Mizerné pokrytí, pak drahota. Operátoři udělali z ČR datově rozvojovou zemi

  • V časech bídného 3G naučili operátoři zákazníky data nevyužívat
  • Draho je i jinde, nás sráží nízká kupní síla a podhodnocená koruna
  • Premiantem je Finsko, ruku si můžeme podat s Němci a Belgičany

Po letech zaostávání ve 3G máme nyní LTE na evropské úrovni, jenže Češi internet v mobilu stále moc nepoužívají. Jedna SIM u nás v průměru přenese zhruba 400 MB měsíčně (údaj z konce roku 2015). Ve Finsku to bylo 10 GB. Plyne to z analýzy švédské společnosti tefficient, která mapuje situaci na poli mobilního internetu ve vybraných (vyspělých) zemích.

Data aktuálně?

Na průměrnou spotřebu dat na 1 SIM kartu jsme se zeptali operátorů. Požadovaný údaj nám T-Mobile, O2 i Vodafone odmítli sdělit, i když jsme byli dotěrní a ptali se několikrát.

Důvody nízké penetrace mobilních dat v ČR jsou dva: vysoké ceny a „mentální blok“, který operátoři za roky odírání zákazníků a mizerného pokrytí v jejich hlavách vytvořili.

I ti, kteří se z mobilu připojují častěji „pendlují“ od jedné Wi-Fi sítě ke druhé, kde vyřizují náročnější provoz a na mobilní síti řeší jen nezbytné či méně náročné věci.

Není proto divu, že operátoři dělají vše proto, aby data zákazníkům prodali i proti jejich vůli. Je to začarovaný kruh: vysoké ceny - nízká spotřeba - operátoři odmítající ceny snížit - zákazník, který se přizpůsobil. Operátoři vědí, kolik procent zákazníků má chytrý telefon, ale data ze své vůle blokují a připojují se přes Wi-Fi.

 

Nejdražší data jsou v Kanadě, Belgii, Německu, Holandsku a v České republice

 

Drahota sužuje nejen ČR, ale také Kanadu, Belgii, Německo a Holandsko. Poslední jmenovaná země na tom ale bude už za letošní rok výrazně lépe. Tamější T-Mobile totiž přišel s datově neomezeným tarifem s cenou 35 € (v přepočtu 945 Kč). Nizozemí tak datově ožije, přijdou nabídky konkurence a trh se rozhýbe.

Analýza tefficient porovnává jen absolutní ceny přepočtené na eura (umělý kurz 27 Kč/€ nám zrovna nepomáhá). Pokud bychom do srovnání zapojili ještě kupní sílu obyvatel, pak je cena dat v ČR nejvyšší ze všech analyzovaných zemí.

Naopak nejlépe je na tom Finsko, kde operátoři otevřeli stavidla a nabízejí neomezené datové tarify. Zákazníci finského operátora DNA (jeho web) tak průměrně přenesou téměř 10 GB měsíčně. To je třináctinásobek toho, co v Nizozemí, kde operátoři 1 GB zpoplatňují 14× více. U nás je to prakticky to samé v bledě modrém...

Klepněte pro větší obrázek
Na vertikální ose jsou GB/SIM a na horizontální výnosy za 1 GB v eurech. Za málo muziky u nás operátoři účtují hodně peněz (obr.: tefficient)

Průměrná spotřeba dat na jednu jakoukoli SIM je v ČR stále hodně nízko. Na konci roku 2015 jen něco okolo 400 MB měsíčně. Samozřejmě někdo přenese 10 GB a dalších 20 SIM nepřenese nic a hned tu máme ošidný průměr. Ale je to stále lepší, než v roce 2014, kdy průměrná spotřeba byla 176 MB/SIM. Ve Finsku to toho času byly 3 GB.

Každopádně největší posun ve spotřebě za 1. pololetí 2016 vykázaly Finsko, Jižní Korea, Rakousko a Švédsko. Nejnižší spotřebu mají Řecko, Belgie, Rumunsko, Nizozemí, Portugalsko, Německo a ČR. Shodou náhod (předchozí graf) jsou v těchto zemích data zároveň drahá.

Klepněte pro větší obrázek
ČR se nám schovává za Belgií, spotřeba dat roste jen nepatrně (obr.: tefficient)
Klepněte pro větší obrázek
Předchozí graf ještě jednou se zaměřením na země s nízkou spotřebou. Na konci roku 2015 spotřeba nedosahovala ani 400 MB/SIM/měsíc (obr.: tefficient)

Švédové zdůrazňují význam čistě datových SIM karet na penetraci mobilního internetu. Ve Finsku je jich skoro pětina, v Rakousku 18,5 %. ČR se blíží rozvojovým zemím.

Klepněte pro větší obrázek
Přístup k internetu prý zvyšuje HDP, u nás zdá se nic takového nehrozí (obr.: tefficient)
Klepněte pro větší obrázek
Ve spotřebě dat se můžeme směle poměřovat s Německem. Nebo Indií. V grafu je zastoupen i tuzemský T-Mobile, najdete ho? (obr.: tefficient)

Náš trh už 3,5 roku stagnuje, proto se podíváme na další čtyři „příběhy“ ze zahraničí, které autoři analýzy vyzdvihují. Všechny přinesly výrazný nárůst datového provozu:

  • v Jižní Koreji zavedli operátoři tarify s „poFUPovou“ rychlostí několik Mb/s
  • A1, T-Mobile a 3 nabízejí v Rakousku tarify omezené rychlostí, nikoli FUPem
Klepněte pro větší obrázek
Pozor, ironie:
Rakousko je samozřejmě zcela jiný trh a vůbec nelze s ČR srovnávat (obr.: three.at)
  • V Dánsku nejsou tarify neomezené, ale ani předražené. Například 15 GB vyjde v přepočtu na 351 Kč
  • Neomezený datový tarif má i litevský operátor Bite, stojí v přepočtu 725 Kč

Jaký objem dat měsíčně přenesete?

Diskuze (119) Další článek: Odešel z Googlu, tři roky táhnul Xiaomi a teď se vrací do Silicon Valley

Témata článku: Operátoři, Nákup a ceny, Internet v mobilu, Pokrytí, Ondřej Malý, Studie, Tefficient, Průměrná spotřeba, HDP, Rozvoj, Švédsko, Portugalsko, Největší posun, Holandsko, Belgie, Spotřeba dat, Datový sim, Řecko, Nizozemí, Mizerné pokrytí, Jižní Korea, Začarovaný kruh, Penetrace, Nízká spotřeba, Rumunsko


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei Mate 20 Pro — génius s hromadou technologií, které si zamilujete

RECENZE: Huawei Mate 20 Pro — génius s hromadou technologií, které si zamilujete

** Huawei vyrobilo nejinovativnější smartphone současnosti ** Obsahuje čtečku v displeji a podporuje zcela nový typ paměťovek ** Prvotřídní displej, foťák Leica a dlouhá výdrž jsou největší přednosti

Jan Láska | 69

Ani Samsung, ani Huawei. První skládací telefon na světě představila bezejmenná čínská firma

Ani Samsung, ani Huawei. První skládací telefon na světě představila bezejmenná čínská firma

** Rok 2019 má být rokem skládacích hybridů, Nová éra však načala trochu s předstihem ** Royole FlexPai je první skládací hybrid na světě, ale počítejte hned s několika kompromisy ** Tím hlavním je velká tloušťka zařízení při jeho složení...

Martin Chroust | 33

RECENZE: Huawei P Smart – kovové dvojče má o jedno oko méně

RECENZE: Huawei P Smart – kovové dvojče má o jedno oko méně

** Kvalitní střední třída s protáhlým displejem ** Stejný jako Honor 9 Lite, přesto se liší v drobnostech ** Fotoaparát už se barev nebojí

Martin Herodek | 11

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

** Nokia 7 Plus je smartphone vyšší třídy s rozumnou cenovkou. ** Lákadlem je čistý Android, skvělá výdrž i fotoaparát Zeiss ** Bonusem je dostatek výkonu i paměti

Martin Miksa | 63

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 40

RECENZE: Huawei Nova 3i — když se po hvězdě zrodí i hvězdička

RECENZE: Huawei Nova 3i — když se po hvězdě zrodí i hvězdička

** Levnější odvozenina od Huawei Nova 3 má jen málo ústupků ** Zařadila se však do plného rybníka konkurence, včetně té vlastní ** Doufejme, že jí to nesrazí vaz, jedná se o povedený smartphone

Jakub Vrbacký | 31