Microsoft: Messenger se blíží, WP8.1 na jaře [MWC]

Podpora nového hardwaru, dualSIM zařízení, noví výrobci či samostatná aplikace Facebook Messenger. Samotný update WP 8.1 potom dorazí na jaře.

Ani Microsoft v Barceloně nezahálí a na tiskové konferenci představil novinářům nejednu novinku. První část konference patřila velkým Windows, nás ale mnohem více zajímají ty mobilní, tedy operační systém Windows Phone. Novinky na podiu prezentoval Joe Belfiore, viceprezident pro Windows a Windows Phone, a kromě strohých detailů k updatu WP8.1 a jeho dostupnosti uvedl také novinky hardwarové, včetně rozšíření samotné základny výrobců chytrých telefonů s „mobilními okny”.

Vznosná čísla na začátek

Na správné tiskové konferenci nesmí chybět chlubení se čísly, procenty, statistikami a prodejními úspěchy. Zmíněno bylo, že Windows Phone je třetí nejrozšířenější mobilní operační systém a za loňský rok zaznamenal 91% růst, čímž předstihl značku BlackBerry. Nejprodávanějším kouskem je samozřejmě Lumia 520 (v prosinci dokonce třetí nejprodávanější telefon ve Velké Británii), na deseti trzích se Microsoftu povedlo předstihnout Apple, na šesti trzích mají WP zařízení větší než 10% podíl a nejvíce rostou prodeje v Evropě.

Na přetřes přišel i Windows Phone Store, který momentálně obsahuje přes 240 tisíc aplikací, staženo bylo již 4 miliardy aplikací a uspokojivě rostou i měsíční počty stažení aplikací, včetně těch placených.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Microsoft se nezapomněl pochlubit svými prodeji, růsty a úspěchy (foto: AnandTech.com)

Nový HW, výrobci a podpora dualSIM

Dlouho už se spekuluje o tom, že se světu představí Lumia s podporou dvojice SIM karet. Od updatu WP8.1 to bude možné. V systému tedy budou dvě aplikace (a rovněž i Live Tiles) pro hovory a dvě aplikace pro zprávy, které bude možné uživatelsky pojmenovat. Potvrzena byla rovněž dostupnost tlačítek na displeji. Dočkáme se tedy smartphonů s ještě tenčími okraji, pokud výrobce zvolí tuto variantu. Bohužel však Microsoft upouští od povinnosti osadit hardwarovou spoušť fotoaparátu, což byla jedna z recenzenty všeobecně vyzdvihovaných předností.

Vše má směřovat ke konkurenci na poli co nejlevnějších zařízení, kam nesahá ani Lumia 520. K tomu má napomoci nově kompatibilní hardware v podobě procesorů Snapdragon 200 a 400 (400 LTE) a také možnost instalovat aplikace na paměťovou kartu, díky níž se pravděpodobně dočkáme zařízení s tolik nenáviděnou vnitřní pamětí 4GB a 512 MB operační paměti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kromě nového hardwaru pro co nejlevnější smartphony se dočkáme i podpory dualSIM (foto: AnandTech.com)

Ještě levnější zařízení mají přinést noví výrobci. Dosavadní čtveřici výrobců Samsung, Huawei, HTC v čele s Nokií (Microsoftem) nově rozšíří Foxconn, LG, Gionee, Longcheer, Xolo, Lenovo, ZTE, Karbonn a JSR. Tyto společnosti dohromady představují 56 % celosvětových dodávek smartphonů a tak je jasné, že si od tohoto kroku Microsoft slibuje větší rozšíření svojí platformy. Novinky dnes Joe Belfiore prezentoval na referenčním zařízení od Qualcommu, přičemž představil program Windows Hardware Partner Portal, který má výrobcům ulehčit navrhování nových Windows Phone zařízení v podstatě na jakémkoliv hardwaru, na kterém dnes běží smartphony s operačním systémem Android.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Joe Belfiore představil nové výrobce zařízení s Windows Phone. Pro další zájemce je připraven program, který jim může pomoci. Odpíchnout se budou moci od referenčního zařízení od Qualcommu, na které byla prezentována podpora dualSIM (foto: AnandTech.com)

Facebook Messenger a podniková řešení

Joe Belfiore zmínil, že v příštích týdnech nás čekají zajímavé novinky mezi aplikacemi, které budou mít na svědomí partneří Microsoftu. Jako příklad byl zmíněn Facebook Messenger, který bohužel potvrzuje odstranění hlubší integrace Facebooku do systému po updatu na Windows Phone 8.1. Zatím nevíme, jak se tato aplikace bude chovat vůči integrovanému Facebook chatu v hubu Zprávy. Nabízí se odstranění integrace chatu do zpráv, čímž by ale Microsoft přišel o jednu z klíčových funkcí, kterou se vždy tolik chlubil.

 
Joe Belfiore: „Update WP8.1 pro nová i stávající zařízení přijde na jaře.”
 

Jako další byla zmíněna podpora podnikových řešení (podpora podnikových šifrovaných Wi-Fi, podrobnější správa firemních certifikátů, VPN, šifrované emaily). Poslední slova o systému Windows Phone byla mířena na dostupnost updatu Windows Phone 8.1, kterého se nová i stávající zařízení dočkají na jaře, tedy v rozmezí jednoho až čtyř měsíců.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Windows Phone se dočkají aplikace Facebook Messenger a podpory pro podniková řešení (foto: AnandTech.com)
Diskuze (16) Další článek: Prohlédli jsme si nové smartphony Acer [MWC]

Témata článku: Microsoft, Windows, Smartphony, DualSIM, Messenger, Sociální sítě, Nokia Lumia 520, Nejlevnější zařízení, Nový Windows, Joe Belfiore

Určitě si přečtěte