Mio A201 a A701: velké displeje, Windows a hlavně GPS (první pohled)

Miotec nedávno představil komunikátor a kapesní počítač se systémem Windows Mobile 5. Obě zařízení mají integrovaný přijímač GPS a jdou důkazem, že i v tomto segmentu hraje velkou roli design. Atraktivní přístroje s pestrou škálu funkcí se dostanou i do Evropy!
Mio A201 a A701: velké displeje, Windows a hlavně GPS (první pohled)

Pozorným čtenářům nové komunikátory od Miotecu možná přijdou povědomé. Tchajwanský výrobce je totiž letmo předvedl již před nějakým časem, oficiální představení však proběhlo až koncem listopadu. Netradičně se tentokrát nejedná o novinky, které můžeme asijským občanům jen závidět, současně se totiž budou prodávat i na evropském trhu. Ve Velké Británii se dokonce kapesní počítač A201 už začal prodávat, ještě zajímavější komunikátor A701 ho bude následovat během prvního čtvrtletí příštího roku. Nejprve se podíváme na ten druhý, který dokáže i telefonovat.

Mio A701: PDA nemusí být nudné

Nejnovější model tchajwanského výrobce připomíná smartphone, jedná se však o kapesní počítač se vším všudy. Navíc s ním lze volat a především se s ním neztratíte. Zařídí to navigační systém GPS, jehož přijímač je integrovaný a využívá nejnovější chipset SirfStar III. GPS v PDA není úplnou novinkou, do svého zařízení Pocket Loox 500 ho například integroval Fujitsu Siemens, využívají ho i výrobci Acer a Yakumo. V telefonu najdete potřebný navigační software přímo od výroce – MioMap.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mio A701

Rozměry jsou u Mia A701 srovnatelné třeba s chytrými telefony od Nokie, možná však trochu nepříjemně překvapí hmotnost, která dosáhla 158 gramů. Není však divu, malý přístroj je nacpaný k prasknutí. Musel se do něj vejít dotykový displej s rozlišením QVGA, který je díky menším rozměrům dostatečně jemný. Část místa zabral i slot pro kartu SD běžných rozměrů, která rozšiřuje vestavěnou paměť ROM o kapacitě 128 MB. Pro aplikace bude stačit 64 MB RAM. Potěší vynikající procesor taktovaný na 512 MHz, který umožní běh i těch nejnáročnějších aplikací. A seznam kvalitní výbavy nekončí, na zadní straně přístroje je uložen megapixelový fotoaparát, výdrž zajistí baterie o kapacitě 1300 mAh, která by měla stačit až pro čtyři hodiny nepřetržitého provozu GPS. Vše řídí systém Windows Mobile 5.


Ukázka z navigačního programu MioMap

Jedná se o komunikátor, potíže mu nedělá tedy ani příjem signálu GSM. Dovoláte se s ním v běžných pásmech využívaných v Evropě. Datové přenosy obstará GPRS třídy 10, na blízko přístroj můžete s jiným propojit přes Bluetooth a kabel USB. To je ale všechno, EDGE jsme ani neočekávali a překvapení v podobě podpory sítí třetí generace jsme se nedočkali. Chybí také Wi-Fi, tento nedostatek však může vyřešit adaptér do slotu SDIO, kterým Mio A701 disponuje. Musíte si ale pak samozřejmě vybrat mezi ním a paměťovou kartou.

Komunikátor je bezpochyby vynikající, otázkou je, kam se vyšplhá cena. Na některé evropské trhy by se měl dostat již během několika týdnů, v Británii zatím předběžně počítají s 400 librami (cca 17 500 Kč). V některých ohledech se za takovou cenu dají pořídit lepší výrobky, na druhou stranu může Mio A701 konkurenci potrápit svými kompaktními rozměry, nápaditým designem a integrovaným GPS.

Mio A701 ve zkratce

 • mobilní sítě: GSM 900/1800/1900 MHz, GPRS třídy
 • rozměry a hmotnost: 107 × 57 × 19 mm, 148 g
 • displej: úhlopříčka 2,7'', rozlišení 320 × 240, 65 tisíc barev
 • procesor: Intel PXA270 520MHz
 • paměť: 128 MB ROM, 64 MB RAM, slot SDIO
 • operační systém: Windows Mobile 5
 • konektivita: USB, Bluetooth
 • fotoaparát: 1,3 megapixelu
 • akumulátor: Li-Ion, 1300 mAh, výdrž 4 hodiny při nejvyšší zátěži
 • další výbava: integrovaný přijímač GPS


Mio A201: hlavně se neztratit

V navigaci vidí zřejmě výrobce perspektivu a proto vybavil přijímačem GPS i kapesní počítač A201. Anténa přijímače je výklopná a otočná. Jinak zařízení vypadá jako obyčejný kapesní počítač, méně běžné jsou snad jen poněkud oblé tvary. Rozměry nevybočují z průměru, a tolerovat se dá u tohoto typu zařízení i hmotnost 173 gramů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mio A201

Zařízení je zatím dostupné v Británii, fungovat bude samozřejmě i u nás. Výrobce k němu dodává vlastní navigační software MioMap, který obsahuje mapy Británie a Irska. Neměl by však být problém doinstalovat si na něj jiný navigační software s dalšími mapami, protože komunikátor pohání opět operační systém od Microsoftu Windows Mobile ve své poslední verzi.

Ostatní vlastnosti už nás dnes ze židle nezvednou. Displej je běžné velikosti, při rozlišení QVGA zobrazí až 65 tisíc barev a je samozřejmě dotykový. Paměť je rozšiřitelná o paměťové karty SD, pro běh aplikací je určeno 64 MB RAM. Frekvence použitého procesoru vášnivé příznivce multimédií asi nepotěší – 312 MHz už je dnes spíše podprůměrné číslo. Snad jen oko hudebního fanouška trochu pookřeje, když zjistí, že konektor pro sluchátka je u přístroje standardního typu 3,5 mm jack. Zařízení dokáže přenášet data přes bluetooth a IrDa, potěšil by ale třeba také GSM modul pro volání nebo vestavěný fotoaparát. Toto zařízení si však vytyčilo jediný hlavní cíl - dostat GPS do běžného kapesního počítače a s cenou přitom zůstat co nejníže. A myslím, že tohle se na tchajwanským inženýrům povedlo, v Británii Mio A201 seženete za cenu kolem 235 liber (cca 10 000 Kč).

Mio A201 ve zkratce

 • rozměry a hmotnost: 119 × 71 × 18 mm, 172
 • displej: úhlopříčka 3,5'', rozlišení 320 × 240 bodů, 65 tisíc barev
 • procesor: Intel PXA270 312 MHz
 • paměť: 64 MB ROM, 64 MB RAM, slot SDIO
 • operační systém: Windows Mobile 5
 • konektivita: USB, Bluetooth, IrDa
 • akumulátor: Li-Ion, 1100 mAh, výdrž 8 hodin při nejvyšší zátěži
 • další výbava: integrovaný přijímač GPS
Diskuze (16) Další článek: Motorola A780: recenze z pohledu uživatele Linuxu

Témata článku: Windows, Smartphony, Software pro mobily, GPS, Displeje, Mio, Mitac Mio A701, Displej, První pohled, Pohled


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34