Mít či nemít Bluetooth v mobilu?

Už delší čas se věnuji testování komunikace mobilů a počítače přes bezdrátové přenosy Bluetooth. Zatím se ale stále více setkávám s problémy, než s úspěchy. Kdo za to může? Má Bluetooth dnes smysl? Vyplatí se mobil s Bluetooth?
Mít či nemít Bluetooth v mobilu?

Pravidelní čtenáři MobilManie vědí, že se neustále snažím testovat různé produkty, které umožní mobilu komunikovat s počítačem přes Bluetooth. Každý z těchto produktů má více či méně problémů a chová se na různých systémech jinak.

První pokusy

První adaptér od 3Comu, který je jako většina jemu podobných, určen pro USB, mě potrápil opravdu solidně. Testoval jsem ho ve Windows 98 a 2000 a pokaždé se choval jinak. Tehdy jsem používal převážně Ericsson T39m a Ericsson T68m, s nimiž se mi většinou podařilo připojit k internetu přes DUN profil, ovšem sériová komunikace s dodávanými programy fungovala podle počasí. Alespoň takový jsem z toho získal pocit. Nové ovladače z webu situaci poněkud zlepšily, takže jsem mohl napsat recenzi. Bohužel, adaptér 3Comu stojí podstatně více než levnější modely od Aceru, MSi či Mitsumi, takže pro většinu uživatelů nepřicházel v úvahu.

Nokia a Bluetooth: kde je problém?

Pak jsem si zapůjčil USB adaptér od Mitsumi. Ten je o poznání levnější, ale problémy byly podstatně větší. Sériovou komunikaci jsem nerozchodil vůbec, modem občas a roněž dle počasí; opět testováno s Ericssony, s Nokií 6310i jsem mnoho úspěchů neměl. Po několika měsících se objevily na webu nové ovladače, s nimiž jsem dokázal pracovat i ve Windows XP, což u dřívějších ovladačů nebylo možné. A hle, DUN komunikace (modem) chodila bez problému i s Nokiemi, ovšem kámen úrazu nastal při pokusu o propojení s PC Suitem. Nic.

Začal jsem pátrat po původci problému a hle - Bluetooth adaptér musí podporovat speciální profil SPP, obyčejný COM nestačí. A Mitsumi bohužel SPP neumí. Inu zkusil jsem na něj napasaovat dle rad v diskusích ovladače od TDK, který SPP zvládá, ale neměl jsem dost času a sil hrát si s různými registry a INF soubory; zkrátka tuto cestu jsem zcela zavrhl.

Pro Nokii jedna jediná

Pak přišel čas na CF kartu od Socket Communication, kterou jako jedinou Nokia podporuje i ve svém PC Suitu. Velmi povedený ovládací program, bezproblémová komunikace a nastavení i pod Windows XP mě zcela dostaly. Nebýt této karty, asi bych na Bluetooth zcela zanevřel. Bohužel, v používání této karty brání běžným majitelům počítačů dvě věci: vysoká cena (skoro šest tisíc s daní) a provedení. CF nebo PC kartu si do počítače asi těžko vložíte. A Nokia nic jiného nepodporuje.

Někde chodí, někde ne

Nyní testuji adptér od MSI, ovladače používám z přímo cédéčka. Při komunikaci s Nokiemi mám stejný problém: DUM profil běží jako po másle, ale sériová komunikace nikoliv, i když by tento adaptér měl SPP zvládat. V utilitě mRrouter, kde se nastavuje komunikace na zvoleném portu s Nokií 7650, jsou sice porty označeny jako Bluetooth (což u Mitsumi nebylo), ale přesto komunikace nechodí - při pokus spárovat Nokii 7650 na COM portu se ukáže chybová hláška, že Nokia 7650 uzavřela spojení. Nokii 6310i jsem spároval bez problémů, ale PC Suite 5.0 mi mobil zkrátka nedetekuje. Ještě budu zkoušet Windows 98, podle hlášek v diskusích by to snad mohlo chodit.

Mezi MSI a CF kartou od Socket Comm. jsem ještě krátkce zkoušel adaptér od Billiontonu, ale s ním jsem opět rozchodil jen DUN.

Poznámka: V blízké době bych měl testovat další USB adaptéry, takže budu moci vyzkoušet, jak s nimi Nokie či další mobily chodí.

Chceme nefunkční Bluetooth?

V souvislosti s těmito zkušenostmi mě napadá, zda je vůbec Bluetooth natolik zralá technologie, aby se mohla rozšířit mezi opravdu běžnými uživateli; nemám na mysli geaky, kteří se celý hrabou v počítačích a rozchodí po čase všechno. Chtěl bych, aby práce s Bluetooth byla tak jednoduchá jako s infra: na mobilu zapnu Bluetooth, v počítačích nechám najít aktivní zařízení a bude to. Doufám, že jakmile se ve Windows XP objeví nativní podpora Bluetooth, vše bude jednodušší a přímější. Do té doby si dovolím tvrdit, že většině uživatelů přinese Bluetooth spíše problémy, než radost z komunikace.

Dalším problémem je cena Bluetooth adaptérů. Ty levné stojí okolo dvou tisíc, ty dražší trojnásobek. Externí infra sice také není levné, ale máte jistotu, že poběží. Kromě toho notebooky mívají infra standardně, Bluetooth se zatím nedodává zatím ani na přání. Pro počítače už ale existují první základní desky, které mají podporu Bluetooth přímo v sobě. Pevně věřím, že se časem Bluetooth stane standardem nejen k propojení počítače a mobilu, ale třeba i k projení dvou počítačů a že používání bude velmi jendoduché. Do té doby si ale můžete dát s Bluetooth klidně pauzu.

Každý po své koleji

A kdo za to celé může? Proč není Bluetooth od začátku „user firendly“ ale spíše „hard to use“? Na tuto otázku je opravdu vělmi těžké odpovědět, stejně jako na to, proč se tento standard tolik opozdil oproti prvním smělým plánům. Připomíná mi to situaci s prohlížeči internetu - všechny umí prohlížet webové stránky, ale každý tak trochu po svém. Výrobci zkrátka trochu uhýbají od standardů a celkem častou pouští ven produkty s nepříliš kvalitními ovladači, takže je je nutné často měsíce čekat na nové verze. Než se tedy Bluetooth stane bezproblémovou technologií, budeme si muset ještě chvíli počkat.

Jaké jsou vaše zkušenosti s Bluetooth? Používáte tuto bezdrátovou komunikaci k propojení mobilu a počítače?

Diskuze (71) Další článek: HP iPAQ H1910 - jde to i levně!

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Bluetooth, Ericsson T39m, Nokia 7650, Mobil, BLU, Dodávaný program


Určitě si přečtěte