microUSB 2012: jediná nabíječka pro všechny mobily

Nabíječky teď poutají velkou pozornost. Od roku 2012 budou efektivnější a už je nebudeme nacházet v krabici s mobilem.
microUSB 2012: jediná nabíječka pro všechny mobily

Pět celosvětově největších výrobců mobilních telefonů je mezi 17 firmami, které se dohodly, že budou od roku 2012 používat jediný typ nabíječky. Za iniciativou UCS (Universal charger solution) stojí společnost GSMA, mimo jiné také pořadatel právě probíhajícího Mobile World Congressu v Barceloně.

Motivy této iniciativy jsou jasné. Snahou je jednak zvýšit uživatelské pohodlí – místo zapomenuté nabíječky snáze seženete jinou. A za druhé je to… říkejme tomu třeba ekologie. GSMA odhaduje, že by se po zavedení UCS mohlo vyrábět až o 50 % méně nabíječek. To si pochopitelně vyžádá změnu distribučního systému. Nejpravděpodobnější variantou je, že se budou telefony i nabíječky prodávat zvlášť. Uživatelům by to nemuselo až tak vadit, zkrátka by s novým mobilem používali starou nabíječku.

Tímto však cíle GSMA nekončí, zlepšit by se měla také energetická šetrnost. Nové nabíječky by měly být až třikrát efektivnější, než některé (zřejmě ty nejhorší) dnešní. Ve stand-by režimu (tedy když se telefon nenabíjí) by měly mít spotřebu poloviční.

Kdo a s jakým konektorem?

Nokia, Samsung, LG, Motorola a Sony Ericsson s konektorem microUSB. O podobě konektoru se vedly dlouhé spory. Silnou variantou byl jednoduchý kulatý 2mm konektor, který dnes používá Nokia. Jeho výhodou byla hlavně jednoduchost a velikost, nakonec ale zvítězilo microUSB pro možnost dalšího využití. Kromě nabíjení přes něj mohou proudit i data, Nokia to tak u některých modelů používá už dnes.

Mnohé z vás možná zarazil i termín realizace celé iniciativy. Proč by změna nabíječky k telefonu měla trvat tři roky? Především protože zdaleka nejde jen o to, vyměnit nabíječku v krabici. Hlavním problémem je konektor. Ten je pevnou součástí základní desky telefonu a změnu je nutné zapracovat už v ranných fázích konstrukce nového modelu.

Iniciativy USC se kromě výrobců mobilů účastní také nejvýznamnější světoví operátoři. Například Telefonica se zavázala, že v roce 2012 bude mít 75 % jejího portfolia telefonů nabíječku odpovídající standardu USC. Orange slíbil dvě třetiny.

Témata článku: Příslušenství, MicroUSB, Nabíječka, Mobil

Určitě si přečtěte

Healbe Gobe 2: náramek, který může změnit pravidla hry [recenze]

Healbe Gobe 2: náramek, který může změnit pravidla hry [recenze]

** Healbe GoBe 2 přináší na trh funkce, které nikdo jiný nenabízí ** Technologie Flow dokáže změřit přijaté kalorie automaticky ** Jako jeden z prvních vám GoBe 2 změří i krevní tlak

19.  10.  2017 | Měchura Milan | 16

Jak vybrat bezdrátová sluchátka. Computer otestoval rovnou 17 modelů

Jak vybrat bezdrátová sluchátka. Computer otestoval rovnou 17 modelů

** 17 bluetooth sluchátek v přímém souboji ** Potiskli jsme stovky stran v testu tankových tiskáren ** 23 služeb Googlu, které pravděpodobně neznáte

11.  10.  2017 | časopis Computer | 1

Jak vybrat mobil, když se bojíte rozbitého displeje

Jak vybrat mobil, když se bojíte rozbitého displeje

** Takový výběr je jednoduchý, ale takový mobil pravděpodobně nechcete. ** Takže se zaměříme na výběr ochrany. Jaké pouzdro vybrat? ** Připravte se, že bez kompromisu to nepůjde.

8.  10.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 20

Google Pixel Buds: Umělá inteligence na provázcích

Google Pixel Buds: Umělá inteligence na provázcích

4.  10.  2017 | Kůžel Filip | 4