Měření sítí aneb má Eurotel pravdu?

Již v sobotu jste si mohli na MobilMánii přečíst vyjádření Eurotelu k výsledkům nezávislého měření provedeného lidmi z brněnského VUT. Nyní vám přinášíme názory těch, kteří toto měření sami prováděli.
Měření sítí aneb má Eurotel pravdu?

Jeden z aktérů nezávislého měření českých mobilních sítí - Dalimil Gala - nám ke zprávě Eurotelu řekl svůj názor. Přinášíme vám jej v nezkrácené podobě.

Poznámka: tučně jsou citace vyjádření Eurotelu, kurzívou názory pana Galy.

Klepněte pro větší obrázekPočet měření proběhlo na velmi malém vzorku (cca 500 pokusů). Při tak malém počtu vzorků je statistická chyba v řádu 2,5 %, což může výsledky zcela změnit. Eurotel při měření stejných hodnot provádí měsíčně 12 000 pokusů jen ve městech.

To je pravda. Jdou tady proti sobě dva parametry. Délka hovoru a počet hovorů. Čím větší je délka hovoru, tím jich lze méně naměřit. Volbou větší délky hovoru jsem chtěl postihnout známé problémy s padáním hovoru v síti Paegas při handoveru. Čím delší je hovor, tím se zvyšuje pravděpodobnost handoveru.

Každý operátor byl měřen jiným počtem pokusů, což je jednoduchý nástroj jak zkreslit výsledky.

Telefony pro všechny sítě měly nastaveny stejné parametry. Nelze zajistit stejný počet hovorů u všech sítí. Pokud bychom po pádu hovoru čekali do konce intervalu měření jednoho hovoru (210s),  byly by v měření mezery. Ty už se projevily stejně, protože pokud po pádu hovoru zbývalo do konce intervalu  měření méně než 40s, nevytáčel se nový hovor, ale čekalo se na konec
intervalu.

Místo měření: Při tak malém počtu pokusů (viz výše) je místo měření kritické pro určení výsledku. Kdo určoval místo, kde se bude měřit?

Trasy jsem určoval já.

Délka hovoru: Vetšina operátoru používá pro měření 90-vteřinové hovory, protože naprostá vetšina hovoru uživatelů GSM volá okolo 1,5 minuty. Pokud se prodlouží měření na 210 vterin, výsledky jsou jiné a neodpovídají požadavkum a zkušenostem naprosté vetšiny uživatelů GSM.

Nevím, co to znamená naprostá většina. Je to 51, 75, nebo 99% uživatelů případné hovoru? 210 sekund bylo určeno, aby se zvýraznil vliv handoveru. Všechny sítě měly stejné podmínky. Srovnávali jsme sítě mezi sebou, ne měření při 90 s trvajícich hovorech s měřeními při 210 s hovorech. Co se týče zkušenosti uživatelů - této námitce příliš nerozumím. Můžete třeba udělat anketu, jestli lidem nevadí, když jim hovor padne po třetí provolaní minutě. Náš názor byl, že to vadí při jakkoli dlouhém hovoru.

Měřící zařízení: Telefony Sagem  OT 75 

Problémy s telefony Sagem OT 75 v síti Eurotel nám v době měření nebyly známy a bylo to jediné vybavení, které jsme měli k dispozici. Je zvláštní, že je možné prodávat telefony, ktere nesplňují normy. Pokud je to pravda, nedá se proti tomu nic namitat. Vyřazenim hovorů v síti Eurotel by se přispělo k nestejnemu počtu hovorů v jednotlivých sítích. Navíc by byly v měření další mezery.

Závěrem můžu řící jen tolik, že všechny sítě vyšly v absoultních hodnotách navazování a udržení spojení špatně, a to včetně Paegasu. My jsme však měli za úkol porovnat je mezi sebou, ne s ideálním stavem.

 

Témata článku: Operátoři, Ostatní, EU, Euro, Měření, Síť, Statistická chyba

Určitě si přečtěte

Roaming už padnul, teď se EU zaměří na předražené volání do zahraničí

Roaming už padnul, teď se EU zaměří na předražené volání do zahraničí

** V roamingu konečně využíváme služby za domácí ceny ** EU se chce nyní zaměřit na drahé volání z domova za hranice ** Jde o další škodlivou regulaci EU? Nebo není jiná cesta?

3.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 44

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

** Když EU rušila roaming, šla přes mrtvoly ** Tou největší jsou virtuální operátoři ** Vlastně je překvapivé, že už nepadají jeden po druhém

12.  8.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan

Za domácí ceny můžete volat i v Karibiku. Podívejte se na turistické ráje, které patří do EU

Za domácí ceny můžete volat i v Karibiku. Podívejte se na turistické ráje, které patří do EU

** I velmi atraktivní kousky Afriky, jižní Ameriky a Karibiku patří do EU ** To znamená, že i odtud voláte za domácí ceny ** Martinik, Madeira, Guadeloupe, Azory, Kanáry a další

4.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 24