Microsoft bere mobily útokem

Microsoft hodlá zaplnit prázdné místo mezi dnešními telefony a telefony třetí generace. Přístroje nebude vyrábět sám, zavedeným výrobcům nabízí své operační systémy Pocket PC Phone Edition a Smartphone 2002. Jak si na této cestě vede a kdy se dočkáme prvních zajímavých výrobků?
Microsoft bere mobily útokem

Co si budeme povídat, dnešní klasické GSM mobilní telefony už nemají mnoho prostoru pro zlepšování a tvořivosti výrobců klade mez i sama síť GSM. Na UMTS si pravda ještě hodnou chvíli počkáme, a tak se vytváří prostor pro nové přístroje často označované jako mobilní telefony 2,5 generace. Potenciál tohoto zatím jen slabě obsazeného trhu si uvědomil Microsoft už před mnoha měsíci a začal vytvářet speciální operační systém, který by vměstnal výhody kapesních počítačů do zařízení velikosti mobilního telefonu.

Mobil v PDA nebo PDA v mobilu?

Klepněte pro větší obrázekJiž dnes se setkáváme s komunikátory, což jsou spíše kapesní počítače s mobilním telefonem, než mobilní telefon se schopnostmi kapesního počítače (můžeme jmenovat Sagem WA 3050, Siemens SX45, Trium Mondo a další). Tyto zařízení mají na jednu stranu velkou výhodu - jsou plnohodnotná PDA s pohodlným ovládáním a ohromnými možnostmi. I zde chce Microsoft ukousnout kousek koláče a to vylepšenou platformou Pocket PC 2002 Phone Edition. PDA na tomto operačním systému jsou také nazývána XDA. Jednou z vlaštovek je zajímavý počin od O2, tento přístroj má být uveden na trh už v tomto měsíci.

Velkou nevýhodou těchto zařízení jsou však rozměry. Přece jen nosit u ucha tlustou cihličku, není to pravé ořechové. Právě tento nedostatek by měla vyřešit nová generace mobilních telefonů založených na platformě Smartphone 2002. Ta bude slučovat malé rozměry spolu s výhodami kapesních počítačů (hlavně PIM aplikace a grafické prostředí). Možnosti komunikace se opírají zásadně o GPRS, komunikátor bude obsahovat e-mailový klient, prohlížeč internetových stránek, IRC klient (zřejmě Messenger) a samozřejmě podporu multimédií (přehrávání hudby i videosekvencí). Důležitým faktorem bude ergonomie ovládání i celková jednoduchost operačního systému.

Společenstvo Microsoftu

Jak jsem se již zmínil, Microsoft dodává jen operační systém a všechno ostatní si výrobci zařizují sami. Své dva produkty Smartphone 2002 a Pocket PC 2002 Phone Edition nabízí Microsoft na všechny strany a úspěchy se dostavují. Spolupráce je jistá u giganta Texas Instruments (jeho vizi “chytrého telefonu” vidíte na obrázku), dále se společností Compal Communications, High Tech Computer Corporation, Sendo a několika dalšími výrobci méně zvučného jména. Posledním úspěchem je spolupráce s TLC Mobile. Ta zaznamenala za poslední rok několikanásobný nárůst prodeje svých přístrojů na Čínském trhu, který je, jak známo, momentálně jedním z největších a nejperspektivnějších trhů na světě.

Klepněte pro větší obrázek

TLC Mobile hodlá vyrábět nejen mobilní zařízení na platformě Smartphone, ale i kapesní počítače založených na operačním systému Pocket PC Phone Edition. President TLC Mobile Wan Mingjian si od spolupráce se softwarovým gigantem slibuje růst společnosti: „Toto spojení nám umožní splnit naši vizi dostat se během tří až pěti let mezi pět největších světových výrobců multimediálních mobilních zařízení.“ Odvážná slova, nemyslíte? TLC však hodlá tvrdě prosadit obchodní politiku přímého prodeje přístrojů mobilním operátorům. To je bezesporu důležitý krok, i v naší zemi platí, že se drtivá většina mobilních telefonů prodá právě prostřednictvím operátorů mobilních sítí.

Kdy se dočkáme?

TLC Mobile slibuje uvedení prvních XDA na platformě Pocket PC Phone Edition již ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku, mobilní telefony s OS Smartphone budou následovat až ve druhém čtvrtletí roku příštího. Tento vývoj je pochopitelný, zatímco kapesní počítače s mobilním telefonem už nějaký měsíc můžeme používat, nové mobilní telefony s operačním systémem Microsoftu však na trhu zatím nenajdeme. Nechejme se tedy překvapit, jak se Microsoftu nástup na „mobilní“ trh povede.

Diskuze (25) Další článek: LG-KH5000: pozor, abyste si nevykroutili hlavu

Témata článku: Microsoft, Mobil, Útok


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35