MicroUSB: první konektor, který nastavil standard

Po letech fragmentace je dnes u většiny zařízení přítomen microUSB. Apple si jede svou, ostatní výrobci experimentují, vždy se ale vracejí zpět.

Pamatujete dobu před šesti, osmi lety? Každý výrobce měl svůj speciální konektor, některý mobil měl dva (nabíjení/data) a často se lišily i mezi modely jedné značky. Pokud jste tehdy chtěli univerzální nabíječku, vypadala nějak takhle: 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Mobilní konektorová džungle je už naštěstí pryč, dnes máme microUSB, ale evoluce „mobilního konektoru“ pokračuje.

Ta doba je naštěstí pryč a dnes máme univerzální microUSB. Málokdo ví, že je to z nařízení Evropské unie. Jedním z cílů byla ekologie – totiž že s každým mobilem nebudeme kupovat novou nabíječku, použijeme starou. To se nepovedlo, přesto považuji projekt „univerzální nabíječky“ za zdařilý.

Rebeluje snad jen Apple (a několik specifických výjimek). Ze začátku se mluvilo o tom, že se iPhony budou prodávat s redukcí na microUSB, ale nakonec se to obešlo bez ní a nevzpomínám si, že by s tím Apple měl (ze strany EU) problém.

Samsung experimentoval se širokým USB Micro-B (Galaxy S5 a Galaxy Note 3), ale univerzální nabíječku použít šlo, navíc se výrobce s další generací vrátil k prostému microUSB.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Široký microUSB si odbyl pouze epizodní role u Galaxy S5 a Galaxy Note 3. Nástupci obou modelů se opět vrátily k základnímu microUSB

Dnes stojíme na prahu nové éry, už delší dobu se mluví o nástupu konektoru USB typu C. První vlaštovky se objevily, ale na masové nasazení to stále nevypadá. USB-C nemá „mandát“ od Evropské unie, ale ani v tomto případě jsem nezaznamenal ani náznak legislativního problému. Pokud budeme USB-C vnímat jako přirozeného nástupce microUSB, ani by potírání evoluce nedávalo smysl...

Jeden vládne všem

Jeden univerzální konektor dnes můžete využít prakticky k čemukoliv. Stejným kabelem, kterým z mobilu přenášíte data do počítače, můžete nabíjet telefon. Z USB portu počítače nebo jej zasunete do adaptéru a nabíjíte ze sítě. Stejným kabelem nabijete i čtečku knih nebo tablet, ten totiž z běžného USB 2.0 portu počítače a notebooku nenabijete. Stejný kabel pak můžete připojit k nabíjecí podložce, aby se váš mobil nabíjel bez kabelů, pouze dotykem. Některé nabíječky jsou také „silnější“, než ostatní, takže je výrobci doplňují slůvky „Fast charging“. Ve skutečnosti je tak vaše mobilní zařízení nabito rychleji, než se základní nabíječkou.

Samotný standard USB zahrnuje tyto základní specifikace - USB 1.1, 2.0, 3.0 a 3.1, přičemž trochu stranou můžeme připočíst i konektor USB-C. Ve většině případů platí u USB spojení hostitele a uživatele. Hostitelem je typicky počítač nebo nabíjecí adaptér, jako uživatel je bráno samotné mobilní zařízení, tedy např. smartphone, tablet nebo fotoaparát.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabíjecí kabel Power Sharing Cable od Samsungu je využíván k nabíjení chytrých hodinek přímo z telefonu

V základu teče proud pouze ve směru od hostitele k uživateli, ale samozřejmě je zajištěn oboustranný datový tok. V některých případech může být hostitelem i uživatelem mobilní zařízení, to když z jednoho mobilního zařízení chcete nabíjet druhé. Postačí vám k tomu jeden USB kabel a redukce z microUSB na plnohodnotné USB. Můžete si to jednoduše vyzkoušet, ale nefunguje to s úplně každým mobilním zařízením.

A teď pohled na čísla

USB přípojka má čtyři piny, USB kabel je tedy složen ze čtyř drátů. Vnitřní piny nesou data (značeny jako D+ a D-), vnější piny poskytuje 5V napájení. Celý kabel je stíněný hliníkovou fólií. V závislosti na objemu přenášeného proudu (značený v miliampérech, zkráceně mA) můžeme USB porty rozdělit na několik kategorií - downstream, downstream s nabíjením a na vyhrazený nabíjecí port. Tak můžeme označit běžnou zásuvku do elektrické sítě, přes kterou se při nabíjení nepřenáší žádná data.

Klepněte pro větší obrázek
Schéma USB kabelu, dva vodiče nesou data, zbylé dva nesou napájení

Základní downstream USB port (slouží u PC k připojení periferních zařízení) ve specifikacích USB 1.0 a USB 2.0 zvládne přenášet až 500mA (0,5 A), v případě USB 3.0 se jedná o 900 mAh. Nabíjecí downstream port poskytuje proud až 1 500mAh. Nejnovější USB 3.1 pak podporuje příkon 1,5 a 3 A přes 5V sběrnici. USB-C je naproti tomu úplně odlišným konektorem, protože u něj, na rozdíl od běžného USB, můžete zaměnit obě strany mezi sebou. Rychlostně je schopen zdvojnásobit přenosovou rychlost USB 3.0, navíc přes něj může téct větší příkon. Apple používá USB-C konektor se standardem USB 3.1 na svém novém MacBooku, stejně je to i s novým Chromeook Pixel od Googlu. Standard 3.1 však mohou používat i konektory USB staršího typu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
USB-C v podání tabletu Nokia N1 a konektor Lightning v podání iPhonu 6 Plus

V rámci USB portů můžete narazit i na konektory typu „Sleep-and-charge“, které slouží k tomu, abyste mohli nabíjet telefon např. z vypnutého notebooku nebo z vypnutého stolního počítače.

Není nabíječka jako nabíječka

Standardy je věci jedna, skutečnost pak věc druhá. U počítačů můžete potkat základní 500mAh USB porty i až 3 000mAh nabíjecí porty. To s sebou samozřejmě nese řadu otázek, tj. zdali můžete připojením silnější nabíječky k mobilnímu zařízení nějak uškodit baterii. Na to je snadná odpověď - baterii se nic nestane. V praxi tak můžete připojit jakékoliv zařízení k jakémukoliv USB portu.

Svou roli v rychlosti nabíjení však mimo specifikace USB hraje i stáří samotného zařízení. První standardy v nabíjení byly publikovány až v roce 2007, stanovily možnosti rychlejšího nabíjení, buď navýšením ampérů tekoucích přes USB porty počítače, nebo s využitím síťové nabíječky. Pokud máte zařízení starší osmi let, pravděpodobně jej půjde nabíjet pouze přes port USB 1.0 (500mAh), případně až po instalaci patřičných ovladačů. U novějších zařízení již ovladače pro nabíjení nebudou třeba.

Klepněte pro větší obrázek
Nabíjecí port přítomný u letošní generace MacBooku

Na notebooky výrobci instalují dva druhy USB portů, základní a nabíjecí, které občas bývají značeny ikonou blesku. U starších notebooků tak může dojít k tomu, že právě pouze z těchto portů je umožněno nabíjení, zatímco z jiných to možné není. Je to pozůstatek toho, že když máte k dispozici nabíjecí port, je zbytečné nabíjet z „pomalejších“ portů. Nabíjecí porty avšak u některých modelů nemusí být vůbec označeny, takže je jejich chování třeba vyzkoušet v praxi.

Klepněte pro větší obrázek
Některé externí disky postřebují ke svému běhu větší napětí, protože je třeba, abyste je k počítači připojili skrze dva USB porty

Naproti tomu, některé periferie potřebují ke svému fungování větší množství proudu, než dokáže poskytnout jeden port. Proto můžete např. externí disk k počítači připojit dvěma USB nebo jedním kabelem, přičemž o napájení se stará adaptér z elektrické sítě. Samotný konektor USB způsobil revoluci, jeden kabel umožňuje nabíjení celé řady zařízení, od čteček knih, přes tablety až po fotoaparáty nebo smartphony. A pokud se v horizontu několika let uchytí i univerzální konektor USB-C, budou věci ještě jednodušší - už se vám nestane, že byste konektor chtěli zapojit obráceně.

Zdroj: Extremetech

[VideoYouTube Microsoft Lumia 950 Cameratest Video Sample: {"id":"qO1fI3Ob1dE","width":565,"height":325,"onlyBookmarks":false,"disablePreroll":false,"playFirstBookmark":false,"bookmarks":"","author":"-[videotistik]-"}]

Váš názor Další článek: Jiří Peterka potvrdil nominaci do Rady ČTÚ

Témata článku: Nokia, Samsung, iPhone, Technologie, Smartphony, Evropská unie, Nabíjení, MicroUSB, Konektor, Lightning, Externí disk, Nabíjecí port, Legislativní problém, Univerzální nabíječka, Běžné USB, První vlaštovka, Síťová nabíječka, Stejný kabel, Základní microUSB, Speciální konektor, Mobilní zařízení, Staré rok, Nabíjecí adaptér, Dlouhá doba, Nová éra


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 137

Technologický zázrak a prudká facka pro Google. Huawei Watch GT vydrží dva týdny

Technologický zázrak a prudká facka pro Google. Huawei Watch GT vydrží dva týdny

** Huawei nás na tiskové konferenci zahltil novinkami ** Jednou z nich jsou kruhové chytré hodinky Watch GT ** Mají GPS, vlastní systém a nabité vydrží až 2 týdny.

Filip Kůžel, Jan Láska, Martin Miksa | 38

Telefony to nekončí. Vybíráme mobilní příslušenství, které překvapí i potěší

Telefony to nekončí. Vybíráme mobilní příslušenství, které překvapí i potěší

** I malá drobnost může udělat velkou radost ** Redukce, kabely, sluchátka, powerbanky, hračky a další gadgety ** Ceny se pohybují od stovky až po několik tisíc korun

Jan Láska | 3

RECENZE: Motorola One — iPhone X s Androidem One

RECENZE: Motorola One — iPhone X s Androidem One

** Střední třída bez zastaralých řešení ** Povedený design dává svou inspiraci hodně najevo ** Zajímavá alternativa, pokud vás Nokie neoslovují

Martin Herodek | 17

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Nástupce původního modelu Amazfit podražil a vrhá se tak do nelehkého boje s konkurencí, která za příplatek několika stovek, nabízí o hodně víc funkcí.

Ondrej Papánek | 17

Ani Samsung, ani Huawei. První skládací telefon na světě představila bezejmenná čínská firma

Ani Samsung, ani Huawei. První skládací telefon na světě představila bezejmenná čínská firma

** Rok 2019 má být rokem skládacích hybridů, Nová éra však načala trochu s předstihem ** Royole FlexPai je první skládací hybrid na světě, ale počítejte hned s několika kompromisy ** Tím hlavním je velká tloušťka zařízení při jeho složení...

Martin Chroust | 33