Mivvy Dual: karty polyká po dvou

Dvě současně aktivní SIM v jednom mobilu již nejsou pouhou představou. První dvojmobil dorazil i k nám.

Je pravdou, že čas od času některý z výrobců uvede na trh telefon, do kterého můžete vložit více než jednu SIM kartu. Na českém trhu však doposud žádný z těchto telefonů nedovoloval mít obě karty současně přihlášeny k mobilní síti. Značku Mivvy pravděpodobně vůbec znát nebudete, protože je na českém trhu nová. V nabídce plánuje tento výrobce mít více modelů mobilních telefonů, současně nabízí také přenosný počítač z rodiny UMPC, který se od konkurence odlišuje především hardwarovou klávesnicí a přijatelnou cenou.

Poznámka: tento test je krátký a poukazuje na první zkušenosti s unikátním telefonem Mivvy Dual. K dispozici totiž máme nefinální testovací vzorek, který není stoprocentně funkční. Jakmile budeme mít k dispozici prodejní verzi přístroje, test doplníme o nové informace.

Klíčové vlastnosti

 • podpora dvou SIM
 • intuitivní ovládání
 • slušná výdrž na akumulátory
 • povedená klávesnice
 • slot pro paměťovou kartu

Hlavní nedostatky

 • nekvalitní fotoaparát
 • konzervativní vzhled
 • datové připojení pouze přes GPRS
 • nevkusná grafika v kalendáři
 • chybí podpora pro Javu

Spojte dvojku kloubem

Viděli jste někdy japonské véčko ze série FOMA? Tak Mivvy Dual Phone vypadá v podstatě úplně stejně: také se jedná o telefon véčkové koncepce, jehož obě poloviny jsou stejně široké a po rozevření vytvoří v podstatě jediný celistvý blok. Ten narušuje pouze vystouplý kloub držící obě poloviny pohromadě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mivvy Dual

Přestože obě poloviny stejné šířky můžeme s úspěchem považovat za designerský kousek, není to v tomto případě pravda. Možnost dvou současně aktivních telefonních čísel totiž vyžaduje dvě samostatné části a nejinak je tomu také v tomto případě: pokud rozetneme telefony v kloubu na půl, získáme dva (téměř) samostatné mobilní telefony.

Téměř samostatné proto, že oba přístroje přece jenom některé prvky sdílí. Společný je například výměnný akumulátor, klávesnice nebo displej. Naopak zcela jinak než je běžné jsou umístěny obě SIM karty. Zatímco první kartu najdete na obvyklém místě pod akumulátorem, druhá se vkládá pod pryžovou záslepku na boku horní částí telefonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nápis na boční pryžové krytce je výmluvný a odlišuje Mivvy od konkurence. Krytka na svém místě bohužel nedrží příliš pevně

Horní část telefonu po rozevření nabídne kromě sluchátka aktivní barevný displej s rozlišením 176 × 220 obrazových bodů při 262 tisících barvách. Na spodní části pak vidíme leptanou klávesnici s decentním modrým podsvícením. Díky vystouplým okrajům tlačítek se můžete na klávesnici velmi dobře orientovat hmatem, dotisk kláves je jistý i přes jejich minimální zdvih. Pokud bych měl klávesnici něco vyčíst, pak by to byla chybějící hmatová značka na klávese s pětkou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klávesnice ala Motorola Razr a klasicky umístěný reproduktor

Živá je i druhá strana horní části. Zde zbylo dostatek místa pro plastovou krytku vestavěného digitálního fotoaparátu s udávaným rozlišením 1,3 megapixelu, pro tenoučký OLED stavový displej s rozlišením 104 × 16 bodů a také pro perforaci kryjící vyzváněcí reproduktor. Stavový displej zobrazuje v pohotovostním stavu aktuální čas a sílu signálu obou SIM karet, dokáže zobrazit také číslo příchozího telefonního hovoru nebo informuje o hovoru zmeškaném. Pokud telefon funguje jako MP3 přehrávač, uvidíte zde informace z ID3 tagu, a to dokonce s podporou národních znaků.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Kromě krytky reproduktoru se vše zajímavé na svrchní straně vešlo do tmavého lesklého pruhu

Samotná konstrukce telefonu je povedená, přístroj je pevný a navzdory jeho ostřejším hranám se i dobře drží v ruce. Slícování plastů by však mohlo být lepší, testovací kousek nepříjemně vrzal i při běžné manipulaci. Není to ale nejhorší, provedení nijak nevybočuje s běžného průměru přístrojů této cenové kategorie, a znovu připomínám, že máme k dispozizi předprodukční vzorek. Rozměry telefonu 91 × 46 × 21,5 mm jsou přijatelné, stopětigramová hmotnost nepůsobí při běžném nošení žádné výraznější problémy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Popisky bočních tlačítek mluví jasně: spoušť fotoaparátu a regulace hlasitosti
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Baterie mírně vystupuje z těla telefonu, tomu je přizpůsoben i její kryt

Kdo je pán a kdo otrok?

Jak je to ale se dvěma aktivními kartami? Již víte, že díky odděleným telefonním jednotkám mohou být obě čísla aktivní v jednom okamžiku. Jak jsou však jednotlivé karty odděleny? Jednoduše: karta vložená do slotu pod baterií je považována za kartu primární (v nabídkách telefonů i na klávese je označována písmenem M, jako Master), druhá karta je pak kartou sekundární (ta je označena S, jako Slave). Obě karty mají samostatný ukazatel síly signálu, které jsou odlišeny právě oním písmenem uvozujícím příslušný indikátor.

Klepněte pro větší obrázek
Můžete si vybrat: hlavní, nebo druhá karta? Všimněte si také dvou ukazatelů signálu

Stejně jsou odlišeny také příchozí hovory: kromě telefonního čísla nebo jména volajícícho kontaktu (v případě, že máte volajícího uloženého v telefonním seznamu) vidíte také označení SIM karty, která hovor přijímá. V případě použití telefonního seznamu uloženého na SIM kartách můžete zvolit, zda se má obsah obou karet zobrazovat v jednom jediném seznamu, nebo zda chcete mít oba seznamy přístupné odděleně.

Úplně stejné je to i v případě například seznamu odchozích hovorů; i zde můžete nastavit, zda stiskem kteréhokoli tlačítka se zeleným sluchátkem zobrazíte všechny odchozí hovory, nebo zda budou zobrazeny odchozí hovory příslušné stisknuté klávesy. Tato tlačítka jsou totiž na telefonu dvě a opět jsou odlišena již zmíněným písmenným kódem. Stisknutím příslušného tlačítka také volíte, prostřednictvím které karty se telefonní číslo zadané klávesnicí provede.

Klepněte pro větší obrázek 
Neobvyklý počet „sluchátkových“ tlačítek

Výběr čísla, které má být aktuálně provedeno vás bude provázet naprosto všude. Také při psaní textových zpráv. Jsou zde však i výjimky: například multimediální zprávy můžete odeslat pouze z primární SIM karty, protože datové přenosy potřebné pro odesílání a přijímání MMS zpráv podporuje pouze telefonní modul této SIM karty. Ano, druhý z modulů nenabízí datové hovory vůbec, tudíž telefon není možné používat pro datování s jinou než primární kartou.

Klepněte pro větší obrázek 
Pohotovostní obrazovka Mivvy se zásadně neliší od toho, co známe z telefonů zavedených značek

Užitečnou volbou je možnost vypnutí jednoho z čísel, což může být užitečné například o víkendech, kdy vypnete pracovní telefonní číslo a nadále používáte pouze soukromou SIM kartu. V případě příchozího hovoru v době aktivního hovoru na druhou kartu je nový hovor přidržen. Mivvy naplno využívá své výhody přítomností funkce konferenční hovor, který umí spojit mezi oběma kartami.

Telefonní konfekce

Do vnitřního telefonního seznamu uložíte až tisícovku kontaktů a jeho záznamy mohou využívat obě SIM karty. K tomu lze přidat do stejného pohledu ještě telefonní seznamy obou karet.

Kromě multimediálních zpráv a textovek nabízí tento telefon také jednoduchý e-mailový klient. Při práci se zprávami jsou k dispozici tři velikosti písma, výrazně pomůže také český slovník T9. Při práci s textem zobrazíte na displeji v závislosti na velikosti fontu od sedmi do deseti řádků textu. A abychom nezapomněli, plně lokalizované je také celé prostředí telefonu.

Klepněte pro větší obrázek 
Na psaní SMS máte k dispozici osm řádků

Základní menu telefonu může být organizováno do maticové nabídky nebo do seznamu, kdy jediná položka zabírá celý displej. Ovládání telefonu je klasicky intuitivní, dvojice kontextových kláves pod displejem funguje přesně tak, jak má.

K dispozici jsou základní hry, hlasité hands-free, diktafon i rádio. Pro někoho může být zajímavý menstruační kalendář, jiný může přivítat spíše jednoduchý kalendář klasický. Ten však nabízí pouze měsíční pohled (a také dny s naplánovanými událostmi) a navíc jsou jednotlivé měsíce doprovozeny podivnou grafikou, která se může líbit snad jen dvanáctiletým školačkám. Naopak povedenou funkcí je až pět nastavitelných budíků.

S počítačem telefon komunikuje USB kabelem, který současně slouží pro nabíjení akumulátoru. Po připojení k počítači se telefon připojí jako běžný výměnný disk, podporuje totiž standard Mass Storage. Zajímavostí je, že podle informací dovozce je telefon postaven na bázi linuxového jádra. Telefon se nám nepodařilo zprovoznit jako GPRS modem, ale opět to může být chyba testovaného vzorku. Podle vyjádření distributora přístroj touto funkcí disponuje.

Vnitřní paměť telefonu je pro potřeby vestavěného MP3 přehrávače malá, naštěstí nad systémovým konektorem můžete snadno přehlédnou maličkou štěrbinu slotu pro paměťové karty microSD (v balení najdete 128MB kartu). Přehrávač překvapí příjemně kvalitní reprodukcí, název aktuální skladby je v průběhu přehrávání zobrazován na vnějším displeji. Kromě klasických hudebních MP3 souborů si poradí i se soubory MPEG4. Přehrávač dokáže hrát na pozadí a můžete přiom využívat jiné funkce telefonu.

Klepněte pro větší obrázek
Prostředí softwarového hudebního přehrávače
Klepněte pro větší obrázek 
Nenápadný slot pro paměťovou kartu našel místo pod společnou krytkou s nabíjecím a datovým miniUSB konektorem

Digitální fotoaparát se chlubí rozlišením 1,3 megapixelu, bohužel jím produkované snímky nelze považovat za kvalitní. Při jejich prohlížení jsme mnohdy telefon podezírali, že tohoto rozlišení je dosahováno pouhou interpolací ze základního VGA rozlišení.

První svého druhu

O mobilním telefonu Mivvy Dual lze pouze obtížně napsat megarecenzi. Ve své podstatě jde o velmi jednoduchý telefon s chudou datovou konektivitou, omezenou nabídkou doplňkových funkcí a slabým foťáčkem. Kdyby se jednalo o obyčejný telefon, nedopadl by příliš dobře. Jenže Mivvy Dual je – alespoň na našem trhu – unikátní telefon, jehož cena a praktická použitelnost je zkrátka velmi dobrá. Již nyní se těšíme na případného nástupce: tenčí dvojmobil modernějšího vzhledu s několika drobnými vylepšeními (datové přenosy, podpora Javy, fotoaparát) by se jistě stal prodejním trhákem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Mivvy Dual si poradí s libovolnou SIM libovolného operátora

Témata článku: Mivvy, Recenze, Mivvy Dual, Motorola Razr

63 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Wayn 6. 11. 2008 11:00:01
  Přidá někdo zkušenosti hlavně co se doby výdrže provozu týče? Udávané...
 • Kačka 25. 7. 2008 20:41:18
  chtela jsem se zeptat, jestli jdou posílat sms z obou sim a přijímat sms...
 • Martulenka 24. 7. 2008 15:20:12
  Maminka si tento mobil koupila asi před třemi měsíci. Je s ním velmi...
Určitě si přečtěte

Asus Zenfone AR: na rozhraní mezi třemi realitami [recenze]

Asus Zenfone AR: na rozhraní mezi třemi realitami [recenze]

** Asus Zenfone AR vás přenese do rozšířené i virtuální reality ** Nekompromisní výbava uspokojí i ty nejnáročnějí uživatele ** Celkový dojem kazí jen vyšší cena

23.  7.  2017 | Miksa Martin | 4

Asus Zenfone Zoom S: zdařilá reinkarnace s dvojicí fotoaparátů [recenze]

Asus Zenfone Zoom S: zdařilá reinkarnace s dvojicí fotoaparátů [recenze]

** Tělo i komponenty jsou z předchozích modelů, navíc je tu dvojice fotoaparátů ** Potěší neskutečná výdrž a možnost použít telefon jako powerbanku. ** Asus se chlubí 2,3x optickým zoomem, který tak úplně optický není

16.  7.  2017 | Vrbacký Jakub | 2

Lenovo Moto G5 Plus: na USA stačí, v Evropě se zapotí [recenze]

Lenovo Moto G5 Plus: na USA stačí, v Evropě se zapotí [recenze]

** Lenovo Moto G5 Plus se pokusí zabodovat kvalitním fotoaparátem ** Přidá dostatečný výkon, podporu LTE, NFC nebo 3 000mAh baterie ** A na své si přijdou i milovníci (téměř) čistého Androidu

13.  7.  2017 | Měchura Milan | 17

Sony Xperia XZ Premium: konzervativní obr se skvělými funkcemi [recenze]

Sony Xperia XZ Premium: konzervativní obr se skvělými funkcemi [recenze]

** Vlajkový smartphone Sony má hned několik lákadel ** Hlavním je nový fotoaparát s natáčením zpomaleného vide ** Sony tentokrát rozumně nastavilo cenu a přivezlo Dual SIM

9.  7.  2017 | Láska Jan | 50

Nokia 3: návrat legendy do řad levných smartphonů [recenze]

Nokia 3: návrat legendy do řad levných smartphonů [recenze]

** Legendární Nokia je zpět a brousí si zuby na trh chytrých telefonů ** Nokia 3 je low-end s kvalitním zpracováním a čistým Androidem ** Na českém trhu se prodává za 4 000 Kč v Single i Dual SIM variantě

6.  7.  2017 | Miksa Martin | 24

Sony Xperia XA1 Ultra: velký displej, velká cena [recenze]

Sony Xperia XA1 Ultra: velký displej, velká cena [recenze]

** Kvalitní velký displej s minimálními bočními rámečky ** Odladěný telefon dokáže překonat nízká očekávání ** Levná plácačka, která je vlastně pekelně drahá

2.  7.  2017 | Herodek Martin | 22

BlackBerry KEYone: moderní pisatel má konečně za jedna [recenze]

BlackBerry KEYone: moderní pisatel má konečně za jedna [recenze]

** BlackBerry rovná se klávesnice, a to opět výtečná ** Bezpečný Android a geniální BlackBerry Hub ** Je dnešní doba ochotna ťukat písmenka na klávesnici?

25.  6.  2017 | Vrbacký Jakub | 30

Huawei P9 Lite (2017): bestseller má pokračování [recenze]

Huawei P9 Lite (2017): bestseller má pokračování [recenze]

** Čínská značka přichází s dalším smartphonem střední třídy ** Zařízení je určeno pro masy ** Povedlo se namíchat rozumnou výbavu za dobrou cenu?

22.  6.  2017 | Láska Jan | 13


komerční sdělení

Komerční sdělení