Minirecenze Siemensu MC60: foťáček a podivná klávesnice

Siemens MC60 je jednou z novinek, která byla představena na začátku letošního léta v Moskvě. Už tehdy jste si na MobilManii mohli prohlédnout živé fotografie a přečíst první zkušenosti, dnes přidáváme dojmy z delšího používání.
Minirecenze Siemensu MC60: foťáček a podivná klávesnice

Hodně dlouho jsem přemýšlel, zda nazvat tento článek recenzí, když nemám v ruce úplně finální kousek. Pokud by šlo o běžný předprodukční model, který je v zásadě kompletně funkční, neváhal bych. Tato „beta“ verze však nemá v paměti nahrané ani vyzvánění, některé ikony v menu nejsou vidět a i na provedení je patrné, že finálka to zkrátka není – zadní kryt vyjížděl víceméně samovolně, přední kryt slyšitelně vrzal. Proto s recenzí počkáme, až budeme mít skutečně prodejní kus, případně verzi určenou k testům. Proto i ten název - minirecenze.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek 
MC60 je větší o pár milimetrů než M55 --- Na dnešní poměry to není žádný prcek

Hodně podobný modelu M55

Siemens MC60 je následníkem modelu M55, o kterém jsem na MobilManii psal už před prázdninami a je jakýmsi „bratříčkem“ modelu C60. Oproti modelu M55, s nímž ho budu nejvíce srovnávat, má navíc integrovaný foťáček. Stejný je displej, který má totéž rozlišení 101 x 80 bodů, totožný je také počet barev (4096) i kvalita – bílá je lehce zabarvená do žluté, což je rozdíl oproti SL55 či S55, kde byla bílá bělejší (zajímavé sousloví). Displeji lze měnit jas i kontrast – klasika.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Displeji lze nastavit jas i kontrast

Proporčně je mobil téměř stejný, má jen větší délku – horní část je protažená za reproduktorem je protažená. Mobil se liší rovněž zadní krytem, zatímco u M55 (i S55) se snímá odklopením, u MC60 vysunutím směrem nahoru. Z tohoto důvodu je na jiném místě i otvor na šňůrku na krk, který je u M55 a S55 umístěn právě na krytu baterie. U MC60 má logičtější umístění v horní části.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek  Zadní kryt je u MC60 výměnný a kryje celou zadní část mobilu
--- SIM se vkládá pod baterii odlišným způsobem

Je tu foťáček

V zadním krytu je otvor pro čočku fotáčku, o němž bude řeč dále. Baterie Li-Ion pod krytem je rovněž stejná, a to jak kapacitou, takže mobil vydrží stejně dlouho, tak tvarem. Nabitý mobil vydrží zhruba čtyři dny, nabíjí se dvě hodiny. Nabíječka je shodná s mobily M55, S55 a SL55. SIM se vkládá do malého otvoru v „podlaze“ a ukotví se malým držáčkem; oproti u M55 se zasouvá do vymezeného prostoru – rozdíly vidíte na obrázcích. Řešení mobilu M55 umožňuje rychlejší výměnu karet, nicméně ji více poškozuje, protože „aktivní“ strana se vyndáváním odírá.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Konektor umožňuje připojit nabíječku a datový kabel stejný jako u řady 55
--- Reproduktor má stejný tvar jako u M55, v horní části je očko pro šňůrku
--- Na zadní části je oko foťáku a konektor externí antény

Klávesnice? Brrr

Pokud se podíváte na přední stranu mobilu, musíte si všimnout stejného tvaru reproduktoru; Siemens už zkrátka není jediný výrobce, který svoje modely odlišuje jen nepatrnými drobnostmi – příkladem budiž mobily série 40 od Nokie nebo Alcatel One Touch 535 a 735. Naprosto odlišná je ale klávesnice. Ta je, možná po vzoru Nokie 3650, poskládána do kolečka s velkým křížem uprostřed; ostatně X design jsme již viděli právě u M55. Tlačítka ale nejsou seřazena jako na starém telefonním přístroji jako na zmíněné 3650, ale klasickým způsobem – naštěstí. Přední i zadní kryt mobilu je výměnný, což mnozí ocení, na druhou stranu to zvyšuje „vrzavost“.

Klepněte pro větší obrázek  No comment...

I přesto ale nejsou v jedné rovině, takže mi psaní činilo z počátku poměrně velké obtíže – zkrátka klávesy 1, 2 a 3 nejsou v rovině, stejně jako 7, 8 a 9. Nejhorší je to ale s nulou, mřížkou a hvězdičkou – tato tlačítka jsou hodně malá a hlavně „nalepená“ na tlačítka o řadu výše, takže se hůře mačkají a špatně se na ně „trefuje“. Často místo nulu stisknu osmičku. Zdvih i tuhost kláves je optimální, nicméně jejich pozice psaní docela ztěžuje; nechápu, proč se výrobci snaží za každou cenu přicházet s takovými „originalitami“.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice má zajímavý podivný tvar - sice hezký, ale nepraktický

Ovládacích tlačítek je šest – čtyřsměrová kurzorová klávesa, která poněkud netradiční tvar, a zelené a červené tlačítko. Kurzorová klávesa je hodně zapuštěná a mnohokrát se mi stalo, že jsem ji nestiskl. Zatímco S55 a M55 mají pohyb vlevo vyhrazen pro zobrazení počtu přenesených dat, ale je možné ji použít pro nastavení jakékoliv funkce, stejně jako jakoukoliv klávesu od dvojky do devítky. Důvod? Oproti S55 a M55 chybí dvě funkční klávesy, jejichž úkol převzala tlačítka pro pohyb vlevo a vpravo. I to je důvod, proč se lze v menu pohybovat pouze nahoru a dolů, a nikoliv doleva a doprava – zpočátku mne to hodně mátlo a musel jsem si déle zvykat. To Siemens neudělal dobře, stačilo ponechat dvě funkční tlačítka a neměnit povedené ovládání modelu M55.

Klepněte pro větší obrázek  Vybrané funkce mobilu lze ovládat hlasem

Témata článku: Siemens, Klávesnice, Alcatel One Touch 535, Alcatel One Touch 735, Siemens C60, Siemens MC60, Nabitý mobil, Min

Určitě si přečtěte