Meteobulvár: za zabité Rusy mohou mobily

V zemi kde včera znamená zítra zažívají horké léto plné bouřek. Blesky usmrtily už tucet lidí, mohou za to mobily?
Meteobulvár: za zabité Rusy mohou mobily

Matička Rus je velká zem, největší na světě. Obývá ji 142 milionů lidí a tak se občas stane, že si přírodní živly v takto velké zemi, deváté nejlidnatější, vyberou svou oběť. Pravda, sem tam se o tom kvůli odlehlosti některých osad nikdo krom místních nedozví, ale najdou se i případy, které vyvolávají velkou pozornost. Jako například tucet lidí, jež během čtrnácti červencových dnů zemřelo v důsledku zásahu bleskem. To se samozřejmě občas stane všude, i když pravděpodobnost, že vás ve volné přírodě zasáhne blesk je prý menší než jedna k milionu. Kurióznější na těchto případech je skutečnost, že ruské úřady vidí příčinu v narůstajícím používání elektronických „hraček“, jako jsou například mobilní telefony.

Tak například ve středu 16. července ve tři hodiny středoevropského času zabíjely blesky v městě Neftekamsk 800 kilometrů východně od Moskvy. Blesk usmrtil trojici mladých lidí opalujících se v horkém dni na břehu řeky Kama, což je jeden z největších ruských toků a oblíbené místo, kde tamější obyvatelé tráví svůj volný čas. Jeden ze svědků, šestadvacetiletá Marina Sadykova vypověděla, že bouře se přihnala velice rychle a když si lidé začali balit své věci, uhodil blesk do šestnáctileté dívenky telefonující z mobilu. Další dvě oběti, chlapce ve věku 14 a 15 let našli ležet mrtvé na pláži, když se bouře přehnala a šest dalších lidí bylo kvůli vysokému krevnímu tlaku a srdečním poruchám hospitalizováno. Svědkyně dále uvedla, že viděla jen nenadálý ostrý oslepující záblesk světla, který při úderu zvedl písek do sedmimetrové výšky. Zda byly všechny tři oběti při úderu blesku pohromadě ruská média neuvedla.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Neftekamsk, potažmo celé Baškirsko patří k rizikovým bouřkovým oblastem • blýskání nad Moskvou

Odborníci tvrdí, že hlavní příčinou neštěstí byl mokrý písek, na kterém lidé odpočívali. Jak známo, voda je dobrý vodič elektrického proudu, svou roli ale podle nich sehrál i samotný mobilní telefon, který při telefonování vyzařuje elektromagnetické pole a sám tak blesky přitahuje. Jedním dechem ale dodávají, že lidé se chovají neopatrně a schovávají se v přírodě pod stromy. Mimo jiné také radí vypnout elektrické spotřebiče a nepoužívat mobilní telefony. Vyhýbat se kopcům, otevřeným prostranstvím a nepřibližovat se k objektům ze železa. Při jízdě autem zavřít okna, vypnout rádio, zastavit a nevystupovat. Výše uvedený případ totiž není ojedinělý a v letošním horkém ruském létě nebezpečí opravu hrozí, což dokazuje i následující video.


Tamější počasí zaznamenali reportéři serveru LiveLeak • starší ročníky vládnoucí ruštinou si krom videa vychutnají i audio

Mezi další oběti patří žena, matka pětiměsíčního chlapce, která byla dle policejní zprávy nalezena mrtvá s roztaveným mobilním telefonem v ruce. Místní média přinesla informace o podobných případech napříč celým centrálním Ruskem včetně smrti desetiletého chlapce, který telefonoval za jízdy na kole a staršího farmáře zabitého na jeho bramborovém poli. Leonid Tarkov z observace FOBOS se zabývá studiem počasí a říká, že nárůst obětí úderu blesku může mít souvislost s nárůstem používání přenosných elektronických přístrojů, jako jsou hudební přehrávače nebo právě mobilní telefony. „Ty věcičky vydávají elektromagnetické pole“, říká a dodává: „To z nich v podstatě dělá vodiče, blesky jsou takovými věcmi často přitahovány a výsledek bývá smrtící“.

Hypotéza, že blesky jsou přitahovány slabým elektromagnetickým polem výše uvedených přístrojů, odmítá většina vědců, přesto je zde důkaz, že pravděpodobnost zabití zásahem blesku je mnohem vyšší u osoby nosící předmět z kovu. Dalším a mnohem významnějším faktorem, na který upozorňuje i Tarkov je nezvykle vysoký počet bouří, jež toto léto zasáhl jeho domovinu. Podle naměřených údajů je například Moskva 139 % nad dlouhodobým červencovým srážkovým průměrem, čemuž přispěla i zuřivá bouře ze středy šestnáctého, během níž spadlo 51 milimetrů srážek, tedy zhruba 50 litrů na metr čtvereční. Letošní bouřky vůbec v Rusku napáchaly hodně škod, hlavně v jeho centrální části, kde zanechaly mnoho domácností bez vody a elektrické energie, blesky také zapálily a zničily množství domů.

Problémy ale byly i v hlavním městě, kde velké přívaly vody zastavily dopravu a to nejen tu automobilovou. Kvůli výpadkům proudu nejezdily tramvaje a tucty otrávených cestujících zůstaly na dlouhé hodiny viset na moskevském letišti. Dle Tarkova vyvolává bouřkové počasí ohromná tlaková výše, která se usadila v centrálním regionu přinášející nejprve vlhké severoatlantické větry a o několik hodin později subtropická vedra. Prý se tak děje jednou za pět až sedm let a podobné počasí v Rusku už nějaký ten rok nepamatují. A co se týče souvislosti mezi telefonováním a úderem blesku, tak názor nechť si udělá každý sám. Pravdou asi bude, že výše uvedení lidé si svou neopatrností spojenou s telefonováním příliš nepomohli, nicméně na vině budou z větší části další porušená pravidla bezpečnosti.

Zdroj: Pravda, CNN

Diskuze (5) Další článek: Hry pro Windows Mobile zdarma

Témata článku: Ostatní, Oblíbené místo, Zabití, Naměřený údaj, Moskva, Mobil, Bouře, Vysoký počet


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80