Microsoft bere mobily útokem

Microsoft hodlá zaplnit prázdné místo mezi dnešními telefony a telefony třetí generace. Přístroje nebude vyrábět sám, zavedeným výrobcům nabízí své operační systémy Pocket PC Phone Edition a Smartphone 2002. Jak si na této cestě vede a kdy se dočkáme prvních zajímavých výrobků?
Microsoft bere mobily útokem

Co si budeme povídat, dnešní klasické GSM mobilní telefony už nemají mnoho prostoru pro zlepšování a tvořivosti výrobců klade mez i sama síť GSM. Na UMTS si pravda ještě hodnou chvíli počkáme, a tak se vytváří prostor pro nové přístroje často označované jako mobilní telefony 2,5 generace. Potenciál tohoto zatím jen slabě obsazeného trhu si uvědomil Microsoft už před mnoha měsíci a začal vytvářet speciální operační systém, který by vměstnal výhody kapesních počítačů do zařízení velikosti mobilního telefonu.

Mobil v PDA nebo PDA v mobilu?

Klepněte pro větší obrázekJiž dnes se setkáváme s komunikátory, což jsou spíše kapesní počítače s mobilním telefonem, než mobilní telefon se schopnostmi kapesního počítače (můžeme jmenovat Sagem WA 3050, Siemens SX45, Trium Mondo a další). Tyto zařízení mají na jednu stranu velkou výhodu - jsou plnohodnotná PDA s pohodlným ovládáním a ohromnými možnostmi. I zde chce Microsoft ukousnout kousek koláče a to vylepšenou platformou Pocket PC 2002 Phone Edition. PDA na tomto operačním systému jsou také nazývána XDA. Jednou z vlaštovek je zajímavý počin od O2, tento přístroj má být uveden na trh už v tomto měsíci.

Velkou nevýhodou těchto zařízení jsou však rozměry. Přece jen nosit u ucha tlustou cihličku, není to pravé ořechové. Právě tento nedostatek by měla vyřešit nová generace mobilních telefonů založených na platformě Smartphone 2002. Ta bude slučovat malé rozměry spolu s výhodami kapesních počítačů (hlavně PIM aplikace a grafické prostředí). Možnosti komunikace se opírají zásadně o GPRS, komunikátor bude obsahovat e-mailový klient, prohlížeč internetových stránek, IRC klient (zřejmě Messenger) a samozřejmě podporu multimédií (přehrávání hudby i videosekvencí). Důležitým faktorem bude ergonomie ovládání i celková jednoduchost operačního systému.

Společenstvo Microsoftu

Jak jsem se již zmínil, Microsoft dodává jen operační systém a všechno ostatní si výrobci zařizují sami. Své dva produkty Smartphone 2002 a Pocket PC 2002 Phone Edition nabízí Microsoft na všechny strany a úspěchy se dostavují. Spolupráce je jistá u giganta Texas Instruments (jeho vizi “chytrého telefonu” vidíte na obrázku), dále se společností Compal Communications, High Tech Computer Corporation, Sendo a několika dalšími výrobci méně zvučného jména. Posledním úspěchem je spolupráce s TLC Mobile. Ta zaznamenala za poslední rok několikanásobný nárůst prodeje svých přístrojů na Čínském trhu, který je, jak známo, momentálně jedním z největších a nejperspektivnějších trhů na světě.

Klepněte pro větší obrázek

TLC Mobile hodlá vyrábět nejen mobilní zařízení na platformě Smartphone, ale i kapesní počítače založených na operačním systému Pocket PC Phone Edition. President TLC Mobile Wan Mingjian si od spolupráce se softwarovým gigantem slibuje růst společnosti: „Toto spojení nám umožní splnit naši vizi dostat se během tří až pěti let mezi pět největších světových výrobců multimediálních mobilních zařízení.“ Odvážná slova, nemyslíte? TLC však hodlá tvrdě prosadit obchodní politiku přímého prodeje přístrojů mobilním operátorům. To je bezesporu důležitý krok, i v naší zemi platí, že se drtivá většina mobilních telefonů prodá právě prostřednictvím operátorů mobilních sítí.

Kdy se dočkáme?

TLC Mobile slibuje uvedení prvních XDA na platformě Pocket PC Phone Edition již ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku, mobilní telefony s OS Smartphone budou následovat až ve druhém čtvrtletí roku příštího. Tento vývoj je pochopitelný, zatímco kapesní počítače s mobilním telefonem už nějaký měsíc můžeme používat, nové mobilní telefony s operačním systémem Microsoftu však na trhu zatím nenajdeme. Nechejme se tedy překvapit, jak se Microsoftu nástup na „mobilní“ trh povede.

Témata článku: Microsoft, Microsoft

25 komentářů

Nejnovější komentáře

  • franta 28. 5. 2002 14:10:49
    no podle testu v nemeckem Connectu vydrzi prave barevne Clie podle typu...
  • Michal Timofejev 25. 5. 2002 19:33:39

    Ten si budeš muset za chvíli koupit na každej telefon. Od tý doby, co...

  • Michal Timofejev 25. 5. 2002 19:30:41

    To je právě to dilema. Mě jsou sice oba nápady (smartphone a pda s GSM...

Určitě si přečtěte

Microsoft chce vládnout A.I. Umělou inteligenci by potřebovaly hlavně Windows 10

Microsoft chce vládnout A.I. Umělou inteligenci by potřebovaly hlavně Windows 10

** Microsoft upravil svoji letitou vizi ** Místo mobile-first to má být AI-first ** Inteligenci by potřebovaly hlavně Desítky

12.  8.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 1

Desítky jsou nejbezpečnější systém, ale Microsoft nestíhá

Desítky jsou nejbezpečnější systém, ale Microsoft nestíhá

** Desítky jsou nejbezpečnější systém Microsoftu ** V zámoří se daří i jeho Bingu ** Jenže firma stejně nestíhá a ruší dřívější sliby

8.  7.  2017 | Čížek Jakub | 9

Windows XP patří do koše! Ne na počítač připojený do internetu

Windows XP patří do koše! Ne na počítač připojený do internetu

** Windows XP patří do koše ** Microsoft ale pořád vydává aktualizace, což je chyba ** Podpora přitom skončila už před lety

17.  6.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 17

Microsoft má problém. Kaspersky si na něj stěžuje u Evropské komise

Microsoft má problém. Kaspersky si na něj stěžuje u Evropské komise

** Kaspersky si stěžuje v Evropě ** Nelíbí se mu antivirus od Microsoftu ** Ten je totiž součástí Windows 10

10.  6.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 8


komerční sdělení

Komerční sdělení