Microsoft uvádí první betu Windows CE 4.0

Kódové označení Talisker skrývá další odpověď Microsoftu na úspěchy Palmu. Co myslíte, bude to stačit?
Microsoft uvádí první betu Windows CE 4.0
Kódové označení Talisker skrývá další odpověď Microsoftu na úspěchy Palmu.

Microsoft neustále rozvíjí svůj systém Windows CE čím dál více od systému pro běžné kapesní organizéry k systému zaměřenému na bezdrátové provázání s mnoha dalšími zařízeními, k systému pro řízení v reálném čase a obecně k systému, který bude pohánět nejen váš digitální diář, ale také ledničku, domácí hlídací systém, video, věž a podobně. Pro uživatele je stále důležité, jak se bude systém ovládat, co nového v ergonomii přinese, zatím se větší důraz klade na snadnou implementovatelnost do nových výrobků a lepší rozšiřitelnost.

Po stránce uživatelského rozhraní můžeme směle prohlásit, že nový systém půjde podobně směrem Windows XP, co se týče provedení ikon a možností přizpůsobit prostředí dle svých požadavků. Předpokládáme také posun ve filosofii ovládání systému směrem k řešení konkrétních úkolů, jako to je právě ve Windows XP. Stejně tak v softwaru jistě nebude chybět podpora pro .NET, jako například ověřování uživatelů přes Passport. Zabudovaný internetový prohlížeč se povýší ze stáváajícího Internet Exploreru 4.0 na verzi 5.5. Bude tedy obsahovat podporu novějších standardů, nicméně nebude tak nový jako Internet Explorer 6, který v době dokončení vývoje Windows CE 4.0 již bude k dispozici.

Nový systéme Windows CE 4.0 by měl obsahovat kompletní podporu Bluetooth a Universal Plug&Play, které právě umožní snadnou bezdrátovou komunikaci kapesního počítače s jinými podobně vybavenými komponentami. V systému bude i funkce pro automatický výběr možných způsobů síťové komunikace. Samozřejmostí je podpora USB, naopak zatím překvapivou vlastností je přímá podpora DVD. Bezpečnostní složku bude zajišťovat implementace protokolu Kerberos a podpora pro SSL u zabudovaného http serveru.

Systém Windows CE 4.0 by měl být dokončen koncem tohoto roku s následným uvedením produktů od výrobců hardwaru. Microsoft při přípravě tohoto systému ještě zvýšil úroveň spolupráce s tvůrci hardwaru a snaží se maximálně zrychlit adaptaci nového systému pomocí řady předpřipravených stavebních bloků.

Windows CE 4.0 možná významně neovlivní tržní podíly Microsoftu v oblasti kapesních počítačů, pomůže mu ale v obsazování jiných zatím příliš podobnými systémy nepostižených oblastech. První na ráně budou jistě mobilní telefony.

Témata článku: Microsoft, Software pro mobily, Software pro PC, Microsoft

Určitě si přečtěte

Microsoft chce vládnout A.I. Umělou inteligenci by potřebovaly hlavně Windows 10

Microsoft chce vládnout A.I. Umělou inteligenci by potřebovaly hlavně Windows 10

** Microsoft upravil svoji letitou vizi ** Místo mobile-first to má být AI-first ** Inteligenci by potřebovaly hlavně Desítky

12.  8.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 1

Android v srpnu 2017: Nougat na cestě k růstu

Android v srpnu 2017: Nougat na cestě k růstu

10.  8.  2017 | Láska Jan | 30


komerční sdělení

Komerční sdělení