAND umožní svým majitelům okamžitou aktualizaci softwaru hned po startu vozidla. Internet na palubě automobilu přinese širokou paletu možností. Oblíbenou vymožeností každého cestovatele se určitě stane funkce World Radio, tedy možnost poslouchat rádio prostřednictvím internetu. Přes protokol VoIP bude možné telefonovat nebo posílat textové zprávy bez poplatku. Samozřejmou součástí vybavení je internetový prohlížeč a navigační systém s aktuálním náhledem na dopravní situaci.

Další praktickou novinkou bude Trip Assist – vyhledávač míst v nejbližším okolí. Zařízení vám například zobrazí nabídku hotelů v konkrétní lokalitě a vy si budete moci okamžitě zarezervovat pokoj. Podobně by měl fungovat i výběr nejvýhodnější čerpací stanice a také v tomto případě budou všechny údaje aktualizované v reálném čase z internetu.

Podle dostupných obrázků má rozhraní přitažlivý vzhled a manipulace s ním má být podle slov představitelů značky intuitivní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Uživatelské prostředí myCOMMAND

LTE je výhodou i problémem

Jmenované služby jsou ale bytostně závislé na stabilním připojení na internet. A to je problém. LTE totižto není technologií se souvislým pokrytím území a s největší pravděpodobností ještě alespoň dekádu nebude (tou zůstane klasické GSM). LTE bude využívané jako samostatná datová technologie ve vybraných lokalitách, tedy tak, jak to dnes známe u 3G/HSDPA. Dostupnost signálu LTE bude v méně urbanizovaných oblastech i po několika letech od začátku komerčního provozu minimální. To pochopitelně sníží praktický užitek celého systému.

Na druhou stranu největší pomoc by systém myCOMMAND znamenal rovněž ve městech a oblastech s hustějším osídlením a nic tak není beznadějné…

TIP: LTE přichází, známe první detaily

Výrobce nezveřejnil, zda bude integrovaný modem duální a bude podporovat i pásma sítí 3G, ale dá se to předpokládat. Podporu 2G naopak nečekejme, protože rychlost těchto datových služeb je pro tuto aplikaci naprosto nedostatečná.

Časem by se s tímto systémem měla spojit i možnost ovládání hlasem při zadávaní konkrétních příkazů. Více o fungovaní systému myCOMMAND napoví propagační video výrobce.

Navzdory tomu, že automobilový a telekomunikační průmysl byli rozdíllné jako den a noc, budoucnost patří společným projektům. Už teď je jasné, že auta, ale i uživatelé budoucnosti budou vyžadovat stabilní internetové připojení. Mercedes-Benz představil zajímavý systém s podporou sítí LTE, jehož reálné využití je sice zatím minimální, naznačil ale, jakým směrem se celý automobilový průmysl vydá.

Témata článku: LTE, Technologie, Společný projekt, Integrovaný modem, Propagační video, Mercedes

Určitě si přečtěte

RedBull DR.One: Podívejte se na zběsilý průlet ze závodu dronů. Nechybí plameny, voda, ani diváci v síti

RedBull DR.One: Podívejte se na zběsilý průlet ze závodu dronů. Nechybí plameny, voda, ani diváci v síti

** Akcelerace závodního dronu je zdrcující: 0 - 150 km/h pod sekundu. ** Na trati číhá sprcha, oheň i větrné dělo. ** Pilot řídí prostřednictvím brýlí, které berou obraz z palubní kamery.

Dnes | Kůžel Filip

Apple iPhone 8: každoroční upgrade ve stejném těle [recenze]

Apple iPhone 8: každoroční upgrade ve stejném těle [recenze]

** Tělo je prakticky stejné, až na skleněná záda ** Procesor je bestie, Apple předběhl konkurenci na řádný kus ** S designem si výrobce moc hlavu nelámal

Včera | Michlovský Jakub | 57

Skládací mobil od ZTE nás neuchvátil. Naštěstí přijdou lepší

Skládací mobil od ZTE nás neuchvátil. Naštěstí přijdou lepší

** Skládací telefony jsou budoucnost, ne přítomnost. ** Co a kdy ukáže Samsung, Lenovo, nebo dokonce Apple? ** Chceme vůbec skládací mobil? Ten od ZTE nás o tom nepřesvědčil.

Včera | Kůžel Filip, Láska Jan | 4

Drone Aevena je vaše domácí ostraha. Létá bytem a posílá vám video do aplikace

Drone Aevena je vaše domácí ostraha. Létá bytem a posílá vám video do aplikace

** Nemáte psa? Domácnost vám dokáže ohlídat i nový dron ** Využívá k tomu mj. trojici 4K kamer nebo hloubkovou 3D kameru ** K dostání však bude až příští rok a nebude zrovna za hubičku

21.  10.  2017 | Měchura Milan | 1

Konektivita na cestách. Chceme spolehlivé LTE, ne Wi-Fi ostrůvky

Konektivita na cestách. Chceme spolehlivé LTE, ne Wi-Fi ostrůvky

** Operátoři připravují LTE pro metro včetně tunelů. ** Najednou nás dopravní podnik překvapí Wi-Fi sítí v 6 stanicích. ** Najdou se výjimky, ale jinak je to s konektivitou na cestách bída.

21.  10.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 7